fbpx

Lesný kúpeľ

Ak máte pocit, že sa utopíte v množstve pracovných povinností, problémov a každodenných starostí, mali by ste sa naučiť ponárať. Aj plávanie je dôležité, ale oveľa viac vám na začiatok pomôže iba ponoriť sa, zavrieť oči, zhlboka dýchať, počúvať, vnímať... Nemusíte sa báť, že sa utopíte! Ponorením sa do ihličia, lístia, trávy, vzduchu, vôní a zvukov, vám nič také nehrozí.

Prvý lesný kúpeľ na Slovensku je celkom nový produkt ekologického turizmu. Vo svete má však dlhú tradíciu, Japonci majú pre neho aj pomenovanie – hovoria mu shinrin yoku. Aj v Európe mu prichádzajú na chuť predovšetkým ľudia, ktorí cítia, ako im zhon, rýchlosť a tlak okolitého sveta uberá čoraz viac energie. Občianske združenie Lesná pedagogika našlo miesto pre svoj kúpeľ v nádhernom prostredí Vihorlatských vrchov, neďaleko Zemplínskej šíravy. Vyskúšať ho môžete s priateľmi, kolegami, rodinou, môžete si ho vybrať ako formu teambuildingu, aj ako darček pre priateľky. Berta Stašková so svojimi spolupracovníkmi vám ušijú kúpeľ na mieru podľa vašich požiadaviek. Stačí sa len dopredu dohodnúť. Hoci je lesný kúpeľ určený pre dospelých, ak prídete s deťmi, budú mať vlastný program zameraný na lesnú pedagogiku, spoznávanie tajomstiev lesa, zvierat, rastlín.

Už len predstava ticha, samoty, vône lesa, pokojného plynutia času navodzuje lepšiu náladu. A keď sa do lesa ponoríte, môže vám to priniesť reálne ozdravenie. Zdravotné benefity, environmentálne poznanie, ekologické cítenie a vzťah k trvalej udržateľnosti – to sú hodnoty, ktoré si človek uvedomí, keď nad lesným kúpeľom premýšľa. To, čo cíti, je menej úzkosti, paniky, stresu, bolesti hlavy, depresie, vyčerpania. Vedecké štúdie preukázali prospešné pôsobenie lesného prostredia na ľudský organizmus. Lesný kúpeľ pomáha liečiť duševné choroby, ischemickú chorobu srdca, syndróm vyhorenia a chronický stres, ťažké vyčerpania, vzťahové a profesionálne krízy, vnútorné blokády, posilňuje imunitný systém, podporuje hojenie a regeneráciu, zmierňuje poruchy spánku, zlepšuje koncentráciu, zmierňuje dýchacie ťažkosti a pľúcne ochorenia, znižuje krvný tlak a hladinu cukru v krvi, zmierňuje zápalové procesy v tele, zvyšuje celkovú pohodu fyzickú a psychickú pohodu človeka.

No a keby ste po ponorení do lesného kúpeľa mali pocit, že vám ešte čosi predsa len chýba, môžete sa ponoriť aj do Vinianskeho jazera, ktoré nájdete cestou za obcou Vinné. Alebo vyjsť na hrad Vinné, ktorý dobrovoľníci z občianskeho združenia Zemplínsko-užská hradná cesta vracajú do života a pripravujú v ňom aj podujatia pre verejnosť. Na Zemplíne nájdete všetko, po čom srdce piští – prírodu, históriu, tradície, gastronómiu, dobrých ľudí.

Vinné
térkép