fbpx

Vodná nádrž Úhorná (Smolnícky tajch) a Lodenica

Úhornianske jazero, známe aj ako vodná nádrž Smolnícky tajch, sa nachádza 4 kilometre juhozápadne od obce Smolník a 2 kilometre severovýchodne od obce Úhorná, vo Volovských vrchoch v doline Smolníckeho potoka. Jazero je obľúbeným oddychovým miestom nielen pre miestnych obyvateľov a chalupárov, ale aj pre návštevníkov zo vzdialenejšieho okolia. Je vyhľadávaným miestom na relax, kúpanie, člnkovanie, rybárčenie, alebo príjemná zastávka na osvieženie pre peších aj cykloturistov.


Jazero je domovom vodných vtákov, rýb a rakov, čo svedčí o čistote vody. Obklopujú ho zachované smrekové lesy obývané vzácnou divou zverou. V súčasnosti je rajom pre rybárov, tento revír je bohatý najmä na pstruhy, kapre a šťuky. Pri jazere sa nachádza vynovená lodenica, kde si môžete požičať loďku, kajak či bránicu. Voda dosahuje na ploche 4 hektáre hĺbku 8 až 13 metrov. Jazero pôvodne vzniklo ako banské dielo - tajch, priehrada, súčasť vodohospodárskeho systému smolníckych baní a patrí medzi pozoruhodné doklady o technickej vyspelosti smolníckeho baníctva.


Pod jazerom je 35 metrov dlhá štôlňa. Tajch zachytával tiež dažďovú vodu z okolitých vrchov a tým zabránil častým povodniam a zaplaveniu banských priestorov. Má sypanú hrádzu v dĺžke 190 metrov, pôvodne vysokú 14 metrov, no od roku 1896 zvýšenú o ďalšie dva metre. Úhornianske jazero vybudované v roku 1768 patrí k najstarším vodným stavbám (1768) na východnom Slovensku.

Smolník
térkép
virtuális túra