fbpx
BUCKET LIST: Zahrať sa na Popolušku

1. Zahrať sa na Popolušku   

Ranč pod Ostrou skalou 

Sneh a divoký tátoš – čo v tebe toto spojenie evokuje? Romantickú predstavu jazdy na koni ako skutočný princ alebo v saniach ako pravá princezná, však? Takúto idylku nemusíš zažívať len pred televíznou obrazovkou sledovaním Popolušky. Môžeš si ju vychutnať na vlastnej koži na Ranči pod Ostrou skalou neďaleko Dobšinskej ľadovej jaskyne. Zahraj sa na Popolušku alebo jej milovaného princa v sedle na koni, v koči či v saniach a zaži neopakovateľnú atmosféru dupotu kopýt v panenskej prírode Slovenského raja. Ak sa do roly princeznej alebo princa potrebuješ najskôr zacvičiť, skús kurzy jazdenia pod dohľadom skúsených inštruktorov. Pre najmladších jazdcov je v ponuke jazdenie do kruhu v sprievode inštruktora. Celé rodiny, zaľúbené dvojice či parťáci z práce si zasa prídu na svoje pri jazde v saniach. Ranč pod Ostrou skalou vám po tomto zážitku ponúkne na tanieri poriadne kusisko voňavého steaku z kvalitného hovädzieho plemena Charolais, vychovaného priamo na ranči. Gurmánom určite ulahodí reštaurácia v štýle Divokého západu zameraná nielen na prípravu famóznych steakov, ale aj na výrobu a prípravu tradičných slovenských jedál. Exotiku divokého westernu dopĺňajú domáce malebné zákutia – údolíčka, zrázy, skalné steny. Všade tam našla agroturistika dokonalé uplatnenie. Za scenériami sťaby z rozprávky Tri oriešky pre Popolušku nemusíte cestovať ďaleko!

2. Zažiť zimnú rozprávku pod hradom  

Agrofarma ranč F&A&H, pod Spišským hradom

Vysadnúť do sedla sa dnes neodváži len tak každý. Po bielej rozprávkovej krajine sa ľudia radšej nechajú povoziť v saniach. Nastúpiť na koč ťahaný koňmi a vychutnať si netradičnú prechádzku po prírode môžeš priamo pod Spišským hradom. Jazda na koni, v parádnom kočiari alebo v saniach je v zimnom období medzi turistami vyhľadávanou atrakciou. Takúto zimnú romantiku nájdeš v Hodkovciach. Nachádza sa tu Agrofarma Ranč F&A&H, a to priamo pod Dreveníkom, ktorý je zaradený do chránenej krajinnej oblasti. Súčasťou objektu je ranč, na ktorom si užiješ výhľady okolitej prírody priamo zo sedla. Jazdci začiatočníci a tí, ktorí sa necítia na veľké výkony, môžu jazdiť v jazdiarni. Tí zdatnejší alebo odvážnejší sa môžu pokochať nádhernou prírodou v blízkosti Spišského hradu pri jazde na koni. Na ranči na teba čakajú pokojné a priateľské hnedáky aj vraníky a ich doprovod, ktorý istí tvoju bezpečnosť, vysvetlí správne držanie v sedle a spôsob jazdy a odpovie na tvoje otázky. A keby ti bolo málo, na ranči si môžeš vyskúšať nielen jazdu na koni, ale tiež zoznámiť sa s inými zvieratami. Skrátka, nádherná zimná rozprávka pod hradom!

