fbpx
BUCKET LIST: Železný adrenalín

Aj ty v poslednom čase čoraz častejšie skloňuješ vo svojej turistickej hlave slovíčko ferrata? Tušíš o čo ide? Máš pravdu, niečo si už videl, počul a možno nejakú „Áčkovú“ železnú cestu – viu ferratu – aj absolvoval. Ale ak chceš naozaj na férovku zažiť to pravé, prejdi si ju sám, vlastnými nohami. O čom hovoríme?

Dnes zrejme predovšetkým o zážitku, o pocite, poznaní a napätí počas dovolenky či dni voľna. Prvé železné cesty, teda ferraty, slúžili ľuďom ako dôležité skratky či prístup na nedostupné miesta. Využívali ich vojaci, poslovia a neskôr turisti. Úlohou bolo cestu uľahčiť a urobiť ju bezpečnejšou, aj keď viedla nebezpečným terénom. Dnes sa situácia otočila a vznikajú skôr také ferraty, ktoré sú náročnejšie, prinášajú väčší adrenalín a pôžitok športovcom či turistom, prekonávajúcim stále nové hranice.

Feraťák je dravý, ale rozumný a v istom smere pokorný. Matematika je totiž jednoduchá: ak chce zvládnuť ďalšiu ferratu, musí bezpečne zliezť tú predošlú. A tak aj teba na záver vybavíme pár radami: Nemysli si hneď po prvom výstupe, že si skúsený „ferraťák“ a že zvládneš všetko. Lezenie je na vlastné riziko a nepreceň svoje schopnosti. Na ferratu choď vždy s parťákom a dávaj si pozor na počasie, pretože byť v búrke na skalnom brale a s oceľovým lanom nie je „in“, aj keď je to asi riadny adrenalín.

1. Pripútať sa k prírode

Via Ferrata Kyseľ, Slovenský raj

Vkroč do Slovenského raja, do rokliny, ktorá bola pre požiar dlhé roky zatvorená. Vyskúšaj Kyseľ s poriadnou dávkou adrenalínu, lebo len tu sa dokonale pripútaš k prírode! Divočina v rokline Kyseľ je malý zázrak. Príroda, viac ako 40 rokov ukrytá pred zrakmi ľudí, ponúka zážitok, aký nemá páru. Vyzbrojený kvalitnou obuvou s pevnou podrážkou, helmou, sedákom či brzdičom pádov, objavíš najkrajšie tiesňavy Slovenského raja od ústia Bieleho Potoka po mostík nad Obrovským vodopádom. Sleduješ istiace fixné lano a kráčaš cez železné stúpačky. Všetko v náročnom teréne so zatajeným dychom. Dobrá kondička nie je na zahodenie, ale nie je podmienkou. Lezeckú trasu si vychutnávaš postupným istením, využívaš ukotvené oceľové lano do steny. Pozor, istíš sa sám.

Vstup na železnú cestu je možný iba s ferratovým vybavením. Určite si pribaľ aj rukavice, či lekárničku a pevnú nepremokavú obuv. V patričnom komforte s vlastným alebo požičaným výstrojom, ktorý si požičiaš priamo v raji, sa budeš cítiť lepšie, prekonáš aj počiatočné obavy. Neboj, zvládli to aj iní.

Samozrejme nezabudni, že lezieš v najprísnejšie chránenom území národného parku, objavuješ panenskú prírodu, tak sa k nej nežne a ohľaduplne správaj. Budeš mať lepší pocit z Barikádového či Kaplnkového vodopádu, Temnice i z prechodu cez Obrovský vodopád.

Prechod roklinou je možný iba od 15. júna do 31. októbra a to len v jednom smere: zdola nahor, proti toku potoka. Vstup do rokliny Kyseľ, ako aj všetkých ostatných roklín Slovenského raja je spoplatnený. Ak plánuješ dlhší pobyt, odporúčame ti zakúpiť viacdňový lístok na Podlesku alebo v Čingove.

Obtiažnosť železnej cesty je označená písmenom „C“, teda stredne ťažká obtiažnosť. V Slovenskom raji nájdeš aj chodníky – akési ferraty na úrovni „A“. Sú tam pomocné reťaze či stúpačky, ale bez istenia.

