fbpx
Nájsť stratený raj možno aj v Stratenej

Stratená

Vedeli ste, že Košický svetový raj prichýlil aj slávny Slovenský raj? Pozoruhodné a prísne chránené územie rovnomenného národného parku je charakteristické hlbokými dolinami, mohutnými horskými chrbtami, pokrytými lesnými porastami, rastúcimi aj na tých najextrémnejších miestach. Práve to dodáva Slovenskému raju jeho atraktívnu a nenapodobiteľnú podobu. Kto si rád meria sily so životom, určite naplno využije výzvy hlbokých roklín, strmých strání a atraktívnych turistických chodníkov s rebríkmi a stúpačkami. Mnohé zákutia sú však ukryté pred veľkým náporom turistov, a práve takéto vyhľadávajú milovníci málo známych miest. Do pozornosti dávame prírodnú rezerváciu Stratená v južnej časti národného parku. Je síce známa, no jej zákutia paradoxne nepatria medzi najnavštevovanejšie miesta.

Dedinka s výstižným názvom Stratená sa doslova stratila v objatí Sokolích skál. V pôvodne baníckej obci, v ktorej hutné pece vlastnili Csákyovci a Coburgovci, rudu tieto tavili rudu ešte v roku 1927. Z pôvodnej huty fabriky  sa zachovala len niekdajšia administratívna budova (dnes penzión Šafran). Malebnú obec v tieni strmých zrázov, kde slnko v zimných mesiacoch takmer nezasvieti, dotvára atraktívny Stratenský kaňon s náučným chodníkom.

Rázovitú dolinu, dlhú 2 km, vytvorila dlhoročná činnosť rieky Hnilec a vhodný je aj pre menej zdatných turistov. Majestátnymi vápencovými bralami sa vlní romantická stará cesta popri riečke Hnilec, doplnená informačnými panelmi a predstavuje prvý náučný chodník na Slovensku vhodný pre imobilných občanov. Kolmé steny kaňonu sú posiate zaujímavými skalnými dutinami, fantastickými útvarmi a jaskyňami. Východiskom na túru do Stratenského kaňonu môže byť obec Stratená (nenáročná, 1,6 km, 25 min. po červenej turistickej značke), alebo osada Dobšinská ľadová jaskyňa (nenáročná,  2,9 km, 55 min. po červenej turistickej značke). 

Tipy na výlety v okolí

Výlet do Stratenej si možno rozšíriť o prechádzku k Stratenskej píle, prírodnej rezervácii, ktorá dostala pomenovanie podľa píly, ktorá tu v minulosti fungovala. Počas výstavby vodného diela Palcmanská Maša však bola zaplavená. Miesto na sútoku Hnilca a Krčmárovho potoku sa v minulosti nazývalo aj Kolonia Zajf. Prechádzka nábrežím Hnilca a zákutiami Stratenskej píly poteší najmä lovcov foto-záberov a nenáročných prechádzok. Ďalším tipom ako využiť čas a zažiť nezvyčajné je aj najväčšia ľadová jaskyňa na Slovensku – Dobšinská ľadová jaskyňa alebo výlet k vodnej nádrži Palcmanská Maša. Jaskyňa je síce otvorená iba v lete, ale samotná lokalita uspokojí výletníka. Napríklad zastrčenou železničnou staničkou, alebo strmými úbočiami, na ktoré možno poľahky vystúpiť. Turistických príležitostí je samozrejme v Slovenskom raji nespočetné množstvo, ale ak sa chce niekto kochať zaručene vynikajúcim výhľadom, mal by vystúpiť do výšky 1 156 metrov na Havraniu skalu. Skalný masív s priam mytologickým menom patrí medzi najvyššie a najkrajšie miesta s výhľadom v Slovenskom raji. Na vrchole sa odkrýva pohľad na Kráľovu hoľu či Vysoké Tatry. Trasa prechádza okolo Občasného prameňa a má charakter intenzívneho výstupu na skalu, pre ktorý si treba vyhradiť čas približne dve – dve a pol hodiny. Východiskovým bodom túry na vyhliadkovú skalu je obec Stratená. Koho by neuspokojil ani tento cieľ, môže ďalej pokračovať Veľkým a Malým Zajfom až na planinu Geravy.

Stratená je dostupná vlakom, autobusom, bicyklom i osobným automobilom. Použitie vlakového spojenia je vhodné pre tých, ktorí sa nechcú vracať na miesto štartu výletu. Autobusové spojenie je počas víkendov slabšie. Do Stratenej sa autom možno z Košíc dostať najrýchlejšie hlavným ťahom Košice – Rožňava – Dobšiná – Stratená, no je viac ciest, záleží na kreativite posádky a ich túžby spoznávať krajinu.


Služby v okolí

Hostinec Stará krčma, Stratená, 049 71 Stratená

Penzión Šafran, Stratená 5, 049 71 Stratená

Horský hotel Geravy, 049 73 Dedinky