3. Dupotať kopýtkom v čerstvom snehu 

Ranč Jovice, Rožňava

Neopakovateľná ozvena dupotu aj vŕzgania konských kopýt v čerstvom snehu v malebnej prírode. Čo povieš? Sneh ti nemusí vržďať iba pod tvojimi vlastnými nohami: vyšvihni sa do sedla a počúvaj, ako rytmický konský poklus dopĺňa tichý šum lesa, spev vtákov, pokojné vlnenie vody pod ľadom v rybníku. Zo sedla sa ti bude lepšie dýchať čistý, svieži vzduch s poletujúcimi vločkami snehu. Sprevádzať ťa možno budú i domáce zvieratá z Ranča Jovice, vzdialeného len pár kilometrov od Rožňavy. Čarovné prostredie pod Silickou planinou na území Slovenského krasu si tak užiješ nielen „na vlastných“, ale aj „na konských“. Príjemným pre teba bude určite nielen výhľad na okolie a samotný pobyt na čerstvom vzduchu, ale i dôverný kontakt človeka a zvieraťa. Spoznaj s nami na pozadí malebných zákutí Košického kraja, čím všetkým môžu tieto inteligentné a vznešené tvory obohatiť tvoje vnímanie prírody, vzťahov, života.

4. Skrotiť koňa

Ranč Nová zem, Blatná Polianka (Sobrance)

Keď si mohol Exupéryho Malý princ skrotiť líšku, prečo by si si ty nemohol skrotiť koňa a zajazdiť si na ňom ako Winnetou, Popoluška, stredoveký rytier alebo dobyvateľ Džingischán, no nie? Môžeš si vyskúšať jazdu na koni v kruhovej ohrade i po okolitej prírode. Ak si na koni nikdy nejazdil alebo ak máš len veľmi obmedzené skúsenosti, na Dolnom Zemplíne ťa to iste veľmi radi naučia. Ranč Nová Zem sa nachádza v obci Blatná Polianka v okrese Sobrance. Samozrejmosťou sú tam hodiny jazdy na koni nielen pre začiatočníkov, ale i pre pokročilých. V areáli sa nachádza mini ZOO s rôznymi exotickými aj hospodárskymi zvieratami. Rôzne atrakcie tu objavia deti aj dospelí. Sobrance boli v minulosti navštevovaným miestom oddychu kvôli kúpeľom. Ich sláva siaha až do čias Rakúsko-Uhorska. Teraz môžeš tento región presláviť ty sám, a to tým, že sa podelíš so svojimi priateľmi o zážitky s tátošmi v prostredí ranča Nová zem. Ranč leží vo vidieckom prostredí obkolesený prírodou, kde na teba čaká dokonalý relax aj dostatok aktivít – podľa tvojho výberu. V prípade, že ranč vopred kontaktuješ, inštruktori sú každému návštevníkovi ochotní pripraviť individuálny program jazdenia na mieru. Tí akčnejší návštevníci si tiež môžu zastrieľať na terč zo vzduchových zbraní.

5. Sfarbiť líca doružova 

Ranč Klokočina, Klokočov

Najkrajšie dievčatá sú vraj zo Zemplína. Tajomstvom ružolícych krásavíc je vraj príroda a čerstvý vzduch. Ak ti učarovala predstava zdravých ružových líc, navštív Ranč Klokočina. Je zasadený do prekrásneho prostredia Zemplína. Tam si nechaj si tie svoje líčka sfarbiť doružova. Novozaložený jazdecký klub Klokočina, ktorý sídli v starom hospodárskom dvore v Klokočove, ti ponúka jazdenie v krytej jazdeckej hale 60 × 25 metrov, vychádzky na koni do okolitej prírody, výučbu jazdenia pre začiatočníkov aj pokročilých, v anglickom aj vo westernovom štýle, prípravu jazdcov na získanie jazdeckej licencie či prípravu jazdcov na preteky (parkúr). Klub takisto ponúka liečbu na koni, tzv. hipoterapiu, ktorá sa stáva neoddeliteľnou súčasťou modernej medicíny a ktorá sa zároveň považuje za jednu z najtradičnejších a najprirodzenejších liečebných metód. Hipoterapia je poskytovaná na špeciálne pripravených koňoch, pod vedením profesionálnej certifikovanej terapeutky s vysokoškolským vzdelaním v odbore psychológia. Pre všetkých návštevníkov ranča je k dispozícii bufet s občerstvením.