fbpx

Bicyklom k pamiatkam - Ochtiná

Kto by nemal záujem aspoň raz za čas vymeniť automobil za bicykel? Spoznávať slovenský kraj pomalšie ako z uháňajúceho auta a naopak, trochu rýchlejšie ako je ľudská chôdza? Prečo si nevychutnať prírodu, slnko, vietor vo vlasoch, obdivovať jedinečný románsko-gotický kostol v Ochtinej a zakončiť to pri technickej pamiatke Tunel pod Homôlkou?

Nebojte sa, nemusíte ísť z domu až do Ochtinej na bicykli. Na dopravenie sa a odstavenie auta môžete využiť miesto pre parkovanie áut, ktoré je v obci pri tejto cyklotrase.

Cyklochodník spája národnú kultúrnu pamiatku so zachovanou freskovou výzdobou - Kostol v Ochtinej, ktorý nesie prvky románskeho, gotického a barokového slohu a ktorý patrí medzi najstaršie a najzaujímavejšie dominanty gemerského vidieka, Ochtinskú aragonitovú jaskyňu ako svetový unikát maličkého Slovenska, keďže jaskyňa je jednou z troch sprístupnených aragonitových jaskýň planéty a spomínanú technickú pamiatku - Tunel pod Homôlkou, ktorá sa nachádza v obci Slavošovce. Cyklochodník sa pri tuneli napája na trasu vedúcu z Banskobystrického kraja a v Ochtinej sa tiež napája na trasu z tohto kraja.

Obce Ochtiná, Štítnik, Koceľovce a Brdárka so svojimi kostolmi patria do tzv. Štítnického okruhu Gotickej cesty. Do tohto okruhu patria aj kostolík v Plešivci a Roštári.

Ochtiná
térkép