fbpx
Horúca oblasť prihraničného päťboja plná chutí a vôní

Kisgeres, Veľké Trakany, Biel, Leles, Ptrukša

Horúca oblasť, kam doteraz noha turistu vstúpila iba málokedy, leží v najjužnejšej pohraničnej časti  východného Slovenska. Napriek tomu je to atraktívna, obohacujúca a zaujímavá lokalita a má čo ponúknuť zvedavcom aj výletníkom. Napokon, ruku na srdce, koľkí z vás už prešli Leles, Biel či Veľké Trakany?

Agáty každý rok v máji zakvitnú a zaplnia atmosféru podmanivou medovou vôňou. Veľmi dobre to vedia aj na juhu Slovenska, kde vás milým maďarským prízvukom radi zlákajú na víkendovú exkurziu plnú chutí a zážitkov. Do pestrého výletu primiešajú všehochuť: trochu histórie, remesla, umenia, adrenalínu a na záver pohár kvalitného vínka z domácej vinotéky miestneho vinára. Aj takúto podobu má zážitkový „hraničný päťboj“ chutí a vôní.

Veľké Trakany ležia 4 km od ukrajinskej a iba 2 km od maďarskej hranice. Zachovala sa tu neskorobaroková budova bývalého Soľného a colného úradu, ktorú dnes miestni prezentujú ako Soľný dom. Návšteva stojí za to, ako aj atmosféra kraja, ktorú dotvára rieka Tisa. Na jej, dnes už mŕtvom ramene, stál v minulosti prístav pre lode a plte zvážajúce soľ z Východných Karpát, Rumunska a Ukrajiny. Okrem etnografickej expozície a tradícií ťažby soli zaujme aj výstava umenia rezby do rohoviny a zmapovaná soľná cesta po Tise. Komentovanú prehliadku si môžete objednať e-mailom, a to aj na ďalšiu zastávku výletu – Sennyeyovský kaštieľ. Čiastočne zrekonštruovaný barokový kaštieľ  z roku 1781 stojí  v hraničnom trojuholníku v obci Biel a sú tu zriadené výstavy venované rodine Sennyeyovcov a „Petőfi Sándorovi na Sibíri“. Sándor Petőfi sa považuje za najväčšieho maďarského básnika, hoc jeho rodičia boli Slováci. Budovu kaštieľa obklopuje anglický park s rozlohou 3,5 hektára, v ktorom sa nachádzajú sto a viacročné jasene, platany a iné vzácne stromy.

Z Bielu je to kúsok cesty do Lelesu. Okrem premonštrátskeho kláštora je známy najmä gotickým kamenným mostom sv. Gottharda, považovaným za jeden z najstarších zachovalých na Slovensku. Pochádza zo 14. storočia a kedysi premosťoval rieku Tisu. 70 m dlhá stavba dnes preklenuje už iba suché koryto a dokladuje kadiaľ tiekla rieka v minulosti. Názov dostal most podľa sochy svätca, sv. Gottharda, ktorú premonštráti na moste umiestnili, no predstavitelia komunistického režimu ju v druhej polovici 20. storočia odstránili. Most je prechodný len pre peších. Obec Leles je známa aj ako sídlo starobylého premonštrátskeho kláštora, ktorého dominanta neodmysliteľne dotvára tunajšiu podobu kraja. Rozhodne stojí za návštevu, spolu s kostolom Sv. Kríža. 

Tipy na výlety v okolí

Ak by mosty nestačili naplniť čašu poznania, inšpirácií k ďalšiemu putovaniu po kraji sveta treba hľadať v 24 km vzdialenom slovensko-ukrajinskom pohraničí. Len tu sa dá pohojdať a prejsť skúškou odvahy na neobyčajnom lanovom moste ponad rieku Latorica vo výške 7 metrov nad hladinou. Visutý lanový most spája obec Ptrukša a Boťany, dlhý je 106 metrov  a v roku 1968 ho postavili robotníci z regiónu, ktorí si ním skracovali cestu do práce na železničnú prekládkovú stanicu v Čiernej nad Tisou. Dnes ho využívajú cykloturisti z Maďarska, Slovenska, Čiech aj Ukrajiny. Hoc je most bezpečný, prejsť ním bude stáť istú dávku odvahy a adrenalínu. Na záver zaujímavosť, nehľadajte prameň rieky Bodrog, táto rieka totiž vzniká sútokom Latorice a Ondavy.

Nuž, a to najlepšie nakoniec: Malý Horeš – Kisgeres. Vinárska obec s degustáciou u jedného z miestnych vinárov spolku Polyhos, v tesanej tufovej pivničke pri svetle sviečok. Vínko tu majú výnimočné, živé, v obchode také nekúpite. Vo vínnom háji sa nachádza viac ako 340 tufových  pivničiek, umiestnených v malých skupinkách so spoločnými vchodmi. Spolu možno do pivničiek vstúpiť až cez 83 portálov. Mimochodom ide o ojedinelé zoskupenie toľkých pivničiek na Slovensku. Majú viac ako 500 rokov a pravdepodobne boli využívané ako bezpečné útočiská obyvateľov počas mongolských vpádov. Ak bude ešte voľné miesto v žalúdku, rozhodne treba ochutnať aj tradičný koláč, tzv. horešský béleš, alebo si ho poistite vopred a svoju návštevu si dohodnite e-mailom u Spolku Polyhos.


Služby v okolí

Reštaurácia Latorica, Hlavná 207, Leles

Reštaurácia Borostyán, Hlavná 678, 077 01 Kráľovský Chlmec

Reštaurácia MPS, Hlavná 195/ 29, 076 43 Čierna nad Tisou