fbpx
Život dobrodruhov: Rankovské skaly

Hľadáte tip na výlet v blízkosti Košíc? Rankovské skaly sú tá správna voľba pre tých, čo si radi užívajú turistiku s výhľadmi.  Je to stredne náročná turistika. Cestou na vrchol si môžete najmä v horúcich letných mesiacoch užívať príjemný tieň v lese. Dokonca si cestou môžete pochutnať na lesných jahodách, malinkách alebo aj černiciach. Na vrchole je možné aj opekanie, nakoľko je tu ohnisko a aj stôl s lavičkami schovanými v chládku.

Informácie o trase a lokalite

 

Vhodné pre deti

ÁNO

Značená trasa

ÁNO

Stravovacie zariadenie

NIE

Náročnosť trasy

ĽAHKÁ

 

Túra sa začína pri Herľanskom gejzíre. Je to vzácny studený gejzír, ktorý je aktívny už od roku 1872. Po dobu 50 rokov bol jediným studeným gejzírom v Európe. Je to prírodný úkaz, ktorý bol ale vytvorený ľudskou činnosťou (vrtom hlbokým 404.5m). K erupcii dochádza zhruba každých 34-36 hodín a voda strieka až do výšky 22m.

Gejzír Herľany

Rankovské skaly sú súčasťou pohoria Slanské vrchy. Územie patrí pod najvyšší stupeň ochrany. Nachádzajú sa tu aj vzácne druhy vtáctva, ktoré sú chránené. Patria medzi ne ohrozenejšie druhy sokola. Tvoria ich sopečné horniny. Týčia sa ponad listnatý les a vidno ich aj z okolitých dedín. Nachádzajú sa v nadmorskej výške 790m.n.m. Poskytujú dych berúce výhľady na Slanské vrchy, Košickú kotlinu a na časť Slovenského rudohoria. Za dobrých podmienok je možné vidieť aj vrcholce Vysokých Tatier.

Túra sa začína v obci Herľany hneď pri gejzíre. Odtiaľto sa vydávame zelenou turistickou značkou, ktorá nás zavedie až na vyhliadku Rankovské skaly. Opúšťame areál gejzíru a vchádzame do lesa.

Kráčame lesnou cestou a po pár minútach sa dostávame k asfaltovej ceste. Je to hlavná cesta vedúca do Vranova, čo znamená že je tu aj slabšia premávka. Po tejto ceste ideme asi 15 minút.

Na ľavej strane si môžete všimnúť veľký drevený kríž s Ježišom. Na tomto mieste schádzame z asfaltovej cesty a sledujeme zelené značky, ktoré nás vedú vľavo smerom na lúku.

Drevený kríž pri ceste

Chvíľu kráčame lúkou a postupne sa dostávame do lesa. Tu sa nie je kde stratiť. Celú cestu sa stačí držať značiek. Stúpanie je až potiaľto mierne. V lese sa dostávame k úseku, kde sa stúpanie zvyšuje. Chodník sa pomaly stáča doľava.

Tesne pred cieľom sa dostávame na malú lúku s rázcestníkom. Na tomto úseku si volíme ľavú cestu.

Netrvá dlho (10 minút) a dostávame sa na Rankovské skaly.

Dopravná dostupnosť

 

Parkovanie

ÁNO, Herlianský gejzír
(Zobraziť na mape)

Autobusová zastávka

ÁNO, zastávka Herľany, Gejzír
(Zobraziť na mape)

Vlaková zastávka

NIE

Celkové trvanie a dĺžka trasy

Dĺžka trasy: 5,5 km
Trvanie trasy: 2:16 h Prevýšenie trasy: 418 m

 

Trasa na Rankovské skaly

Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @zivot_dobrodruhov