fbpx
Várak, kastélyok, kúriák

Vinna Vára (Hrad nad Vinným)

Hrad nad dedinou Vinné bol od 14. storočia centrom michalovského panstva. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1335 a hovorí o deľbe hradu Michalovce medzi šľachticmi z mesta. Podľa opisu v listine mal hrad starú bránu, vežu, palác, kaplnku sv. Margity a dom Vavrinca, ktorý stál mimo, ale v bezprostrednej blízkosti hradu. Začiatkom 18. storočia, po potlačení protihabsburgských povstaní, bol hrad na základe rozhodnutia cisára a uhorského snemu zničený, aby sa nestal sídlom vzbúrencov. Dnes má pevnosť čiastočne zachované renesančné klenby, otvory okien a dverí, ako aj časti pôvodných omietok. Možno vidieť aj stopy po krboch či pivničné priestory. Našli sa tu mince, prstene, kľúče či bohato zdobené kachlice. Hrad v súčasnosti opravuje občianske združenie Zemplínsko-užská hradná cesta.

Na hrad sa viete dostať dvomi spôsobmi, buď si to "vyšliapete" od Vinianskeho jazera alebo si zvolíte kratšiu cestu, ktorá vedie z rovnomennej obce, Vinné. Hrad sa nachádza v okrese Michalovce a bol postavený na sopečnej kryhe na južných výbežkoch Vihorlatských vrchov.

Vstúpiť do hradu nad Vinným môžete po novom drevenom moste, vyrobenom tradičným spôsobom, spôsobom, akým sa rekonštruuje/rekonštruoval celý hrad. Združenie používa na záchranu pamiatky tradičné vynálezy, medzi ktoré patrí aj stredoveký šliapací žeriav. Po prechode cez vstupný most si návštevníci môžu objednať služby sprievodcu a zistiť, čo všetko sa na hrade práve deje alebo zájsť priamo do blízkeho infocentra. Palác, objavený pri nedávnom archeologickom výskume a jeho stena slúži ako galéria na zorientovanie sa v histórii hradu aj celej oblasti. V Dome kapitána (pôvodne veliteľ hradných stráží) je otvorený obchodík s drobnou keramikou, mastičkami, bylinkami, sirupmi či džemami z domácej výroby. Na pauzu a oddych môžete využiť drevené lavice a trávnaté plochy. Obísť neodporúčame ani vyhliadku poskytujúcu výhľad na Východoslovenskú nížinu. Na vlastnú kožu si môžete vyskúšať tradičné tesárstvo a ďalšie stredoveké remeslá.

Okolie vám okrem Vinianskeho jazera ponúka navštíviť zrúcaniny kostola pod Senderovom, pamätnú izbu Františka Jozefa Fugu (spoluautor dizajnu dnešnej podoby slovenskej vlajky) alebo si odbúrať stres a podporiť imunitu v rámci "lesného kúpeľa" pri Vinianskom jazere.

Vinné
térkép
virtuális túra
kapcsolat
telefon
+421 907 331 463
telefon
+421 905 850 944