2. Skočiť do neznáma

Compact Skydive, Spišská Nová Ves

Spoznaj super pocit slobody z voľného pádu. Kedysi bol parašutizmus výsostne vojenskou záležitosťou, neskôr sa stal športom a dnes je jednou z adrenalínových výziev práve pre teba. Všetko je na dosah a o lietaní nemusíš už iba snívať. Si úplný začiatočník? Nevadí. Príprava na skok do neznáma prebieha pod dohľadom profesionálnych inštruktorov. Každý skok je originálny a iba pre teba.

V Spišskej Novej Vsi nájdeš letisko a nadšencov s kvalitnými a komplexnými službami. Sú schopní ti na pár okamihov požičať doslova celé nebo. Zabezpečia ti unikátne služby pri návšteve oblohy, z ktorej máš zem ako na dlani. Organizujú tandemové zoskoky aj parašutistické kurzy pre záujemcov o prvý sólo zoskok. Okrem toho prevádzkujú parašutistickú školu a školu lietania na ultraľahkých lietadlách, kde sa môžeš stať pilotom na skúšku alebo ozajstným pilotom.

Zober si tých pár sliviek a vycestuj – oplatí sa. Devízou spišských dobyvateľov neba je okrem ich profi prístupu, predovšetkým krásne prostredie. Vlastné lietadlá sú špeciálne upravené na zoskoky. Ľudia od nich ti zaručia bezpečnosť v maximálnej možnej miere, ale predovšetkým nezabudnuteľný zážitok, zábavu a pohodu vo vzduchu. Aktivity sa odohrávajú vždy za pekného počasia a s výhľadom na Vysoké Tatry, Slovenský raj, Kráľovu hoľu, historickú Levoču, Spišskú Novú Ves či Spišský hrad. Ale ak by ti bol Spiš pritesný, vedz že obloha je otvorená všade. Profíci ti ju sprístupnia cez tandemový alebo sólo zoskok aj v iných miestach na Slovensku, napríklad v Bidovciach pri Košiciach alebo v Liskovej pri Ružomberku.

A ako to všetko vyzerá v praxi? Vždy si môžeš vybrať, či budeš trénovať vo veternom tuneli alebo sa vrhneš s dôveryhodnou osobou v tandeme z lietadla dole. Tandemový zoskok z výšky 3 000 metrov ti však ponúka poriadnu dávku adrenalínu.

Po príchode na letisko absolvuješ krátku prípravu, oboznámiš sa s priebehom zoskoku a do žíl si postupne pumpuješ adrenalín. Nasadneš do vrtuľníka typu Mi-8 a 15-minút obdivuješ let aj svet okolo. Počas letu inštruktor rozptyľuje a nahlodáva tvoje obavy. Tandemový zoskok je totiž bezpečný zážitok. Nasleduje výskok a dlhý voľný pád rýchlosťou 200 km/h s trvaním 50 sekúnd. Vo výške 1 500 metrov tandempilot otvorí padák a ty si nasledujúcich 5 minút vychutnávaš let a malebný kraj z vtáčej perspektívy. Môžeš si vyskúšať riadenie padáku. Pristátie vykonáva za teba pilot jemným sklzom do sedu. A po zoskoku? To ti už celý tím gratuluje a garantuje prílev dobrej nálady na dlhý čas. Splň si sen o lietaní vrtuľníkom a o lietaní na oblohe iba tak, že skočíš do neznáma.

3. Zmoknúť bez dažďa

Splav Hornádu, Bodrogu (splavujeme.sk)

Plazil si sa kaňonom a predieral pod skalnými prevismi? Ochutnal si aj adrenalín z výšky 4 000 metrov a ešte stále túžiš po niečom silnom? Si pozitívne naladený a nebojíš sa chladu či mokrej riavy? Vyskúšaj nový zážitok na potulke riekou a pozri si Kraj sveta z inej perspektívy. Zmokneš bez dažďa, no do notesa si zapíšeš v jednom riadku, že si prežil voľný čas športom, pobytom v prírode, spoznávaním prírody a zároveň kúpaním sa v rieke, podľa kritéria šikovnosti. Ak máš loď stabilnú, budeš sa viac kochať, ak podľahneš vlnám, budeš sa kúpať častejšie. Splavovanie riek je to pravé orechové pre teba aj tvojich blízkych. Nemusíš začať hneď v dravom kaňone a labilnom kánoe. Pokojná hladina Hornádu či Bodrogu ešte viac navnadí tvoje zmysly. Pre slabšiu povahu máme po ruke krátky kurz na pokojnej hladine Ružínskej priehrady. Na splavoch si pod dozorom skúsených vodáckych inštruktorov. No neváhaj dlho, niektoré rieky sa dajú splavovať iba v istom období. Napríklad Prielom Hornádu v Slovenskom raji zdoláš od mája do konca októbra a ešte musí byť hladina v koryte minimálne 70 cm a maximálne 110 cm vysoká. Loďku si spustíš na vodu v Hrabušickom Mýte a opustiť morskú chorobu budeš môcť až v Hrdle Hornádu, pri Letanovskom mlyne či na Čingove pod chatou Ihla. Na iných miestach je vystupovať na breh zakázané! Splavovať môžeš iba v jedno alebo dvoj miestnych lodiach a iba s platným povolením (lístkom) vydaným správcom toku!

