fbpx

Tévedj el a régiókban

Stratený v Silici

Hľadáte únik z nudy odmeňovaním sa adrenalínovými zážitkami a vyškrtávate si ich zo zoznamu vecí, ktoré musíte stihnúť do svojej smrti? Nefunguje vám to? Vieme prečo, predražené a nadhodnotené úniky do sveta lacných snov nefungujú. Áno, navádzame vás ignorovať tradične ponúkaný konzum a otvoriť inej strane, skúsiť lenivé cestovanie, ktorého zmyslom nie je „zábava a oddych”.

Lenivé cestovanie, „cestovanie s porozumením”, je súčasťou životného postoja. Predstavte si zelenú lúku na nekonečnom jemne zaoblenom chrbte planiny, biele pavučinové obláčiky plávajúce na modrej oblohe, z ktorých si viete odrhnúť ako z cukrovej vaty. Jeden úzky prašný chodník pre vás. Veľmi jednoduchá cesta k slobode a súčasne skvelá šanca venovať sa jednej z najpodceňovanejších aktivít – premýšľaniu. Poznáme také miesta! Ponúkame iba štart a cieľ, to čím priestor medzi týmito bodmi vyplníte je na vás. Viackrát vyjdete zo svojej komfortnej zóny, budete musieť hovoriť a spoliehať na cudzích ľudí, popri tom možno stratíte predsudky, prepíšete mnoho osobných pravidiel. Toto je podstata cestovania – návrat k skutočnému, spoznávanie bez gýčových kulís. Cestovanie má byť liek, príležitosť nájsť sám seba i nových priateľov. Straťte sa a znova nájdite na KRAJI SVETA.

Silická ľadnica

Asi kilometer a pol za obcou Silica sa nachádza malé odstavné parkovisko pri Silickej ľadnici. Odtiaľ sa peši dostanete k 1 km vzdialenej jaskyni. Silická ľadnica je verejnosti dostupná celoročne, bez vstupného a fotopoplatkov. Ale to nie je jediný dôvod, prečo vás tam posielame. Silická ľadnica je jaskyňa s preboreným stropom. Zo zabezpečeného chodníka – galérie, môžete pozorovať až 90 metrovú hlbokú priepasť. Zvláštne je, že sa v nej aj počas horúcich letných dní udrží malý ľadový kvapeľ. Odtiaľ je len kúsok k Babskej diere – 46 metrov dlhej jaskynnej priepasti – nálezisku kultového sídla dávnej kyjatickej kultúry. Toto miesto je svedkom krvavých obradov mladšej doby kamennej. Dôkazom je nález masky vyrobenej z tvárovej lebky človeka, ktorá sa používala pri kultových obradoch s ľudskými obeťami.

Silická planina

Má rozlohu 153 km štvorcových, je najväčšou planinou Slovenska zo 17 objavenými jaskyňami a 14 priepasťami. Nebo nad planinou je úplne na dotyk. Vľavo môžete pozorovať aj vzdialené štíty slovenských veľhôr. Približne po polhodine chôdze sa dostanete k tradičnej vahadlovej studni s jednoduchým posedom. Blízko sa nachádza podzemné Jašteričie jazero, o ktorom sa dozviete z osadenej informačnej tabule. Dostanete sa až do Krásnohorskej Dlhej lúky. Viete si predstaviť prejsť planinou len za svitu mesiaca a hviezd? A čo tak vyčkať na východ slnka priamo na planine?

Krásnohorská jaskyňa

Nie je to obyčajná jaskyňa, budete potrebovať jaskyniarsky odev, obuv, čelovku a helmu. To všetko vám zabezpečí jaskyniar, ktorý vás jaskyňou a hľadaním skutočného dobrodružstva prevedie. www.krasnohorska-jaskyna.sk

Praktické informácie: Jaskyňa je otvorená od 1. 4. do 31. 10. Sezóna trvá od 1. 7. do 31. 8. V sezóne sa uskutočňujú do jaskyne 2 vstupy denne pre maximálne 20 osôb na jeden vstup v dvoch skupinách po maximálne 10 osôb. Minimálny počet na vstup sú 4 osoby. Mimo sezóny je potrebné vstup do jaskyne dopredu dohodnúť telefonicky na čísle: 0905 412 048 alebo emailom: stankov@ke.psg.sk. Vzhľadom na obmedzený počet návštevníkov na jeden vstup je lepšie si návštevu jaskyne rezervovať, aby ste na vybraný termín do jaskyne aj dostali. Jaskyňu môžu navštíviť deti od 6 do 15 rokov v  sprievode rodičov. Prehliadková trasa je vhodná takmer pre všetkých. Vyžaduje však určitú pohyblivosť. Návštevu by mali zvážiť ľudia s nadváhou alebo s vážnymi zdravotnými problémami.