fbpx

Včely Raja pri Hrabušiciach

Usilovný ako včelička. Taký prívlastok dostane každý, kto sa poriadne snaží, aby urobil radosť rodičom, či pani učiteľke. Včeličky dokonca medzi prvými prilietajú aj k prváčikom ako školské hodnotenie. Ku včelám máme blízko od nepamäti. V tradičnom spôsobe života mali včely významné miesto a naši predkovia sa k nim správali s úctou. Všeobecne bol rozšírený zvyk, že keď umrel gazda, oznámili to včelám klopaním na úľ alebo vyzváňaním. Ľudia verili, že včela rozumie ľudskej reči a pochádza z božieho čela. K ich chovu sa viazali mnohé povery, ktoré mali zabezpečiť zdravie, zvýšiť znášku medu, rozmnožovanie: na Vianoce omrvinky zo štedrovečerného stola vkladali do úľa, kropili ho svätenou vodou... Zabitie včely bolo považované za hriech. Aj dnes je včela dôležitým symbolom – symbolom zdravého životného prostredia, pretože už aj školák vie, že bez týchto opeľovačov by nebol život vo forme, akú dnes poznáme.

Ak vám záleží na zdravom životnom prostredí, radi chodíte do prírody a máte doma usilovné detičky, zoberte ich a ukážte im rajské včeličky. Neďaleko obce Hrabušice v okrese Spišská Nová Ves, na území Národného parku Slovenský raj, vznikla ekovčelnica s voľným chovom včiel. Slúži na pozorovanie prirodzeného spôsobu života včiel. V areáli bývalej lesnej škôlky vytvorili nadšenci z pozemkového spoločenstva Bývalý urbariát Hrabušice rajské miesto, kde sa môžete ocitnúť v inom svete – vo svete včiel. Pri ceste do Raja, toho Slovenského, tak môžete spoznať, ako si v ňom žijú včielky. Božský pokoj a harmóniu v unikátnej prírode národného parku dopĺňa bzukot včiel a žblnkot horského potoka ako jedinečná rajská hudba.

Ekovčelnica nie je zameraná na produkciu medu, ukazuje, ako včely žili a žijú prirodzeným spôsobom – v pňoch stromov, drevených úľoch, či v špeciálnom hoteli pre včely samotárky. Kto nie je usilovný ako včielka, môže len tak počúvať zvuky, pozerať a vnímať všetkými zmyslami krásy prírody. Kto je zvedavý a túži po nových vedomostiach, dozvie sa viac o živote včiel, spôsobe ich chovu i dôležitosti pre celý ekosystém. Celkom zblízka, ale úplne bezpečne tu možno pozorovať život včiel. Ako vysvetľuje autor projektu Marcel Slivka z pozemkového spoločenstva Bývalý urbariát Hrabušice, počúvanie hukotu včiel, spanie na úľoch a inhalácia včelieho vzduchu priamo z úľa má liečivé účinky pre alergikov alebo ľudí trpiacich vysokým krvným tlakom. Včely liečia aj mnoho ďalších ochorení. Návštevníci si vedomosti rozšíria aj vďaka informačným a náučným tabuliam, na ktorých sú podrobné informácie o živote včiel. Súčasťou areálu je aj ohnisko, takzvaný apidomček, priestor na oddych. Celý areál ekovčelnice je ohradený a prístupný celoročne.

Neďaleké mesto Spišská Nová Ves ponúka ešte väčší výber z turistických atrakcií/ bodov záujmu, ako napr. Múzeum Spiša, Galéria umelcov Spiša a pre tých menších z nás - LaborARTorium - galéria experimentov.

Urbar Hrabušice, Hrabušice
térkép