fbpx
BUCKET LIST – Prevetrať paličky v Raji

Určite si niekedy túžil držať v ruke čarovnú paličku, šibnúť ňou a v okamihu zažiť zázrak. A ak už nie ozajstný, veľký zázrak, tak aspoň nejaký ten malý zázračík. Napríklad zbadať v zrkadle krásne vyrysované svaly. Alebo mať zrazu nádherný nekončiaci pocit vnútorného pokoja a hlavu utopenú v úžasných zážitkoch. Takže nech sa páči, toto všetko, a ešte omnoho viac, ti teraz ponúkame. Vezmi si do ruky tú paličku – vlastne, ono tá palička ani nie je palička, ale skôr palica. Presne taká, aká sa používa pri stále populárnejšej severskej chôdzi (nordic walking). Vedel si, že pri tomto type aktívneho relaxu sa tvoj tep udržiava v hladine, kedy sa stále cítiš uvoľnene a skvele, a napriek tomu je pri súbežnom pohybe nôh a rúk s palicami tvoja spotreba energie o 40% vyššia ako pri bežnej chôdzi? Zázrak, čo?! A chceš ešte jeden zázrak? Predstav si, že do tejto pohodičkovej činnosti v nádhernom prostredí sa zapája 90% tvojich svalov!

A ak ťa neoslovuje táto výzva, piánko, nič sa nedeje! Aj nenáročná turistika v úchvatnej prírode slovenského východu poskytne tvojmu telu, mysli a duši podobné stavy spokojnosti ako severská chôdza.

1. Prevetrať paličky v Raji

Palcmanská Maša

Kde inde ako v Raji môžeš očakávať blaženosť a opojnú slasť?! K dispozícii máš všetko, čo potrebuješ: príjemné zimné slnečné lúče – ani pálivé ani zubaté –, terapeuticky pôsobiaci svieži vzduch s arómou borovíc, bukov a jedlí, jemný vánok vo vlasoch, pokojný hibernačný žblnkost vĺn čistučkej Palcmanskej Maše alebo – pri väčších mrazoch – zrkadlový odlesk blankytnej oblohy a nebeskej „snehovej cukrovej vaty“ na ľadovej škrupine hladiny. Najväčšia vodná nádrž Slovenského Raja a zároveň najchladnejšia vodná nádrž Slovenska sa nachádza pri obci Dedinky v idylickej Hnileckej doline. Lemujú ju rozprávkovo pôsobiace strmé vápencové zrázy Geráv. Vieš si predstaviť malebnejšie miesto na otestovanie a prevetranie svojich nordic walking palíc? Bez ohľadu na tvoj vek, kondičku a športové skúsenosti je severská chôdza pre teba ideálnou aktivitou! Športovú úroveň si dokážeš prispôsobiť vlastným schopnostiam a regulovať si ju podľa vlastných potrieb. Z klasickej ľahkej chôdze sa tak bez mimoriadnej extra námahy, len s použitím špeciálnych palíc, stáva účinný tréning celého tela. O hlave nehovoriac! Všetko toxické „smetie”, stres a starosti sú z nej zrazu preč a nahradia ich pozitívne myšlienky, inšpirácia a nová energia! A ak sa už nasýtiš chôdze, s palicami či bez nich, a svojim nohám chceš dopriať zaslúžený relax, stačí nasadnúť na vlak na trati Červená Skala – Margecany. Patrí medzi najkrajšie železničné trate na Slovensku. 

