fbpx
Život dobrodruhov: Husitský kostolík v obci Lúčka

Poďte sa na chvíľu vrátiť do stredoveku! Ak sa nachádzate neďaleko Rožňavy, toto je miesto, ktoré určite stojí za návštevu. Husitský kostol v obci Lúčka v sebe skrýva množstvo zaujímavej histórie. Je to priam čarovné miesto, z ktorého sála neskutočná atmosféra. Budete sa tu cítiť ako prenesení v čase.

Informácie o trase a lokalite

 

Vhodné pre deti

ÁNO

Značená trasa

NIE

Stravovacie zariadenie

NIE

Náročnosť trasy

ĽAHKÁ

 

Kostol bol postavený na prelome 13. a 14. storočia. Leží na kopci, z ktorého sa nám naskytá výhľad na obec Lúčka. Bol zasvätený Narodeniu Panny Márie. Vyznačuje sa štýlom gemerských ranogotických kostolov. Tento kostolík si vystriedali viacerí majitelia. V 15. storočí ho obsadili vojská, z ktorých časť boli bývalí husitský bojovníci. A práve toto bol dôvod, prečo kostol dostal prívlastok „husitský kostol“. Kostol prešiel viacerými stavebnými úpravami. Okolo kostola sa vybudoval obranný kamenný múr a taktiež tu bola postavená pozorovacia veža. A tak sa z tohto kostola stala akási pevnosť.

Začiatkom 20. storočia sa v ňom slúžili omše. Neskôr počas 1. svetovej vojny kostol vyhorel. Taktiež vraj dostal priamy zásah od sovietskeho tanku a už nikdy nebol obnovený. Miestni začali časti kostolíka a obranný múr rozoberať na stavebný materiál. V rokoch 1970 až 1980 bol kostol konzervovaný, na čom sa podieľalo aj nemalé množstvo domácich obyvateľov. Začiatkom 80. rokov bol vyhlásený za kultúrnu pamiatku.

Vždy v júli sa tu konajú ekumenické bohoslužby k výročiu upálenia Jana Husa. Český spolok v Košiciach tu organizuje koncerty vážnej hudby.

Popis trasy

Po hlavnej ceste sa musíme dostať až na horný koniec obce Lúčka. Popri domoch kráčame hlavnou cestou ďalej. Dostávame sa do slepej uličky. Tu sa končí cesta. Z asfaltovej cesty schádzame na betónový chodník.

Prejdeme zopár schodov. Po ľavej strane si môžeme všimnúť informačnú tabuľu. Tu nájdeme zopár informácií o husitskom kostole.

Schádzame z chodníka a bočíme vľavo. Na pravej strane je cintorín a pred nami sa už rozprestiera stredoveká zrúcanina kostola.

Dopravná dostupnosť

 

Parkovanie

ÁNO, Lúčka, pri urbariáte
(Zobraziť na mape)

Autobusová zastávka

ÁNO, Lúčka
(Zobraziť na mape)

Vlaková zastávka

NIE


Celkové trvanie a dĺžka trasy

Dĺžka trasy: 394 m
Trvanie trasy: 8 min. Prevýšenie trasy: 33 m

 

Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @zivot_dobrodruhov