fbpx

Drezinový ovál

Rekreačné stredisko Alpinka ponúka možnosti pre malých aj veľkých na športové, zábavné a rekreačné vyžitie v objatí prírody. Areál pozostáva z reštaurácie, mini ZOO, ihriska pre deti, Tarzanie (lanový park) a mnohých ďalších atrakcií. K tejto ponuke aktivít pribudol aj jedinečný drezinový ovál.

Na košické dreziny sa návštevníci môžu dostať Košickou detskou historickou železnicou, ktorá premáva zo stanice Čermeľ do stanice Alpinka a naspäť. Práve na konečnej stanici (Alpinka) sa nachádzajú tieto ľahké koľajové vozidlá.

Drezinový ovál má približne 300 metrov a tzv. „banský rozchod“ s rozmerom 600 mm. Tento spôsob dopravy bol v minulosti veľmi využívaný, väčšinou pasažiermi cestujúcimi služobne. Dreziny boli poháňané mechanicky – silou svalov alebo boli vybavené motorom. S technickým pokrokom však dreziny postupne z ľudských životov vymizli. Dnes sú trendovou ekologickou atrakciou pre všetky vekové kategórie.

V blízkosti strediska sa nachádza aj golf a paintball. Okolité lesy, naopak, ponúkajú niekoľko turistických trás a náučných chodníkov. Lezci môžu využiť cvičnú lezeckú skalu Rokodromo, ktorá je v blízkosti stanice detskej železnice Čermeľ. Je dielom košických lezcov a bola prvou umelou a cvičnou skalou v bývalom Československu, v tom čase jedinou. Komplex Rokodromo bol postavený v roku 1987. Stena je vysoká 9 metrov, široká 8 a dlhá 24 metrov.

Železničná stanica Alpinka, Košice-Sever
térkép