2. Mať 4 nohy

Nordic walking v Raji (Malé a Veľké Zajfy, Dedinky, Geravy) 

Je síce pravda, že kôň má štyri nohy a predsa sa potkne, tebe sa to však stať nemôže! Po prvé, nie si kôň a po druhé, tvoje vlastné nohy majú stabilitu a oporu v špeciálnych nordic walking paliciach, ktoré ťa nesklamú ani v náročnom teréne. Navyše, ak máš do aktívnej severskej chôdze zapojených 90% svojich svalov – a to si píš, že máš! – všetko máš pod kontrolou! Takže kam vyrazíme? Navrhujeme Malé a Veľké Zajfy, Dedinky a Geravy v Slovenskom Raji. Na rozdiel od iných rezervácii v Slovenskom raji sa rezervácia Malé Zajfy vyznačuje reliéfom nekrasového charakteru a čarovnou údolnou nivou, ktorá je odovodňovaná tenkým potôčikom. V zime nivu aj potok popráši – niekedy aj poriadne zasype – Perinababka snehovou nádielkou a v slnečných lúčoch niet ideálnejšieho miesta na magické momentky aj selfíčka ako toto rozprávkové údolie. Či áno? Nuž, vyraz do Raja a rozhodni sa sám, ktorý rajský kút vie opantať zmysly turistu najviac. Zajfy? Dedinky? Geravy?  Obec Dedinky nájdeš pri brehoch Palcmanskej Maše – najchladnejšej vodnej nádrže na Slovensku s obdivuhodne čistou vodou. Dedinky vznikli v roku 1933 zlúčením obcí Imrichovce a Štefánovce. Nuž, odtiaľ prozaický názov Dedinky. Žiada sa ti vystúpať trochu vyššie? Palice do práce!  Nad Dedinkami sa vypínajú Geravy – vápencová plošina s množstvom krasových útvarov. Pozostáva z horských lúk, polianok aj úhľadných lesíkov. Severné svahy Geráv s hustými lesmi  pozvoľna klesajú do dolín, na juhu zasa strmé skalné zrázy spadajú do údolia rieky Hnilec, ktorá napája  Palcmanskú mašu vodami spod Kráľovej hole. Takže ktoré miesto napokon zvíťazilo vo finale? Zajfy? Dedinky? Geravy? 

3. Prejsť okolo oka

Morské oko pod Vihorlatom 

Prepnime teraz „čisto športový kanál” na kombináciu športu, oddychu a romantiky. Inak sa ani nedá, Morské oko, známe aj ako Veľké Vihorlatské jazero, je totiž šperkom Vihorlatských vrchov a jeho nedotknutosť je nielen symbolická, ale aj doslovná. Najväčšie zahradené sopečné jazero na Slovensku aj okolité bukové pralesy s vyše 240-ročnými exemplármi sú totiž vyhlásené za národnú prírodnú rezerváciu a patria do Svetového prírodného dedičstva UNESCO. Platí tu najvyšší stupeň ochrany, podľa ktorého sú všetky vodné aktivity, letné aj zimné, prísne zakázané. A to je pre teba skvelá správa! 14 hektárové Morské oko s hĺbkou až 25 metrov je tým pádom ideálnym miestom na romantické prechádzky, pokojné túry, ba aj na nikým nerušenú severskú chôdzu koldokola! Krištáľovo čistá voda, na západe a severne lemovaná pieskovou „plážou” s miernym sklonom, na východe strminou a kamením, sa v zime premieňa na nádhernú ľadovú pláň postriebrenú snehom. Nad zamrznutou hladinou tretieho najväčšieho prírodného jazera na Slovensku – po Štrbskom plese a Veľkom Hincovom plese – sa vypína jedna z dominánt Vihorlatských vrchov – Sninský kameň, známy svojím pôsobivým výhľadom na okolité vrchy a doliny. Ako sova sa budeš obzerať v 360 stupňovom uhle a tých výhľadov sa nebudeš vedieť nasýtiť, za to ti ručíme! A nakoniec perlička:  Názvom morské oko sú v odborných kruhoch označované len jazerá ľadovcového pôvodu. Vihorlatské Morské oko však takým nie je! Naopak, k jeho vzniku prispeli pekelné živly z útrob Zeme. No povedz, nestojí za to túto mystifikáciu odhaliť na vlastné oči a prechodiť ju po vlastných nohách?

4. Mať nadhľad aj v mraze

Výhľady na Folkmárskej skale a Lajoške

Volovské vrchy, ktoré sú rozlohou najväčším pohorím Slovenského rudohoria, ukrývajú netušené prekvapenia. Jedným z nich je Folkmarská skala. Ak chceš zažiť majestátnosť okolitej prírody a uvedomiť si nepodstatnosť svojich vlastných starostí, priprav si spoľahlivé turistické topánky, nording walking palice a hore sa na bralo! Mohutný vápencový masív Folkmarská skala sa vypína na jednom z bočných hrebeňov Volovských vrchov, nad obcou Kojšov v okrese Gelnica. Preder sa cez hustý zmiešaný les s horskými lúkami a pokochaj sa neopísateľnými výhľadmi!  Možno pritom ani netušíš, že pod nohami máš tajomný svet permoníkov, ktorí sa v dvanástich štôlňach priamo pod Folkmárskou skalou naháňajú od čias stredoveku, keď sa v Slovenskom rudohorí začala ťažiť meď, železo a antimón.

Vo východnej časti Volovských vrchov  potom objav druhé prekvapenie – perlu rudohorských chát, oázu ticha v blízkosti ruchu Košíc – chatu Lajoška (tiež Chata Predná Holica). Ak nastúpiš na známu diaľkovú turistickú trasu Cesta hrdinov SNP medzi Devínom a Duklou alebo si naordinuješ kratšiu, „len” 25-kilometrovú hrebeňovku z Kojšovskej hole do Košíc, či hoci len jej obmedzený úsek, určite neminieš Lajošku. V zime sa tu môžeš dostať nielen peši, s palicami alebo bez nich, ale aj na lyžiach po bežeckej lyžiarskej trati nazývanej Stará Židovská cesta, ktorá sa začína v rekreačnom stredisku Jahodná. A odkiaľ ľudový názov chaty Lajoška? Tipuješ správne – z maďarského Lajos (Ľudovít). Zásluhu na obnovení útulne postavenej v roku 1914 mal totiž predseda miestnej pobočky Karpatského spolku, kanonik Ľudovít Konrády, ktorého volali Lájoš-báči. Práve po ňom nesie chata meno.

5. Vymrznúť na hoľáka holi 

Kojšovská Hoľa 

Zapol si si rádio a práve hlásili stav poveternostných podmienok priamo z „Kojšovky“ vo Volovských vrchoch? To preto, lebo na Kojšovskej holi, najvyššom bode okresu Košice-okolie, sa nachádza meteorologická a radarová stanica Slovenského hydrometeorologického ústavu. Že síce hlásia slnečno, ale aj poriadny mráz a mierny vietor? Prirodzene, veď je to hoľa – miesto nad lesným pásmom, odkiaľ sa môžeš dotknúť neba! A keby len to! Za dobrej viditeľnosti máš výhľad ako Perinababa „tam hore” – cez celé východné Slovensko dovidíš nielen na Vysoké Tatry, ale aj na Ukrajinu, a dokonca aj do Maďarska. A za tie mínusové teploty, skrehnuté prsty a rozstrapatené vlasy to predsa stojí! Keď už budeš na vrchole kopca, neobíď symbolický kresťanský kríž a na južnej strane zasa 49 mierových stĺpov. Stĺpy symbolizujú polohu Slovenska na 49. rovnobežke a vyjadrujú myšlienku potreby zachovania mieru v Európe. A ak sa nabudúce rozhodneš pre zmenu, odložíš nordic walking palice a pripneš si lyže, tiež urobíš skvelé rozhodnutie. Kojšovská hoľa  je výborným lyžiarskym terénom, najmä na južných svahoch, kde sa rozprestiera rozsiahly lyžiarsky areál Skipark Erika s vybudovanou sedačkovou lanovkou a lyžiarskym vlekom.