fbpx
Život dobrodruhov: Lom Beňatina

Aj vy snívate o tých nádherných tyrkysových jazerách aké môžete vidieť napríklad v Taliansku? Máme pre vás skvelú správu! Jedno také máme aj v košickom kraji! Lom Beňatina sa môže pýšiť neuveriteľne nádherou vodou, ktorá vám vyrazí dych. A vďaka okružnému chodníku sa na jazero môžete pozrieť zo všetkých uhlov.

Informácie o trase a lokalite

 

Vhodné pre deti

ÁNO

Značená trasa

NIE

Stravovacie zariadenie

NIE

Náročnosť trasy

ĽAHKÁ

 

Lom Beňatina je unikát. Ide o prírodnú pamiatku, ktorá je neďaleko ukrajinských hraníc. Nachádza sa v katastri obce Beňatina. Kedysi sa v ňom aktívne ťažil vápenec. Keď sa ťažba ukončila, spodná voda sa pomaly vytlačila na povrch.

Prečo je ale tá voda tak nádherne tyrkysová? Môže za to viacero faktorov. Hlavným z nich je fakt, že voda tu je neustále v pohybe. Taktiež je tu viacfarebný vápenec, a nie je tu žiadne bahno. Keby tu voda stála, kvôli rybám v jazere by tu boli riasy.

Pri lome sú až 10 metrov vysoké útesy tvorené rôzne sfarbeným vápencom. Ich 5 metrov vysoké červenohnedé sfarbenie vraj predstavuje skamenelý odtlačok pravekej ryby. Niektorí ju tam vidia, iní zasa nie. Práve vďaka tomuto útvaru si lom získal aj svoju prezývku „Beňatinská veľryba“. Do dnes nebolo dokázané či ide len o zaujímavý prírodný úkaz alebo je v skalách skrytý kúsok histórie. V jazere je voda studená a na vlastné nebezpečenstvo sa v ňom dá kúpať. Ešte na parkovisku je altánok s ohniskom, kde si môžete spraviť rodinnú opekačku v krásnom prostredí. Okolo celého lomu viedie chodníček, z ktorého sa vám naskytajú výhľady na lom aj z hora. Určite sa oplatí prejsť sa ním. V závere sa vám odvďačí nádherným vyhliadkovým mostíkom.

Dopravná dostupnosť

 

Parkovanie

ÁNO, Pri lome (mapa)

Autobusová zastávka

ÁNO, Beňatina kameňolom (mapa)

Vlaková zastávka

NIE


Celkové trvanie a dĺžka trasy

Dĺžka trasy: 909 m
Trvanie trasy: 0:30 h

 

Od parkoviska sa vydávame smerom doprava po ceste. Onedlho prichádzame k prvému vyhliadkovému bodu. Tu sa dá zísť aj dolu k jazeru. Prístup do vody je mierny, a dá sa tu ľahko okúpať. Pokračujeme ďalej po lesnom chodníku.

Po pár metroch prichádzame k ďalšiemu vyhliadkovému bodu, kde si dokonca môžete spraviť fotku s kovovým rámčekom Lom Beňatina. Je tu aj ohnisko.

Cestou budeme prechádzať ešte okolo viacerých vyhliadok. Pomaly sa dostávame vyššie nad jazero. Keď prídete na rázcestie, nezabudnite odbočiť doľava. Po pár minútach chôdze sa dostávame k poslednému vyhliadkovému miestu na trase. Tu sa nachádza aj najväčšia atrakcia – kovový vysunutý mostík s výhľadom na celý lom. Keď sme tu boli my, na zábradlí visela  slovenská vlajka. Dajú sa tu spraviť nádherne fotky. Keď sa odtiaľto budete vracať k autu, držte sa vždy vpravo. Budú tu dve odbočky z chodníka, ktorými sa ale ide späť ťažko. Je to tu veľmi strmé a hlavne šmykľavé.

Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @zivot_dobrodruhov