fbpx

Élj át egy éjszakát/napot akár egy valódi kelet-szlovákiai

Street food & craft

V druhom najväčšom meste na Slovensku sa street food stáva čoraz populárnejším. Kvalitné pouličné jedlo si našlo svojich fanúšikov. Košice sú miestom regionálnych i medzinárodných street food festivalov. Svetová kuchyňa v podaní lokálnych a zahraničných predajcov osvieži každoročne košickú gastro scénu.

Spoznajte košický street food a vyberte sa za nevšednými gurmánskymi zážitkami priamo do ulíc. „Jedlo zaháňa hlad a spoznávanie hlúposť,” povedal raz dávno Buddha a platí to dodnes. A na to, že vás skôr či neskôr pocit hladu v Košiciach prepadne, môžete zobrať jed. Či už jedlo beriete ako samozrejmú nutnosť, vnímate ho ako malú oslavu dňa, zjete všetko na tanieri, ste vyberavý, v miestach nepoznaných dávate všetky karty na osvedčenú klasiku alebo objavujete chute sveta – je fajn mať v zálohe zopár tipov, kam si v Košiciach zbehnúť na niečo dobré do bruška. V Košiciach nie je núdza o reštaurácie, no ak by ste radi niečo len tak do ruky, čo vonkoncom nechceme nazývať fast food, práve naopak – slow food, ktorý si môžete vychutnať komorne v parku na lavičke, pri chôdzi, objavovaním košických ulíc či postávaním na rohu námestia a pozorovaním plynúceho dňa, máme pár inšpirácií.

Nie je žiadnou novinkou, že tie najlepšie street foody dnes prevádzkujú inžinieri, architekti, “ítečkári“. Spája ich podobný príbeh – zmena životného štýlu, odľahčenie, splnenie si sna. Spoločné toho majú viac. Špecifická filozofia značky, výber tých najlepších lokálnych surovín, detaile prepracované recepty, špecifické ingrediencie, strategické umiestnenie podnikov, manufaktúrnu produkciu, výrobné technológie, ktoré si sami navrhli aj zostrojili. Potešia vás svojim intenzívnym osobným vkladom pri príprave na pohľad toho najobyčajnejšieho jedla. Odovzdávanie jedla od jeho tvorcu priamo do naťahujúcich sa rúk konzumenta je vždy slávnostným rituálom. V tej chvíli sa odovzdávajú aj sny a napĺňajú očakávania – na oboch stranách. Jedlo má svoj príbeh, môžete si ho vypočuť, vychutnať, zasmiať sa, žasnúť a neskôr ho vyrozprávať svojim priateľom.

Zoznam streetfoodov v KE
Soupculture
Hviezdoslavova 4, Košice
www.facebook.com/soupculturesk/
Zdravé a chutné krémové polievky v jedlom poháriku, prvá pomoc každý deň!
Grange
Mäsiarska 8, Košice
www.grange.farm
Pravý farmársky burger v Košiciach. Kvalitné suroviny a vlastné originálne receptúry.
(:Smile:) Street food
Kasárenské námestie 1 Košice
www.smilefood.sk
Čarovné chute ulice s úsmevom, zážitok z veľkého cestovateľského sna prenesený do Košíc.
Robin Street Food
Kasárenské námestie 1 Košice
FB Robin Street Food
Konský príves s hotdogmi. Výbornými.