fbpx
Život dobrodruhov: Drienková skala

Drienková skala, inak nazývaná aj Malý Sivec, sa nachádza nad vodnou nádržou Ružín. Toto miesto sa určite oplatí navštíviť, nakoľko je to príjemná a fyzicky nenáročná turistika, vhodná aj pre rodiny s deťmi a všetky vekové kategórie. Výlet na túto skalu je skvelou príležitosťou na oddych od ruchu mesta a každodenných povinností. Zároveň sa nám odvďačí dychberúcimi výhľadmi na Ružínsku priehradu, skalnatý vrch Holica, Volovské vrchy, Ružínsky viadukt a pri dobrej viditeľnosti je možné vidieť aj Vysoké Tatry. Ružínska priehrada, ktorá sa nachádza rovno pod skalou, je počas letných mesiacov ideálna na plávanie, kajakovanie alebo člnkovanie.

Drienková skala je vápencová nezalesnená skala, na ktorej sa rozprestiera malá lúčka. Taktiež je súčasťou pohoria Čierna hora, ktoré je z väčšej časti neosídlené a zalesnené na 80%. Čierna hora sa delí na 5 podcelkov, pričom Drienková skala spadá do podcelku Pokryvy. Rastie tu mnoho lesných plodov, malín, čučoriedok, lesných jahôd či húb. Taktiež sa tu vyskytuje mnoho chránených a liečivých rastlín. Medzi tieto vzácne rastlinné druhy patria napríklad poniklec slovenský a poniklec veľkokvetý. Toto miesto obklopuje dubovo-hrabový les.

Ako sa na Drienkovú skalu dostanete z Košíc?

Na východiskový bod sa vieme dostať dvoma spôsobmi. Autobusom sa musíme dopraviť na autobusovú zastávku Košické Hámre, most. Od zastávky sledujeme zelenú turistickú značku smerom k mostu. Pred mostom bočíme doprava a pokračujeme ešte 600 m po asfaltovej ceste, až kým nedôjdeme k rázcestníku, pri ktorom schádzame z cesty a bočíme doprava na lesnú cestu. Pri tomto rázcestníku sa taktiež nachádza priestor na parkovanie pre tých, ktorý sem prídu autom.

Východiskový bod z ktorého pokračujeme cestičkou vpravo.

Popis trasy

Celkové trvanie: 1:40 h

Dĺžka trasy: 2.2 km

Prevýšenie: 195 m

Najvyšší bod: 530 m.n.m.

Trasa vedie lesnou cestou, kde sledujeme zelené značky ukazujúce cestu na Sivec. Po pár minútach chôdze po štrkovej ceste bočíme vpravo. Je tu malý drevený mostík a za ním nasleduje lesný chodníček, vedúci pomedzi stromy.

Drevený mostík po pravej strane.

Po krátkej chvíli sa dostaneme na štrkový chodník a neskôr na miesto, kde sa cesta rozdeľuje (cesta k tejto odbočke trvá približne 35 minút). Jedna cesta vedie smerom vpravo a nahor. Táto trasa je označená zelenou turistickou značkou a vedie na Sivec. My sa ale vydávame cestou po ľavej strane, ktorá nie je označená.

Vpravo odbočka na Sivec. My pokračujeme ľavou trasou.

Približne po 200 metroch si na strome po pravej strane môžeme všimnúť prvú značku v tvare štvorca s červeno-bielymi trojuholníkmi, vedúcu na Drienkovú skalu.

Tejto značky sa držíme a pokračujeme po lesnej ceste až na jej koniec. Schádzame z lesnej cesty a pokračujeme lesným chodníkom rovno. 

Koniec lesnej cesty. Pokračujeme rovno lesným chodníčkom.

Sledujeme značenie na stromoch. O pár minút dôjdeme na miesto, kde sa chodník delí na dve trasy. Nezáleží, ktorú trasu zvolíme. Oba tieto chodníčky sa po pár metroch stretávajú a pokračujú na Drienkovú skalu.

Chodníček sa v tomto bode delí.

Ostáva nám posledný úsek. Tu sa začína väčšie stúpanie a po ľavej strane sa nám začína ukazovať vodná nádrž Ružín. Pokračujeme smerom nahor a po chvíľke sa dostávame do cieľa.

Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @zivot_dobrodruhov