fbpx

Cyklo Hrešná

Poznáte chuť „hriešne dobrej“ čokolády? Tak tú si môžete dopriať na Chate Hrešná ako posilu pred zdolaním „hriešne dobrého“ cyklotrailu. Zvedie vás svojou členitosťou a pestrosťou. Povedie vás od chaty Hrešná po Alpinku. Cyklotrail Hriešny meria takmer 5 kilometrov a má prevýšenie takmer 600 metrov. Je rozdelený na štyri časti, pričom prvú časť, nazvanú veľmi symbolicky Mravenisko, môžu využiť aj deti. Ďalšie časti dostali pomenovanie Natural, Výšľap a Hriešny flow. Ten, kto sa po prvý raz dostane na tento typ cyklochodníka, si najprv musí zvyknúť na užší terén. Prejsť by ho však mal aj slabší cyklista.

Trasa: Z centra potrebujete vyraziť cez námestie Maratónu Mieru na Komenského, kde je na jednej strane označený aj cyklochodník. Pokračovať rovno popri štadióne Lokomotívy smerom na Čermeľské údolie. Za reštauráciou Baránok odbočiť doprava a prejsť hore pomedzi domky / chaty až k záhradkám. Toto je dosť slušný stupáčik, človek sa zdatne zadýcha, alebo v kľude vytlačí bike pešo. Potom treba prejsť cez záhradkársku kolóniu a pokračovať až na Kavečany po poľnej ceste. Tento celý úsek je označený turistickou značkou. Za záhradkami je zase dosť náročný krátky stupák. V Kavečanoch na prvej odbočke / križovatke zabočiť doľava (je tu aj informačná tabuľa), a pokračovať na Hrešnú nad lyžiarskymi vlekmi (resp. na Sedlo Repy po turistickej značke). Keď vyšliapete nad záhradky, prichádza odmena v podobe nádherných výhľadov. Ďalej sa pokračuje na Kavečany, kde treba odbočiť dolu do dediny a na prvej odbočke doľava (podľa informačnej tabule). Nasleduje pár chrumkavých stupáčikov, ste na Hrešnej, kde je výhľad na ZOO a Kavečany. Je možné pokračovať ďalej po značenej cyklotrase, okolo Kráľovej studne až do Sokoľa, resp. Družstevnej (Kostolian). Krátko za Hrešnou je lavička, z ktorej je výhľad na Vysoké Tatry. Možnosť občerstvenia je okrem Chaty Hrešná aj v Kavečanoch alebo v Baránku.

Trasu neodporúčame, ak je po daždi. Alternatívne sa dá v Kavečanoch prejsť cez dedinu a pokračovať až po ZOO, resp. pod lyžiarske vleky, kde je aj bobová dráha a občerstvenie. V lese nad Čermeľom sa dá aj odbočiť na vyhliadkovú vežu, kde je takisto bufet. Celkovo je táto trasa vhodnejšia skôr pre "horské typy" práve kvôli jej hojdavosti. Pokiaľ budete pokračovať na Sedlo Repy, veľa výhľadov si už neužijete, je to trasa cez príjemný lesík, ale zo sedla sa dá potom pokračovať nad Alpinku alebo na druhú stranu na Kysak. Pozor na počasie - tu zmoknúť, alebo zažiť búrku nie je žiadna rozkoš.

Dĺžka: 19 km
Kopcovitosť: ***
Náročnosť: **
Povrch: asfalt, chodníky, poľná a lesná cesta
Košice
térkép