fbpx
Svetlonoškovia sú len jedným z turistických lákadiel okresu Gelnica

Zimné prechádzky majú bezpochyby svoje neobyčajné čaro. Mrazivá krása prírody láka čoraz viac návštevníkov. Zostaňte vo svojom okrese Gelnica a vyberte sa za jej krásami po našich stopách. Vezmeme vás do zimnej rozprávky aj do ríše svetlonoškov.

 

 

Výlety pre jednotlivcov

Roháčka

Neďaleko troch východoslovenských obcí (Margecany, Kluknava a Klenov) sa hrdo pýši Roháčku. Je to vrch, ktorý vám pomotá hlavu neskutočne krásnou turistikou v jeho hustých lesoch. Niektorí ho poznajú aj ako Talafúsov vrch. Celkom nás zaujalo, že toto pomenovanie dostal po Janovi Talafúsovi, ktorý bol kapitánom neďalekého Richnavského hradu. Počas turistiky sa môžete zamyslieť aj nad povesťou, ktorá sa s týmto miestom spája. Podľa povesti tu totiž veľmi rád oddychoval počas poľovačiek so svojimi druhmi. Keď dôjdete na vrchole, všimnite si kovovú schránku, v ktorej sa nachádza vrcholová kniha. A aby sme nezabudli, prístup na vrch Roháčka je z obcí Margecany, Kluknava a Klenov po turisticky značených chodníkoch. Najbližšie to majú turisti z Margecian alebo Klenova, odkiaľ je trasa dlhá približne 4 kilometre.

Turniská

Patrí k najväčším prírodným atrakciám vo Volovských vrchoch a je známa aj ako skalné mesto. Názov zoskupenia skalných veží Turniská pochádza z východniarskeho nárečia názvu slova turňa, čo po slovensky znamená veža. Najatraktívnejším miestom celej oblasti je prírodný výtvor a mohutná skalná brána Turniská klenba, ktorej výška je približne 10, šírka 15 a dĺžka 20 metrov.  Na mieste vás nadchne klenba, je najväčším skalným tunelom na východnom Slovensku. Miesto je známe tým, že je tam horolezecká stena. Skalolezecké preteky sa tam organizujú už od 80. rokov. Svoj druhý domov tam majú i východoslovenskí lezci. Skalné mesto má takmer 170 lezeckých ciest a vyhľadávajú ho začiatočníci aj skúsení športovci. Ak sa rozhodnete ísť do tohto skalného mesta, prístupová cesta vás povedie z malebnej obce Kojšov po žltej turistickej trase. Nájdete tam viac ako 30 metrov vysoké skalné veže, ihly a zaujímavé skalné útvary.

Tatarkov kríž

Tatarkov kríž je sedlo 860 m n.m. na rozcestniku piatich ciest. Dobrými východiskami ku Tatarkovému krížu sú obce Slovinky, Jaklovce, Prakovce, Žakarovce a z mestá Krompachy i Gelnica (rekreačná oblasť Thurzov). Kedysi tadiaľ prechádzala banská cesta, ktorá spájala huty v obci Slovinky s baňami v Gelnici. Dnes tu pri prechádzke lesmi natrafíte aj na kríž. Bol postavený na podnet správcu miestnych lesov Jána Tatarku v roku 1820. Na východných svahoch hrebeňa si turisti všimnú závalové územie zo stredovekých baní.

Výlety pre dvojice

Kyslíkové trasy

Tatarkov kríž je aj na kyslíkovej trase. Začnite na trase so začiatkom v bode Perši jarek a občerstvite sa vodou z lesných prameňov. Cestou pôjdete aj pri Hrobe baníka, lavičke pri Kráľovskom buku a možno si trúfnete na Ostrý vrch 025 m.n. m. Príroda vám roztvorí svoju náruč pohľadom na scenérie Turzovskej doliny, Sivca, Folkmárskej skaly, Kojšovskej hole, Kloptane. Kyslíková trasa pokračuje výstupom na vrch Klipperg – 1025 m. n. m. Vo dvojici zostúpite po lesnej ceste cez Mokré pole alebo po lesnej ceste cez
Leopoldu, kde si môžete pozrieť pozostatky po banskej činnosti, obnovený portál bane Štefánia a po asfaltovej ceste na Turzov ku bývalej Škole v prírode. Na konci kyslíkovej trasy navštívte Oázu pokoja v Turzovskej doline nad kaplnkou – Povýšenia Svätého Kríža a vaším cieľom sa stane Turzovské jazero.

