fbpx

Turistická útulňa Jána Kruteka

Cesta hrdinov SNP, ktorá vedie z Dukly až po Devín, je s celkovou dĺžkou 770 kilometrov najdlhšou značenou turistickou trasou na Slovensku. Na jej trase vo Volovských vrchoch pri Košiciach sa nachádza nová turistická útulňa, jej výstavbu zastrešil turistický klub Hikemates v spolupráci s Košickým samosprávnym krajom a krajskou organizáciou cestovného ruchu.

Útulňa je postavená v lokalite Kloptáň, turisti sa k nej môžu dostať z obce Vyšný Medzev. Ide o lokalitu s najčistejším ovzduším na Slovensku, preto si milovníci prírody môžu v okolí naplánovať aj zastávky ako je Medzevský hámor, Jasovská jaskyňa či rastlinný kostol sv. Ladislava nad obcou Debraď. Nová útulňa poskytne turistom prechádzajúcim trasou SNP alebo nadšencom turistiky v tejto oblasti komfortné útočisko s kapacitou 10 lôžok, priestor na stravovanie a menšiu piecku.

Unikátna architektúra útulne

Útulňa s unikátnou architektúrou, z dielne štúdia GRAU, poskytne turistom komfortné útočisko, priestor na stravovanie a menšiu piecku. Veríme, že útulňa, ktorej kapacita je osem lôžok, bude u turistov aj vďaka svojmu jedinečnému a modernému dizajnu obľúbená a poskytne im všetko, čo na dlhších trasách potrebujú.

Prečo má útulňa takýto názov

Celé to vzniklo tak, že človek, ktorý prispel v projekte na výstavbu útulne najväčšou sumou, si mohol vybrať, po kom bude daná útulňa pomenovaná. V tomto prípade prispela najväčšou sumou jedna pani, ktorá ju pomenovala podľa jej starkého, vášnivého turistu – Jána Kruteka.


Checklist útulne:

Obsluha: nie je.
Prevádzka: celoročne.
Počet osôb: pohodlne sa tam vyspí 11 ľudí a v prípade dobrých príbuzenských vzťahov aj 13-14 ľudí
Voda: nie je.
WC: áno
Elektrina: nie je.
Kúrenie: áno – v krbe.
Jedlo a pitie: nie je.
Mobilný signál: áno
Nadmorská výška: 842 m.n.m.
Cena: neplatí sa.


7 základných pravidiel správania sa na útulni:

https://www.hikemates.com/blog/spoznajutulne-7-zakladnych-pravidiel-spravania-sa-na-utulni/

Vyšný Medzev
térkép