fbpx
Tokaj alias slovenské Toskánsko

Na juhu Košického kraja sa na rozlohe 907 hektárov rozprestiera najmenšia vinohradnícka oblasť na Slovensku, zvaná Tokaj. Známa je ako kraj, kde sa nekonečné lány viniča stretávajú s tajomnými vodami Bodrogu a z hrozna sa stáva ten najchutnejší nápoj. Presne ten nápoj, ktorý pili králi a získavali z neho silu.

No je to aj kraj plný prírodných bohatstiev, malebných dediniek, množstva historických pamiatok a srdečných ľudí. Tajomstvá Tokaja sú ukryté medzi siedmimi obcami –  Slovenské Nové Mesto, Viničky, Malá Tŕňa, Veľká a Malá Bara, Černochov, Veľká Tŕňa a Čerhov. Spoznajte ich aj vy a vychutnajte si chuť Tokaja plnými dúškami!

tokaj macik winery

Tokaj je ideálnym miestom pre vaše romantické výlety, rodinné dobrodružstvá, športové výzvy alebo firemné teambuildingy. Práve teraz je ideálny čas na jeho spoznávanie. 

Vinohradnícka oblasť Tokaj ponúka najrôznejšie možnosti trávenia voľného času. Medzi atrakcie oblasti patrí 12 metrov vysoká vyhliadková veža v tvare suda, zážitková plavba loďou po rieke Bodrog, kúpanie sa vo vínnych sudoch, ale aj cyklistika, pešia turistika, geocaching a mnoho ďalších príležitostí pre aktívny oddych.

Ochutnajte Tokaj: degustácia znamenitého vína

Tokaj je, samozrejme, najznámejší tým, že životy takmer všetkých obyvateľov sú tam nejakým spôsobom späté s vínom. Na to, aby ste si dohodli jeho ochutnávku, nepotrebujete chodiť ďaleko. Či stavíte na veľké a známe vinárstva, alebo uprednostníte skôr intimitu a tajomnosť malých nadšených vinárov, je len na vás. Ani v jednom prípade to určite nebude krok vedľa.

Za návštevu rozhodne stoja renomované vinárstva Tokaj Macik Winery, J & J Ostrožovič, Tokaj & CO alebo Zlatá PutňaZlatý Strapec či novovybudované Chateau GRAND BARI. Každé z nich vás zaručene očarí autentickou atmosférou, ktorú zákonite dotvárajú priestory pod zemou, kde skvelé tokajské víno dozrieva. Malých vinárov združuje OZ Tokajské pivnice.

Novinka na Tokaji!

Medzi jednotlivými vinárstvami vás od štvrtka do nedele povozí špeciálny turistický elektro-vláčik.

Turistický vláčik na Tokaji prevádzkuje obec Malá Tŕňa s finančnou podporou Košice Región Turizmus.

Tokaj na bicykli

Ideálny spôsob, ako spoznať Tokaj, je aj zo sedla bicykla. Množstvo cyklotrás s celkovou dĺžkou vyše 80 kilometrov vás dovedie na všetky dôležité miesta tejto vinohradníckej oblasti.

Prevezte sa napríklad cykloturistickou trasou Dolnozemplínska cyklomagistrála. vás prevedie po najznámejších lokalitách Vinohradníckej oblasti Tokaj. 

Dobrodružná cyklotrasa zas vedie úpätím Zemplínskych vrchov a poskytuje zaujímavé výhľady na vinice dvíhajúce sa po úpätí teplých sopečných tufových pahorkoch. Všetky značené cyklotrasy nájdete v mapovom sprievodcovi.


tokajský cykloexpres cestovný poriadok

Náš tip

Využite mimoriadny vlak, ktorý štartuje každú sobotu z Košíc za krásami Tokaja! Tokajský cykloexpres odvezie nielen vás, ale aj váš bicykel. Súčasťou tohto špeciálneho vlaku sú aj organizované cyklovýlety so sprievodcom.
POZOR! Pre obrovský záujem sme predĺžili prevádzku cyklovlaku na Tokaj! Viac info na vylety.kosiceregion.com.


tour de tokaj

Tour de Tokaj

Zo sedla bicykla môžete Tokaj spoznávať aj počas športového podujatia Tour de Tokaj, ktorýésa uskutoční v sobotu 12. októbra 2019. Pre účastníkov tohto podujatia budú pripravené bežecké a cyklo trate medzi obcami Malá Tŕňa, Veľká a Malá Bara, Černochov, Veľká Tŕňa a Čerhov. Tour de Tokaj je určený pre aktívnych, ale aj rekreačných športovcov. Na preteky sa môže prihlásiť každý, bez ohľadu na vek či pohlavie.