Ak si chceš užiť plavbu mimo národného parku a túžiš sa pozrieť na život zblízka, vyber si napríklad 2-hodinovú plavbu po Hornáde s inštruktorom z Kysaku do Košíc. Voda je od mosta pokojná, no v Trebejove sa splavuje Trebejovská perej. V Kostoľanoch nad Hornádom je zasa malá vodná elektráreň, preto lodičku 100 m prenesieš po brehu. Tesne pred koncom trasy na teba čaká Ťahanovská vlna, na ktorej si užiješ aj dávku adrenalínu. Neboj, aj keď sa náhodou prevrátiš. Nič sa nedeje, lodenica a koniec splavu je 200 m od teba a to ťa už zachránia aj tí, ktorí si na brehu nestihli natiahnuť plavky. Počas splavu si natrénuješ všetko, čo treba, plavbu stojatou vodou s miernym pádlovaním, vyhýbanie sa kameňom, rýchlu vodu s perejami aj „eskimáka“. A popritom by si mal zvládať ešte kochanie sa krásnymi výhľadmi na okolitú prírodu.

Tak čo, presvedčili sme ťa? Siahni po splave, zmokni aj bez dažďa a dostaneš zážitok zmočený vodou na mieru.

4. In den Wolken träumen

Let balónom (balon.sk)

Každý správny a kvalitný zážitok má svoj čas. Nie všetko sa dá tu a teraz. Ide však o tvoje rozhodnutie, či dáš prednosť pôžitku, adrenalínu, pohodliu či nude. Ak si vyberieš niečo špeciálne, čomu dá palec hore každý aktívny, letieť balónom je to pravé pre teba. Ale pozor, takýto ultra-špeci zážitok je možný iba pri optimálnom počasí a priaznivom veternom prúdení a sile vetra do 5 m/s. Prísna, no bezpečná podmienka káže privstať si. Rýchlosť vetra totiž limituje let balónom na skoré ráno alebo neskoré popoludnie. Počas dňa si veľmi nezalietaš, lebo príliš riskuješ, že vo vyhriatej atmosfére zachytíš silné veterné poryvy. A to už nie je adrenalín, ale hazard.

Nuž, vybral si si let? Pri dodržaní pravidiel je lietanie bezpečné počas celého roka, aj keď najlepšie je v zime. Vyber si skúsených balonárov a lietanie ráno zhruba dve hodiny po východe slnka alebo popoludní dve hodiny pred jeho západom. Ak už vstupuješ do koša, prežehnaj sa a vypočuj si dôležité inštrukcie. Princíp letu teplovzdušného balóna je založený na fyzikálnej vlastnosti teplého vzduchu, ktorý je ľahší ako ten studený. Pilot zohreje horákom vzduch v obale balóna, a ten vzlietne. Keď budeš klesať, tak sleduj ako pilot nechá teplý vzduch vychladnúť, alebo ho vypúšťa mimo balón. A ako sa vlastne kormidluje? Sila vetra a jeho smer určujú to, kde a akou rýchlosťou balón poletí. Vietor má v rôznych výškových hladinách aj rozdielny smer, čo sa využíva pri stúpaní alebo klesaní do želanej letovej vrstvy. Podľa toho lieta vo výške stromov, alebo vystúpi aj do niekoľkokilometrovej výšky. Za hodinku letu by si mal uraziť približne 10 až 12 kilometrov.

