fbpx

Zejmarská roklina - skalolezenie a zimná turistika

Jedna z najvyhľadávanejších trás Slovenského raja vedie cez Náučný chodník Slovenský raj- Juh, ktorý vás prevedie cez neodolateľnú Zejmarskú roklinu, ale aj Geravy, Malé Zajfy a Stratenskú pílu. Zejmarská roklina patrí k najmenším roklinám v Slovenskom Raji, no zážitok z nej malý zaručene mať nebudete.

Zimná turistika

Zejmarská roklina obsahuje všetko, čo má správna roklina v raji mať – rebríky, neuveriteľné vodopády, lávky a hlavne krásne zákutia, hlboký skalný kaňon a stúpačky. Všetko korunované jedinečnou prírodou. Táto roklina patrí ku kratším turistickým chodníkom v Slovenskom raji a hoci je to strmina, prejdete ju celkom rýchlo. Je značená modrou značkou. Ten, kto má rád preliezačky v prírode, určite sa v Zejmarskej rokline dosýta vyšantí. Je tu úplne odlišný ráz rokliny oproti známej Suchej Belej. Patrí medzi menej namáhavé trasy. To jej ale neuberá na príťažlivosti! Chodník vedie nad potokom. Snehu je tu zvyčajne viac než na iných miestach juhu Slovenského raja. Dokonca pri nástupe ku kaskádam Nálepkovho vodopádu si radšej pomôžte čakanom. V závere objavíte vyhliadku, ktorá inokedy býva skrytá v listnatom poraste.

Zimné skalolezenie

V jednej z najmenších roklín v Slovenskom raji si môžete vychutnať jeden z najväčších zimných zážitkov. Na ľadolezeckú túru budete potrebovať horolezecký výstroj. Keď svoj cepín s chuťou a celou silou zaboríte do ľadopádu, dotknete sa autentickej prapodstaty jedného z najmocnejších prírodných živlov. V tomto zážitku dostanete všetko, čo správna roklina dokáže ľadolezcom ponúknuť – v čase a priestore ustrnuté vodopády a z nich výhľad na prekrásne zákutia hlbokého skalného kaňonu. Iste, v Slovenskom raji sú aj tenšie, užšie, kolmejšie a zo športového hľadiska aj náročnejšie úseky, no možno práve Zejmarská roklina je tou najlepšou výzvou! Tak zoberte cepín, laná, prilbu a mačky a zaborte sa do steny.

Dedinky
map