fbpx
Vane, ktoré vyleteli do vzduchu

Rudnícke kúpele

Pozostatky čohokoľvek od nepamäti pútajú pozornosť. Dnes o to viac a nemusí to byť práve urbex s adrenalínovou prehliadkou polorozpadnutých objektov, baní či iných technických diel. Správneho turistu však do istej miery určite nenechá chladným návšteva miesta, kde pred nejakým obdobím naplno pulzoval život. Takými miestami môžu byť aj mnohé kúpele a liečebné areály, ktorých na Slovensku v uplynulom storočí zaniklo viac ako dosť. Pozostatky kúpeľov v Rudníku môžu byť preto vhodnou inšpiráciou na výlet do ich okolia.

Prvé informácie o kúpeľoch pochádzajú už z roku 1762 od lekára Heinrika Mayera. Rudnícke zlaté minerálne kúpele (ľudovo nazývané Gold Baad) dalo postaviť jasovské opátstvo, za prepošta Ondreja Saubera koncom 17. storočia pre liečivé vlastnosti tamojšej vody. Nachádzali sa približne 3 km severozápadne od obce Rudník a asi 1 km východne pod mohutnou Kobyliou horou. V druhej polovici 19. storočia fungovali ako vaňové studené kúpele, využívajúc minerálnu vodu z neďalekého prameňa na liečbu reumatických, pohybových chorôb a astmy. Zanikli koncom 2. svetovej vojny, keď v nich zriadili muničné sklady vojaci šípových krížov Ferenca Szálasiho, tzv. nyilaši. Pri oslobodzovaní partizáni vyhodili do vzduchu muničné sklady, čo malo za následok aj definitívne zničenie kúpeľov, z ktorých zostali nepatrné zvyšky múrov. Na lúčke uprostred dubovej hory blízko miesta bývalých kúpeľov dnes možno nájsť a objavovať útulný barokový kostol sv. Anny aj s prameňom, ktorý stráži socha sv. Jána Nepomuckého.

Tipy na výlety v okolí

Murovaný kostolík v bezprostrednej blízkosti niekdajších kúpeľov je krajinotvorným prvkom celej oblasti. Budovali ho 20 rokov (1750 – 1770) na mieste drevenej kaplnky z iniciatívy jasovského opáta. Na danom mieste nevznikol náhodne; za všetko „môže“ liečivý prameň sv. Anny, prospešný pre zdravie tela aj duše. Do chrámu boli postupne umiestnené oltáre svätej Anny, Bolestnej Matky a svätých Norberta a Jána Nepomuckého v rokokovom slohu. Pútnicky kostol sa neskôr stal i kúpeľným chrámom pre potreby klientov a zamestnancov. V blízkosti sa nachádza aj turistická Kamenná chata, ktorá v minulosti slúžila ako dom kostolníka a miestneho správcu lesov.

Pútnické miesto ožíva v súčasnosti sporadicky, no pravidelne vždy cez víkend po 26. júli na sviatok sv. Anny. Legenda hovorí  o otcovi, ktorý bol po tri noci v sne nabádaný ku krádeži istého obrazu z gelnického kostola, ktorý mal vraj uzdraviť jeho pomätenú dcéru. Celý zúfalý obraz z Gelnice napokon ukradol. Prekvapilo ho však, že podoba ženy, ktorá sa mu v sne zjavovala, bola aj na portréte ukradnutého obrazu. Až neskôr sa dozvedel, že je to práve sv. Anna, ktorá užialenú dcéru uzdravila. Otec obraz napokon stratil, no pripevnený na kmeni stromu ho za pár dní objavil pastier.  Nuž a šťastný otec z uzdravenia dcéry i nájdenia svätého obrazu nechal na tomto mieste postaviť drevený kostolík. Dôležitosť kostola bola neskôr potvrdená aj pápežskou bulou.

Na výlet je dobré vydať sa z Košíc výpadovkou cez sídlisko KVP v smere na Nižný Klatov a Hýľov približne 25 km. V strede cesty medzi Hýľovom a Zlatou Idkou odbočiť vľavo, smer Rudník. Na vrchole cesty, kde sa láme horský chrbát, je odstavná plocha a turistické označenie sedlo Podkova (525 m n. m.). Vydať sa treba 170 m od sedla Podkova po zelenej turistickej trase.


Služby v okolí

Reštaurácia Skala, Námestie sv. Floriána 257/ 3, Jasov

Bio Hotel & Wellness Zlatý Hýľ, Hýľov 157, 044 12 Hýľov

Espresso na ihrisku, Brezová 20, 044 24 Poproč