Vyhliadková veža Tokaj

Od roku 2015 je dominantou Tokaja 12 metrov vysoká vyhliadková veža, ktorá je jedinečná svojím tvarom dreveného suda a objavíte ju vo vinohradoch medzi obcami Malá Tŕňa a Černochov. Z jej vrcholu je nádherný výhľad na okolité vinohrady, ba až za hranice – do maďarského mesta Sátoraljaújhely.

vyhliadková veža tokaj
Veža je spolu s altánkom a detským ihriskom ideálny oddychovým miestom pre turistov, cyklistov a rodiny s deťmi. Tokajská vyhliadka získala v roku 2016 titul Stavba roka.

Plavba po rieke Bodrog

Krásy Tokaja môžete spoznávať aj z paluby lode. Po rieke Bodrog počas víkendu premáva výletná loď, ktorou sa preplavíte z obce Viničky až do susedného Maďarska. Odplaví vás buď do bližšieho mesta Sárospatak s možnosťou návštevy miestneho hradu, alebo až do mestečka Tokaj, kde rieka Bodrog zaniká sútokom rieky Tisy.

Súčasťou plavby je výklad o zaujímavostiach rieky Bodrog, flóre a faune v chránených lokalitách. Na lodi je možná ochutnávka tokajských vín a pohostenie.

plavba Bodrog

Plavba po rieke Bodrog patrí medzi nezabudnuteľné fakultatívne výlety loďou nielen pre študentov, ale aj rodiny s deťmi.

Výletná loď LX-FLORA ponúka primeraný komfort, má krytú aj otvorenú palubu, umožňuje jedinečný a nerušený výhľad na okolitú krajinu. V prípade nepriaznivého počasia je dolná paluba uzatvárateľná. Loď vyráža z prístavu pri obci Viničky.

Kaštieľ v Borši – rodisko Františka II. Rákocziho

Jednou z dominánt obce Borša je hradný renesančný kaštieľ s parkom. 

kaštieľ borša

Ide o významné historické miesto, nakoľko v roku 1676 sa v tomto kaštieli narodil František II. Rákoczi – vodca posledného protihabsburského stavovského povstania. V súčasnosti kaštieľ slúži ako múzeum a v interiéri nájdete predmety viažuce sa k slávnemu rodu Rákocziovcov. Kaštieľ je momentálne z dôvodu rozsiahlej rekonštrukcie zatvorený.

Dom tradícií v Čerhove

V obci Čerhov objavíte múzeum, ktoré vás vtiahne do minulosti a dovolí vám nahliadnuť do histórie vinohradníckej obce. 

Dom ľudových tradícii vám priblíži tradičné remeslá, zvyky a tradície života na Tokaji. Pred jeho návštevou si však dohodnite stretnutie na tel. čísle +421 566 793 222.

Najnižšie položené miesto na Slovensku

Ak patríte medzi hľadačov miest s prívlastkom “naj”, na Tokaji si tiež prídete na svoje. Najnižšie položené miesto na Slovensku s nadmorskou výškou len 94,3 metrov nad morom sa nachádza na území obce Klin nad Bodrogom.

Klin nad Bodrogom

Na okraji tejto obce stojí aj zrúcanina ranogotického kostola z 13. storočia, ktorý bol vybudovaný z lomového a riečneho kameňa. 

Prírodná rezervácia Tarbucka

Za prírodnú rezerváciu bola oblasť Tarbucka vyhlásená v roku 1986, v súčasnosti sa rozprestiera na ploche 148,98 hektárov a platí tu 5. stupeň ochrany. Nachádza sa tu ojedinelý jav v rámci celej Európy, a to viate piesky, ležiace na andezitových kopcoch. 

Na Tokaji sa rozhodne nudiť nebudete. Poctivé víno, krásna príroda, historické pamiatky a atrakcie či vyše 80 kilometrov cyklotrás. Toto všetko vás o kvalitách tohto malebného kraja rozhodne presvedčí.