Érintetlen hagyományok és mesterségek
Dom remesiel v Krásnohorskej Dlhej Lúke
Gemerské remeslá
V minulosti v žiadnom dome nesmeli chýbať zruční remeselníci. Obyvatelia dedín boli sebestační a navzájom si pomáhali. Postupom času mnoho remesiel upadlo do zabudnutia a manuálna práca ustúpila moderným továrňam zameraným na masovú produkciu. Novým výrobkom však chýba originalita, jedinečnosť a neraz aj nápad. A pravdepodobne všetky remeslá by postihol rovnaký osud, keby nebolo nadšencov ktorí veria, že tradičné metódy a poctivá manuálna práca majú pridanú hodnotu, preto odovzdávajú svoje zručnosti ďalším a ďalším generáciám. Takých remeselníkov stretneš na Gemeri, v obci Krásnohorská Dlhá Lúka, kde vzniklo združenie remeselníkov a Dom remesiel. Je to miesto, kde si možno pozrieť rôzne remeselné výrobky, a dokonca sa naučiť jednotlivé remeslá. Svoje vedomosti a zručnosti tu odovzdávajú zruční majstri, ktorí pestujú tradície našich predkov.
V dome remesiel si môžeš vyskúšať tieto remeslá:
Vypletanie zo šúpolia
Toto remeslo bolo kedysi dosť rozšírené, najmä v oblastiach, kde sa pestovala kukurica. Na Slovensku to boli predovšetkým južné regióny. Výrobky zo sušených kukuričných listov často slúžili v domácnostiach ako úžitkové a dekoratívne predmety. Z materiálu, ktorý bol ľahko dostupný, sa vyrábali rohože, tašky, košíky pre deti, klobúky, podložky pod hrnce a dokonca aj topánky. Postupne sa masívne tvary a formy vyvinuli do jemnejších a estetickejších. Objavili sa rôzne farby a vzory. Jedným z ikonických výrobkov boli kukuričné bábiky, ktoré boli populárne nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. V minulosti slúžili tieto bábiky na hranie pre deti. Boli však jednoduché a menej zdobené. Dnes často slúžia na prezentáciu remesla, niekedy bývajú oblečené v tradičných ľudových krojoch, jednoduchých tkaninách alebo tkaninách farbených technikou modrotlače.
Košikárstvo
Koše slúžili na skladovanie, prenášanie alebo prevážanie potravín a iných vecí. Predstavovali dôležitý prvok vybavenia každého hospodárstva. Používali ich remeselníci, obchodníci a obyvatelia miest. Sortiment výrobkov z košikárstva bol veľmi široký. Tieto výrobky sa dodnes vyznačujú dobrými úžitkovými vlastnosťami, umeleckou hodnotou, zaujímavými tvarmi a nápaditými riešeniami. Najpopulárnejšie boli koše rôznych veľkostí a tvarov vyrobené z vŕbového prútia. Koše pletené z prútia sa používajú dodnes. Košikárstvo a pletenie košov patria medzi najstaršie remeslá, ktoré v nezmenenej forme prežili do našich čias.
Hrnčiarstvo
Od nepamäti zručné ruky skúsených majstrov vytvárali hlinené nádoby a predmety s praktickým využitím v domácnosti. Pôvodne sa formovali ručne, až neskôr sa začalo používať hrnčiarske koleso alebo špeciálne formy. Každá gazdiná vlastnila súpravu hlinených nádob, ktoré vďaka ľahkej dostupnosti a veľkej odolnosti voči ohňu mali široké využitie. Dnes, okrem hlinených nádob, môžeme obdivovať aj dekoratívne predmety zdobené ornamentmi či farebnou glazúrou. Výroba bola čiastočne zmodernizovaná, ale stále je nevyhnutný kontakt rúk s materiálom.
Viac informácií na: