fbpx

Wąwóz Hornad

Zvláštne postavenie medzi prírodnými hodnotami Slovenského raja má vďaka svojej turistickej histórii Prielom Hornádu. V prípade tuhej zimy a bezpečnej hrúbky ľadu si môžete adrenalínovú cestu Hornádom užiť peši, na bežkách alebo korčuliach priamo po zamrznutej hladine rieky.

Korčuľovanie

Ponúkame vám preto prekorčuľovať Prielom Hornádu. Tento ľad je skalopevný ako skaly všade pozdĺž brehov Hornádu. Keď hladina rieky súvisle zamrzne, tak sa Prielom Hornádu mení na najdlhšie klzisko našej krajiny. Takýto „sklz“ na dlhé trate nezažijete na žiadnom inom klzisku. Teraz, v zime, patrí k najvďačnejším lokalitám v Slovenskom raji. Zamrznuté rokliny ponúkajú až12-kilometrovú trasu pre korčuliarov. Prvý prechod Prielomom Hornádu po jeho zamrznutej hladine sa uskutočnil vo februári 1906. Pridajte sa k tým, pre ktorých sa odvtedy stal tento kraso-prechod nezabudnuteľným zážitkom. Zo zamrznutej hladiny sa naskytá úplne iný pohľad na okolie. Niektorí tu obľubujú aj nočné korčuľovanie, ktoré je veľmi romantické. Hornád vytvoril kaňonovité údolie, brehy ktorého spadajú z bočných hrebeňov a vrchov miestami s vyše 300 m výškovým rozdielom. Samozrejme, najatraktívnejšie sú úseky, kde sa v lete vydáte aj po železných stúpadlách zapustených do skaly priamo nad hladinou Hornádu, teraz vám však patrí tento priestor pod stúpadlami. To je zážitok, na aký sa nezabúda. Tempo si zvolíte svoje a prispôsobíte ho očarujúcemu okoliu čarokrásnej prírody. O kvalite ľadu sa môžete informovať vždy u horskej záchrannej služby.

Zimná turistika

Samozrejme, najatraktívnejšie sú úseky, ktoré preslávili Slovenský raj široko-ďaleko. Kde sa ide po železných stúpadlách zapustených do skaly priamo nad hladinou Hornádu. Kaňonom prechádza aj rovnomenný náučný chodník, Prielom Hornádu. Prvá časť vedie exponovaným kaňonovitým úsekom a prechod si vyžaduje zvýšenú opatrnosť, preto vám odporúčame vziať si so sebou aj turistické mačky. Druhá časť vedie pohodlným terénom po lesných chodníkoch. Namáhavejší je len krátky strmý výstup na hrebeň Ihríka. Zvláštne postavenie medzi prírodnými hodnotami Slovenského raja má vďaka svojej turistickej histórii Prielom Hornádu. Hornád sa v priebehu svojej dlhej histórie zarezával do podložia svojho toku a tak vznikol nielen on, ale aj naň nadväzujúce prítoky (Lesnica, Veľká Biela voda, Biely potok) s menšími prítokmi s vodopádmi a kaskádami, ktoré do nich stekajú zo svahov planiny Glac. Prielom Hornádu nebol po celej svojej dĺžke priechodný. Až roku 1960 sa začalo s výstavbou lanovej lávky v ústí Kláštorskej rokliny a roku 1974 sa ukončila etapovitá výstavba "chodníka Horskej služby". Na tomto chodníku je zabudovaných 7 kovových mostíkov a lávok, približne 320 m reťazí v exponovaných skalných stenách, 140 stúpačiek a približne 70 m drevených lávok. Ak prejdete tento kaňon, môžete hladinu turistických zážitkov vyrovnať pre zmenu hladinou histórie mesta Spišská Nová Ves.

Hrabušice
map