fbpx

Kojšovská hoľa

Či si turista, či si bežec, nejako už určite dobehni na 49. rovnobežku práve na Kojšovskej holi. Práve tu je totiž umiestnených 49 stĺpov mieru symbolizujúcich umiestnenie Slovenska na 49. rovnobežke. Vrch Kojšovská hoľa je navštevovaný turistami počas celého roka. Po ceste na vrchol Kojšovskej hole nájdeš okrem obľúbenej horskej chaty Erika aj pamätník SNP, či fotopoint #KrajSveta.

Nadmorská výška Kojšovskej hole, členitosť terénu a hlavne krásna príroda predurčujú túto oblasť pre rekreáciu, šport a relax. Peší turisti, ako aj cykloturisti si môžu vychutnať hrebeňové túry, vychádzky do neďalekých dolín a okolitých vrchov. Cez jeho juhozápadnú stráň prechádza významná červená turistická trasa nazývaná Cesta hrdinov SNP. Kojšovská hoľa ako aj okolité lesy a lúky sú plné lesných plodov, húb, čučoriedok, brusníc, lesných jahôd, černíc, malín a rôznych liečivých a chránených rastlín. Kojšovská hoľa je rozložitý a z hlavného chrbta na sever vysunutý a výrazný hôľnatý vrchol. Celé jeho územie je bohaté na lesné, lúčne a živočíšne spoločenstvá. Rozloha plochy vrchu Kojšovská hoľa, ktorá je pokrytá trávnym porastom je približne 100 ha. Návštevníkom sa z lúčneho vrcholu ponúka prekrásny kruhový výhľad na panorámu Nízkych a Vysokých Tatier, ako aj celej východnej časti republiky a okolité obce a mestá Košice, Prešov, Margecany, Prakovce či Gelnica a iné. Na jej širokom lúčnom vrchole bola v roku 1988 vybudovaná meteorologická stanica (sídli tu meteorologická radarová stanica Slovenského hydrometeorologického ústavu). Meteorologické observatórium je postavené v tesnom susedstve kóty označujúcej vrchol Kojšovskej hole. Neďaleko meteorologickej stanici je na stĺpiku pri triangulačnom bode umiestnená kovová schránka s vrcholovým denníkom.

Vybrať sa na túru môžeš z mesta Gelnica, kde môžeš navštíviť aj Turzovské jazero alebo banský skanzen. Z obce Kojšov taktiež vedie turistická cesta a nachádza sa tam okrem iného lezecká stena. Blízke okolie ponúka aj Jasovskú jaskyňu, či Medzevský hámor a planetárium.

Kojšov
térkép