 

Folkmárska skala

Kúsok od Gelnice na vás čaká Folkmarská skala. Možno by ste si mysleli, že je priamo v dedine Veľký Folkmar, no nachádza sa v jej tesnej blízkosti. Ak odstavíte auto na Folkmarskom sedle, tak sa vydajte po žltej značke. Túra nie je veľmi náročná, prevýšenie je nevýrazné, je vhodná pre deti aj starších ľudí. Užijete si ju vo dvojici, pretože ponúka prechádzku i pre zamilované páry s romantickým prostredím naokolo. Trasa je naozaj nádherná a počas cesty budete mať niekoľko zaujímavých zastávok. Môžete sa zastaviť aj v krásnom altánku. Skala je v nadmorskej výške 915 m. n . m. a tak z vrcholu uvidíte šíre okolie či dedinu Kojšov.

Kojšovská hoľa

Kojšovská hoľa je známym a vyhľadávaným turistickým cieľom, Vypína sa medzi obcami Kojšov, Opátka, Zlatá Idka, Vyšný Medzev a Prakovce. Celé rodiny si tu prídu na svoje a vychutnajú si kruhový výhľad na panorámu Nízkych a Vysokých Tatier, ako aj celej východnej časti republiky a okolité obce a mestá – Košice, Prešov, Margecany, Prakovce, Moldava nad Bodvou, Gelnica. Pri dobrej dohľadnosti je vidieť aj časť územia Maďarska i Ukrajiny. Ak ju pokoríte, nezabudnite, že patrí k najvyšším kopcom celých Volovských vrchov. Stredne náročná okružná trasa vystupujúca zo starej baníckej obce Zlatá Idka na hlavný hrebeň Volovských vrchov a jeho dominantu – vrch Kojšovská hoľa vás povedie po čarovných lesných cestách a chodníkoch. 

Výlety pre celé rodiny

Banský chodník Gelnica

Skvelí tip pre aktívne, ale aj viac lenivé rodiny – Banský chodník Gelnica. Hravo ho zvládnu aj tí pomalší, ale dokáže unaviť i náročných členov rodiny, ktorí potrebujú oveľa viac pohybu. Začína na Baníckom námestí v Gelnici. Ako viete, mesto charakterizuje bohatá banícka tradícia spojená s ťažbou zlata, striebra, medi a ortute. Chodník ďalej pokračuje k Štôlňam pod hradom, starej a novej Štôlni Krížová, ktoré sú pamiatkou na ťažbu medenej rudy. Celá trasa vedie po modrej turistickej značke až ku najznámejšej dedičnej Štôlni Jozef, ktorá je sprístupnená verejnosti a je súčasťou expozície Baníckeho múzea v Gelnici.

Plejsy

O niečo viac náročnejšia prechádzka vás čaká, ak sa rozhodnete pre Plejsy. Z Gelnice cez Thurzov k ním vedie modro značkovaná cesta. A smerom na Krompachy je upravená horská cestička popri starodávnych baniach, v ktorých sa v minulosti ťažili vzácne kovy. Všade naokolo ticho, rozprávajú len ihličnaté lesy a sem-tam nejaký turista. Cestička návštevníkov zavedie k chatám na Plejsoch. Lyžiari poznajú najmä tunajší lyžiarsky vlek. Nielen súčasní, ale aj minulí, pretože tradícia lyžovania na Plejsoch je veľmi dlhá. Ocitnete sa na mieste, kde sa lyžovalo už od roku 1952.

Po stopách svetlonoškov

Vezmite vaše deti po stopách svetlonoškov. Rozprávková trasa začína v Margecanoch. Hľadačov nevšedných zážitkov zaujme informačná tabuľa Počkaj Beach. Práve na tomto mieste začína ríša svetlonoškových rozprávok. Prezradíme vám, že Margecančania si vymysleli rozprávkové postavičky, akýchsi obyvateľov starého tunela, prostredníctvom nich približujú minulosť. Tieto drevené sochy uvidíte pri ceste. Pri každej z nich sa nachádza lampášik so solárnym panelom. Krátka básnička vzbudí zvedavosť každého a staré fotografie na informačných tabuliach priblížia, ako to tu vyzeralo kedysi.