fbpx
Prameň víl, romantická Loreley a čaro lesov okresu Košice

Okres Košice ponúka množstvo krásnych miest v prírode, na ktoré sa môžu vybrať celé rodiny i jednotlivci. Pripravili sme pre vás tipy na čarovné prechádzky do lesa, na vrcholy skál i vyhliadky. Vyberte sa spolu s nami k prameňom, ktoré sú popretkávané históriou a lákajú turistov aj svojou atmosférou. Naše turistické inšpirácie sme rozdelili podľa toho, či chodíte na túru radi sami, s partnerom alebo celou rodinou. 

Pre vlka samotára

Rákocziho prameň

Vyvetrať si hlavu o samote môžete skúsiť na prechádzke zo známeho športovo-rekreačné strediska pri Košiciach – Jahodnej. Okrem toho, že sa tam dá v zime dobre sánkovať, v lete sa sem nezabudnite vrátiť bicyklovať. Vráťme sa, ale v myšlienkach na našu trasu. Jahodná je dobrý východiskový bod pre vaše auto aj verejnú dopravu.  Začať možno pri červenej značke (Cesta hrdinov SNP), ktorá vedie hore na Jahodnú cez Kamenný hrb, kam vás však privedie i žltá značka cez Rákocziho prameň.  Ten je spomienkou i na kurucké boje v tejto lokalite. Ide pomerne o staré výletné miesto, veď jeho obľúbenosť bola už v 17. storočí. Aj práve preto ho poznajú možno tí skôr narodení a pre mladšie generácie je to stále objavované miesto so silou ticha a prírody naokolo. Možno práve teraz je čas dozvedieť sa viac o tomto dávnom mieste pretkanom históriou.

Vysoký vrch

Z Jahodnej sa dostanete aj na Vysoký vrch, kde sa vám bude zdať svet maličký. Aspoň okres Košice. Prístup na vrchol je tiež z  červenej turistickej trasy z MČ Kavečany, po modrej zo strediska Alpinka,  po zelenej z rekreačných stredísk Ružín-Košické Hámre. Z Hornádskej doliny sa na vrch dostanete po  modrej turistickej trase z obce Veľká Lodina a po  červenej turistickej trase z obce Kysak. Nadmorská výška Vysokého vrchu je 851 m n.m. V okolí sa môžete osamote zamyslieť pri pohľade na bohaté na lesné, skalné i rastlinné  spoločenstvá. Aj keď je z vrcholu Vysokého vrchu veľmi obmedzený výhľad, na západe vidieť Kojšovskú hoľu (1246 m n.m.), na severozápade vrch Pokryvy (888 m n.m.) a na severe vrch Prielohy (788 m n.m.). Dokonca, za dobrej viditeľnosti uvidíte Vysoké Tatry. Keď sa budete dobre pozerať smerom na východ, čaká vás pohľad na Lysu Stráž, Velkú Stráž, Kapušanský hradný vrch a Slanské vrchy.

Zmierovací kríž v Ťahanovskom lese

V lese nad košickým sídliskom Ťahanovce nájdete Zmierovací kríž. Je to pieskovcový monolit v tvare kríža, ktorý je vysoký viac než meter. Ak ho chcete vidieť, stačí sa vydať od konca Európskej triedy asi polhodinu smerom na Krematórium. Prechádzku si namierte nie po chodníku, ale asi 20 metrov od neho ďalej. Vedeli ste, že minulosti týmto miestom viedla hranica medzi mestskými lesmi a pozemkami patriacimi obci Hrašovik? Lokalita lesa je spojená sieťou chodníkov so sídliskom Ťahanovce. Územím prechádza aj jedna z hlavných cyklotrás v Košiciach, a to trasa, ktorá spája Krásnu nad Hornádom so Sídliskom Ťahanovce, takže určite ponúka aj dobrý dôvod navštíviť toto miesto nielen v zime, ale i v teplejšom počasí na bicykli.

Pre zamilované páriky

Vyhliadka Loreley

Vyhliadková skala s poetickým názvom Loreley dostala svoje meno od nemeckých osadníkoch, ktorí v okolitých obciach v minulosti žili. Predstavte si, že im pripomínala 120 metrov vysokú skalu pri mestečku Sankt Goarshausen na východnom brehu rieky Rýn. Podľa povesti víla Loreley lákala svojím spevom lodníkov a ich lode, ktoré potom následne na útesoch stroskotali. Nemeckí osadníci do skaly umiestnili medenú tabuľu s nápisom spomínanej víly. Od vtedy však prešlo mnoho rokov a novú tabuľu osadil Karpatský spolok. Romantický výhľad vám roztvorí náruč do údolia potoka Opátka, na obec Opátka, na lom pri Margecanoch, Folkmarskú skalu a vrch Sivec. Idylku vo dvojici si vychutnáte medzi Holým vrchom (1054 m n.n.) a chatou Lajoška na hlavnom hrebeni Volovských vrchov, pretože práve tam sa krásna vyhliadka nachádza. K skale sa dostanete žltou turistická trasa z dvoch odbočiek, ktoré vychádzajú z červenej turistickej magistrály – Cesta hrdinov SNP. Najlepšími východiskami ku skale sú obce Hýľov, Zlatá Idka, Vyšný Klatov a Košická Belá alebo už spomínaná Jahodná a Kojšovská Hoľa.

