fbpx
Turniská

Ambasádori: Autom po Slovensku

Skalné mestečko tvorené zlepencovými vežami je nepochybne vychýrenou lokalitou medzi skalolezcami a horolezcami. Prírodná atrakcia Turniská sa tiež pýši najväčším skalným tunelom na východnom Slovensku!

Turniská a obec Kojšov v pozadí

Informácie o trase a lokalite

 

Vhodné pre deti

ÁNO

Značená trasa

ÁNO

Stravovacie zariadenie

ÁNO, v obci

Náročnosť trasy

ĽAHKÁ

 

V obci na Dolnom Spiši nás víta malá skalka s nápisom Kojšov, erbom a číslom 1368 predstavujúcim rok prvej písomnej zmienky. Obec leží v údolí Kojšovského potoka. S Kojšovom sa nám asi mnohým spája známa Kojšovská hoľa, no Volovské vrchy ponúkajú aj mnoho iných, veľmi zaujímavých turistických možností.

Do obce sa dá dostať autom a autobusom. Železničné trate tadiaľto neprechádzajú, a najbližšiu železničnú zastávku nájdeme až v obci Margecany (kde sa dá z vlaku prestúpiť na autobus a dopraviť do Kojšova).

Z údolia vedú na Turniská dve prístupové cesty. Prvá začína priamo v obci Kojšov, odkiaľ stačí nasledovať žltú turistickú značku.

Druhú, o čosi kratšiu cestu, sme si zvolili my. Autom sme prešli až za obec, po ľavici minuli odpočívadlo s prístreškom a ohniskom, a zastavili na skromnom parkovisku pred rampou, ktoré v slnečnú nedeľu „praskalo vo švíkoch“. Asfaltovou cestou sme pešo pokračovali ešte asi 200 metrov. Pri ceste sme si všimli „poštovú schránku pre zvieratká“. V skutočnosti to je ale zamaskovaný feromónový lapač proti podkôrnym škodcom. O kúsok ďalej sme našli drevený mostík a prekonali ním potok. Čakal nás krátky lúčny úsek, za ktorým sme vošli do prevažne bukového lesa a svah začal prudko stúpať.

Lapač alias poštová schránka
Mostík nad Kojšovským potokom

Odtiaľto už šľapeme kolmo na vrstevnice po vychodenej lesnej cestičke, ktorú nám križuje niekoľko veľkých kameňov a popadaných stromov. Na Sedle pod Murovanou skalou sa napájame na žltú značku vedúcu z Kojšova. Na približne 700 metrov dlhom úseku zdolávame 170 výškových metrov. Tesne pred cieľom nás značka na strome informuje o studničke Tri kamienky s pramenitou vodou. Osvieženie dobre padlo, a pred nami sa už vynárajú mohutné bralá!

Na ceste lesom
Studnička Tri kamienky

Murovaná skala je zväčša zalesnený vápencový hrebeň, ktorý tvoria roztrúsené bralá nad Kojšovom. Okrem bohatých skalných útvarov a stien tu sú schované aj jaskyne a priepaste. Pre lokalitu je typická vzácna flóra a fauna, pozornosti by nemali uniknúť napríklad pestrofarebné motýle, jašterice či salamandra škvrnitá.

Turniská, nazývané aj Turne, sa vypínajú na južnom svahu Murovanej skaly. Ide o zoskupenie piatich zlepencových veží s výškou 20 až 60 metrov rozložených v pomyselnom kruhu. Každá z veží má svoje meno a jedinečný tvar. Priaznivé počasie sem vylákalo desiatky lezcov. Niet divu, veď v stenách je viac než 70 ciest rôznych náročností. Pre nás, turistov, je najčarovnejším miestom mohutná skalná brána Klenba (resp. Turniský tunel). Pri prechádzke asi 10 metrov vysokým, 15 metrov širokým a 20 metrov dlhým tunelom sme sa naozaj cítili ako na Kraji sveta! 🙂

Klenba
V najväčšom skalnom tuneli na východnom Slovensku
Pohľad na mohutné turne
5 veží: Najväčšia turňa, Zarastená turňa, Múr, Veľkonočná turňa a Najnižšia turňa

Cez Turniská prechádza aj náučný chodník Folkmárska a Murovaná skala. Začína v obci Kojšov, končí v obci Veľký Folkmár, a na cca 8 kilometrov dlhej trase je osadených 7 informačných tabúľ.

Dopravná dostupnosť

 

Parkovanie

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Autobusová zastávka

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Vlaková zastávka

NIE

Celkové trvanie a dĺžka trasy

Dĺžka trasy: 874 m
Trvanie trasy: 0:33 h

 

Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @automposlovensku.