Teoretickú prípravu máš za sebou a čo tá praktická? Aha, šminky nie sú potrebné, ale môžu byť. Nie je potrebný ani špeciálny skafander či overal. Najrozumnejšie bude ľahké, funkčné outdoorové oblečenie. Nezmrzne ti nič, iba ak úsmev na perách, ak ti pri fotení vypadne mobil. Ten síce možno na zemi nájdeš, ale chváliť sa s ním už asi nebudeš. A neboj, v balóne nefúka, letí sa totiž rýchlosťou vetra, ktorý ťa unáša. A keďže nikdy nevieš presne, kde pristaneš, a zväčša je to na poli, maj radšej pevnú a nepremokavú obuv. Poriadneho blata sa nebojí žiadny správny balónista.

Tak čo, rozhodnutý? Balón je ideálny na výnimočné chvíle. Vyber príležitosť, miesto a termín letu a už len čakaj na dobré počasie a priemerne zásobenú kreditku. Lieta sa pod Tatrami i nad nimi, nad Košickou kotlinou i vedľa nej. Záleží na tebe, komu chceš venovať tento skvelý a nezabudnuteľný darček snívania v oblakoch.

5. Zdolať kamenné mestečko

Cukrová homoľa, Zádiel + Dreveník (peklo)

Už z teba niekedy niečo liezlo ako z chlpatej deky? Alebo si liezol cez plot? Videl si lezúceho plaza, alebo hoc malé dojča na kraji postele? To bol adrenalín, čo? Lezenie je technika, ktorou sa človek niekam túži dostať. Spôsobov, štýlov a kategórií je viac. Najviac obdivuješ zrejme to horolezecké, vrcholové lezenie, my ti však ponúkame dostupnejšie – skalné. Rozlíšiš ho na to, ktoré sa zaobíde bez akýchkoľvek technických pomôcok a istenia, tzv. free sólo lezenie, a lezenie s istením a s technickými pomôckami. Ak nemáš ešte skúsenosti a fyzickú prípravu, skús určite najskôr tú istejšiu techniku. Budeš mať viac času sa kochať okolitou prírodou a adrenalín ti bude rovnako silno kolovať v žilách. Existuje mnoho ciest a trás. Je viacero spolkov, ktoré ti odporučia to najlepšie pre teba. My ti vyberáme tri lokality, kde sa nestratíš a pobiješ sa so zemskou príťažou i vlastnými limitmi.

Začnime v Slovenskom krase – najväčšom krasovom území Slovenska. Jej najväčším skvostom a lezeckým rajom je Zádielska dolina. Kaňon dlhý tri kilometre ponúka krásne lezenie v malých stienkach, ale aj na dĺžkových stenách. Kompaktný vápenec umožňuje položené i previsnuté lezenie obtiažnosti do X. Vo viacerých cestách je dokonca potrebný lezecký materiál, no ciest je v celom Zádieli nekonečne veľa. Aspoň na tomto sa zhodujú skalolezci, ktorí sa do kaňonu vracajú znova a znova.

Pozor, lezenie v doline je časovo obmedzené. Môžeš iba od 1. 8. do 1. 3. nasledujúceho roka a aj to nie všade, na čo dozerajú ochranári. Bivakovať a zakladať oheň v doline a na území národného parku je samozrejme zakázané.