Pre rodiny s deťmi

Vrabčie skaly 

Rodiny s deťmi sa v okrese Košice môžu vybrať na náučný chodník Vrabčie skaly na severnom svahu Čermeľského údolia. Začína neďaleko nástupnej stanice detskej železnice a otvorili ho ešte v roku 2015. A prečo ho takto pomenovali? Téma vtáčích druhov je typická pre dané územie košických lesov. Jeho trasa sa začína na parkovisku pri zastávke MHD Čermeľ  a celý okruh má dĺžku 4,9 km s prevýšením 170 m. Osem náučných tabúľ zamestná myseľ najmenších turistov, ale určite sa veľa dozvedia aj tí starší. Rozmiestnené sú na úvodných 2 km úseku chodníka. Tabule sú venované rôznym črtám vtáčieho života, vzťahom vtákov k prostrediu i človeku. Na chodníku vás čaká biologická ochrana lesa, život v blízkosti človeka, na skalách i na zemi, vtáčí orchester, v dutinách stromov, život spojený s vodou, skrytí pred človekom.

 

Prameň víl

Prameň víl je jednou z možností, kam sa vydať na nenáročnú prechádzku do prírody s deťmi v rámci Košíc aj počas zimy. Trasa z Horného Bankova a späť má dokopy približne tri kilometre. Ide o veľmi peknú a jednoduchú vychádzku v lese medzi stromami na Bankove. S deťmi tam viete stráviť aj dve hodiny. Na ceste uvidíte zvláštne kamene s nápisom KVV. Má ísť o pamiatku na prvý košický verejný vodovod vybudovaný približne koncom 19. storočia. Tieto pätníky majú označovať, kadiaľ viedol. Trasa následne vedie k starým studniam, podobným tým v Čermeli. A čo je vlastne ten Prameň víl? Historický Prameň víl, ktorý vychádza z maďarskej mytológie, obnovili košické mestské lesy. Je to studnička, ktorá tak dostala nový „domček“. Klub rodinnej turistiky Košice po dohode s nimi dal vyrobiť tabuľku s názvom. Studničku vidieť už z diaľky a môžu za to pripevnené výkresy s kresbami víl, ktoré tam pripevnili deti z Klubu rodinnej turistiky KRTKO. Cestičkou môžete pokračovať ešte smerom do kopca.

Náučné chodníky Hradová

Významnou a veľmi perspektívnou lokalitou z hľadiska dostupnosti, ale aj atraktívnosti pobytu peších turistov je Hradová. Zvyšky Košického hradu z 13. storočia a sieť turistických chodníkov sú lákadlom pre nejedného návštevníka, ktorý sa zaujíma nielen o históriu, ale má chuť si aj oddýchnuť a načerpať energiu z okolitej prírody.  Ponúka výhľad na spodnú časť Košického hradu a mesto Košice. V lese stretnete určite aj zvieratká, minimálne na jednom z náučných chodníkov. Sú tam totiž vyrezávané zvieratá z dreva, ktoré v lese medzi stromami dokonale zapadli do prírodného prostredia. Očaria nielen deti. V lokalite sú vybudované štyri náučné chodníky: 

  • Človek a les
  • Lesné dreviny
  • Zvieratká v lese
  • Po stopách Košického hradu

Spomenuté náučné chodníky sa venujú rôznym témam v oblasti environmentálneho vzdelávania. Ako sme už spomenuli, náučný chodník Zvieratká v lese je lemovaný vyrezávanými drevenými zvieratami. Viete sa správať v lese a k prírode? Naučí vás to chodník Človek a les. Aké dreviny rastú v lesoch v blízkosti Košíc sa dozviete na trase Lesné dreviny.  Život na hrade, jeho prínos a význam vám ukáže chodník Po stopách Košického hradu. Zaujímavé chodníčky majú 19 zastávok a dĺžku 1, 8 km. Nenáročnú trasu zvládne naozaj každý.

 

 

Chcete objavovať Kraj sveta? Viac informácií nájdete na https://www.krajsveta.sk/