fbpx
Umenie na mieste X – Čas na oblohe

Ambasádori Kraja sveta: Na cestách s Nikou

Vždy ma lákali miesta, kde ma čaká nejaké prekvapenie. Niečo, čo na danej trase nečakám. Taktiež ma vie milo prekvapiť, keď na mňa vykukne umelecké dielo mimo priestoru, kde ho zvyčajne očakávam ako je napríklad galéria. Tento rok ma prenasledovali reklamy a videá, poukazujúce na UMENIE NA MIESTE X. Hovorili, že ide o umenie, ktoré prepája prírodu s človekom. A tak som sa rozhodla navštíviť prvé a vyrazila som na miesto X – do Herlian.

Informácie o trase a lokalite

Vhodné pre deti

ÁNO

Značená trasa

ÁNO

Stravovacie zariadenie

ÁNO

Náročnosť trasy

ĽAHKÁ

Obec je známa už tým, že sa tu nachádza  Herliansky gejzír. Je to vzácny studený gejzír. Momentálne je okrem neho aktívny ešte studený gejzír v nemeckom Andernachu, na Ukrajine a ďalšie podobné gejzíry sú na Islande.

Od parkoviska ma čakala krásna, aj keď krátka prechádzka cez park. V parku si môžete odpočinúť a počas čakania na ďalšiu erupciu určite odporúčam pozrieť umenie, ktorého autorom je Samuel Velebný. Jedná sa o slnečné hodiny. 

ZA ČASOM NA OBLOHE

Aj napriek tomu, že mojím cieľom bol v prvom rade gejzír, rozhodla som sa nájsť spomínané dielo na mieste X. Príjemne ma prekvapila navigácia, vďaka čomu som unikátne slnečné hodiny veľmi jednoducho našla, a to aj napriek, tomu, že boli usadené v tráve.

Prírodný úkaz aktivovaný ľudskou činnosťou ako je aj gejzír, tak na takom istom princípe sú založené aj tzv. analematické slnečné hodiny. Konkrétny čas vychádza z postavenia nebeských telies, no zároveň sa dá dešifrovať až s príchodom človeka. Pri tom, ako som pozorovala dielo, zamyslela som sa nad plynutím času . 

Spomenula som si aj na citát od Steva Jobsa:

,,Je celkom jasné, že naším najcennejším zdrojom je čas.“

Pravdepodobne som bola jednou z mála, kto do Herlian prišla kvôli gejzíru a svoj cieľ nakoniec zmenila. Tieto hodiny majú niečo v sebe. Okrem toho, že ukazujú čas, dávajú vám priestor na zohriatie sa. Viete si na ne sadnúť, dokonca aj ľahnúť. Viem si predstaviť, že počas jesenných dní, kedy sú teploty nižšie, sa kameň príjemne nahreje a vy sa na ňom môžete zohrievať ako jašterica. Milá predstava.

Zaujala ma aj jamka, ktorá je súčasťou ruky, a pýtala som sa sama seba, že prečo tam je.. A už viem! Na tabuli, ktorá označuje umenie je nielen opísané dielo, ale aj QR kód, ktorý keď som si načítala ozval sa hlas. Ten mi vyrozprával viac ako je na tabuli napísané a taktiež som sa dozvedela, že spomínaná jamka má funkciu drobnej cisterny, ktorá zadržiava vodu, ktorá priťahuje a produkuje život.

Pri diele som cítila duševný pokoj, ktorý som potrebovala popri rušných pracovných dňoch, preto už teraz viem, že k dielu sa ešte vrátim, aby som nabrala silu a energiu pre ďalšie dni. 

Určite odporúčam pozrieť krátke video od autora, ktoré nájdete v tomto linku: https://www.youtube.com/watch?v=kE3V84YWnJI

Informácie o trase a lokalite

 

Parkovanie

ÁNO 

Autobusová zastávka

ÁNO

 

Kód mapy :