Najväčším lákadlom je perla Zádielu i Slovenského krasu – mohutná vápencová veža – Cukrová homoľa. Monumentálny obelisk stojí v strede Zádielskej doliny a je symbolom najkrajších lezeckých ciest. Bežne sa uvádza 80 zmapovaných ciest, vedúcich do výšky 105 metrov. A pôžitok nemáš iba zo skál. Ak si len trochu znalý v botanike, zistíš, že na úpätiach veže pozoruješ rôzne druhy horských rastlín. Naopak vo vyšších polohách stien už rastú suchomilné a teplomilné druhy. Pekný paradox.Homoľa je obľúbeným miestom nielen skalolezcov, ale aj turistov, dbaj preto, aby nedošlo ku kolíziám, ktoré znepríjemnia deň. Meno dostala podľa podobnosti s homoľou cukru, ktorá ešte do konca 19. storočia predstavovala tradičné balenia bieleho zlata pre konečného spotrebiteľa (mala tvar zrezaného rotačného kužeľa). Najideálnejším východiskovým bodom ku skalnej veži je obec Zádiel, odkiaľ pôjdeš po červenej turistickej trase. Zaberie ti to približne 25 minút, dole o čosi rýchlejšie. Ak však polezieš, vyčleň si na to podstatne viac času, nie je kam sa ponáhľať. Iba ak na Dreveník, ďalšie „in“ lezecké miesto na svete. Skalné mesto je navyše jedinou travertínovou lezeckou oblasťou na Slovensku s viac ako 120 cestami. Fantastická scenéria pekelného skalného mestečka, úžasná lokalita neďaleko Spišského hradu, prírodná rezervácia s pozoruhodným názvom – Dreveník – a pritom, nikde žiadne drevo, iba travertín! Nájdeš tu zvyšky slovanského hradiska a Kamenný raj. Všetko vzorne zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Keď budeš na mieste, vnímaj, koľko ciest ti ponúka stolová hora so skalnými útvarmi, puklinovými jaskyňami, roklinami či priepasťami. Najznámejšia je roklina Peklo a Kamenný raj, resp. Kamenné mesto s najrôznejšími skalnými útvarmi pripomínajúcimi veže. Aj tu však lez len toľko, aby si neohrozil prírodu a neznechutil iného návštevníka. No a v neposlednom rade zas vylez do sýtosti aj v Rozlomytoch, na umelej stene v Košiciach, kde je postavených viac ako 80 ciest pre tvoje potešenie, posilu i stret s realitou. Do vylezenia, priateľu!

6. Prekľučkovať lesom

Cyklo traily – Košice (KE.CY)

Zamyslel si sa niekedy, akú stopu za sebou necháš? Uhlíkovú, krvavú, mastnú, dvoj alebo jednostopú? Trafili sme klinec po hlavičke? Rád sa vozíš, šliapeš do pedálov a pritom vyhľadávaš adrenalín a stále niečo nové? Aj ty si myslíš, že horská cyklistika je o niečom inom, ako o jazde parkom či po lesáckej zvážnici? Bicykel môže byť naozaj zábavnejší, napríklad jazdou cez singletracky, ktoré sú vybudované iba pre potreby odvážnych a zábavných cyklistov.

V Košiciach to nie sú iba prázdne keci, ale absolútne seriózne KE.CY. V súčasnosti je to viac ako 25 km tratí, zostavených z pätnástich trailov, z čoho sú dva výšľapové. Prekľučkuj sa teda lesom a vyskúšaj východniarske cyklo traily. Uži si poriadne klopenky, vlnky, lavice, odklopené traverzy či flow trail. Mysli na bezpečnosť, vezmi si helmu a vhodné oblečenie. Nezabudni na pitný režim a nestrácaj sa v cudzích slovách a termínoch… Radšej vezmi notes, aby si si zapísal voľné termíny, kedy sa vrhneš do náručia prírody na okraji druhého najväčšieho mesta na Slovensku. Patríš medzi vyznávačov flow trailu? A vieš vôbec, čo je singletrack? Tušíš? Poriadne si skontroluj bicykel, namasti reťaz a preopakuj si niektoré výrazy. Budeš ich potrebovať. Tak napríklad spomínaný singletrack. Je to chodník práve pre teba, široký približne na tvoj bicykel. Ako správny flow-trailista sa preto vyhneš klasickým lesným alebo požiarnym cestám, ktoré sú dostatočne široké aj pre štvorkolesové terénne autiaky. Vyberieš si úzky ale hladký chodníček, ktorý sa plynulo vinie prírodou. Sú v ňom zakomponované technické i skalnaté úseky. Prechádzaš cez korene stromov a zákruty, ktoré sú ostré, ale klopené. Prefrčíš cez drevené lávky, kopčeky, dolinky, skoky a podobne. V okolí Košíc sa na Bankovskej strane Čermelskej doliny doteraz takéto cyklochodníky rodili pod menom KE.CY, Kámo, uvedom si, toto nie sú žiadne keci, ale trail realita.

Najnovšie trate nájdeš v okolí Hrešnej a Kavečian, tzv. Hriešny trail, ktorý má niekoľko častí: Mravenisko, Natural, Výšlapku a Flow Trail. Výstavba trvala skoro dva roky, ale stojí za to. Ak si trúfaš a máš vhodný bicykel, neváhaj a osedlaj. Dostupnosť je vynikajúca, zážitky ešte krajšie. Prekľučkuj sa lesom a pošli správu. Čakáme na správy mesiaca.