fbpx

Vodný mlyn v obci Kováčová

Ak chcete vidieť ozajstný vodný mlyn pozývame Vás na prehliadku jedného takého v obci Kováčová pri Rožňave. Mlyn, ktorý patril kedysi rodine Andrássyovcov z Krásnej Hôrky, je unikátnou technickou pamiatkou s pôvodným originálnym zariadením.

Obec Kováčová sa nachádza v okrese Rožňava. Časť samosprávneho celku obce zasahuje aj do prírodnej rezervácie Drieňovec, ktorá je súčasťou Národného parku Slovenský kras.

Vo vodnom mlyne uvidíte, ako sa niekedy vyrábala múka a vypočujete si príbeh rodiny posledného mlynára, ktorí tu žili pred znárodnením v roku 1950. Neodmysliteľnou súčasťou mlyna je mlynské koleso a náhon, ktorý sa podarilo obnoviť a Vy si ho môžete zblízka obzrieť. Lámačka konope, ktorá sa používala pri jeho spracovaní je napojená na vodné koleso a je dôkazom vynaliezavosti našich predkov. Túto lámačku konope v minulosti používali výlučne ženy, a to hlavne v noci, keď sa nemlelo. Podkladali už predtým namočené a vysušené byle pod drevené bucháre a tým sa oddelila vláknitá časť konopného stebla od drevitej časti. Takto spracované konope sa mohlo ďalej spracovávať.

Majitelia, manželia Lyócsovci, ponúkajú v priestoroch mlyna nielen samotnú prehliadku, ale aj občerstvenie a priestor na strávenie príjemných chvíľ s rodinou.

Otváracie hodiny:
Máj - Jún: Sobota - Nedeľa: 10:00 - 18:00
Júl - August: Streda - Piatok: 14:00 - 19:00, Sobota - Nedeľa: 10:00 - 19:00
September - Október: Sobota - Nedeľa: 10:00 - 18:00

V susednej obci Lúčka sa nachádzajú ruiny husitského kostolíka, ktoré sú voľne prístupné verejnosti. Návršie, na ktorom "stojí" kostolík ponúka krásny panoramatický výhľad na zalesnené okolie a samotnú obec.

Kováčová 60, Kováčová
térkép