fbpx
Zrúcaniny hradu Veľký Kamenec

Ambasádori Kraja sveta: Na cestách s Nikou

Zrúcanina stredovekého hradu uprostred obce Veľký Kamenec. Nenáročná prechádzka,  priamo z obce je vhodná pre rodiny, deti a menej zdatných turistov. Prístup na Hrad je Na hlavnom ťahu cez obec Veľký Kamenec, na ulici zvanej Európska , zastanete priamo pod hradom , kde viete aj zaparkovať svoje auto . Cesta Vám pešo k hradu na vrch zaberie necelých 5 minút , menší kopec a sme na vrchu . Nenáročný výstup však bude mať svoje čaro  , z vrchu sa môžete pokochať na  podhradskú obec a okolitú krajinu. V obci železničná stanica nie je avšak nachádza sa neďaleko v susednej obci Somotor, asi 3 kilometre na sever.

Je to aj pekná zastávka na cyklotrase s infraštruktúrou na Medzibodroží.

Informácie o trase a lokalite

 

Vhodné pre deti

ÁNO

Značená trasa

NIE

Stravovacie zariadenie

ÁNO, v obci

Náročnosť trasy

ĽAHKÁ

 

Hrad Veľký Kamenec bol vybudovaný začiatkom 13. storočia ako súčasť obranného systému po Tatárskych vpádoch drancujúcich krajinu. Dal ho postaviť Lorand z rodu Ratholdovcov.  

Z hradu sa zachovalo niekoľko múrov – nárožná polygonálna bašta a značne zničená okrúhla delová bašta. Na polygonálnej bašte s priľahlým múrom sa zachovali delové strieľne a otvory okien. Na mieste, kde bolo nádvorie, je do kameňa vysekaná cisterna, ešte dnes dosť zreteľne rozpoznateľná

Zaujímavou je legenda viažuca sa k hradu. V 15. storočí pri obnove budov po bojoch s bratríkmi sa vraj trikrát za sebou zrútila veža. Dialo sa to tak napriek tomu, že ju zakaždým staval iný staviteľ. Bola to vraj bašta, v ktorej po boji zavraždili všetkých zajatcov. 

Ďalšia legenda sa viaže k sprisahaniu proti Jánovi Jiskrovi a snahe o jeho zavraždenie pomocou jedu. Ktorú Vám miestni radi porozprávajú. Miestni obyvatelia sú veľmi priateľskí a rady hovoria o rôznych legendách hradu.

Kostol pod hradom

Z hradného návršia je pekný výhľad na malebnú obec Veľký Kamenec.

Pod  ruinami hradu vznikol klasicistický kaštieľ, nazývaný aj ako Fischerov kaštieľ. Ide o dvojpodlažnú budovu avšak teraz už chátrajúcu budovu. Kedysi sa využívala aj ako materská škôlka.

Pod hradom sa nachádza aj altánok , kde viete odstaviť bicykel a oddýchnuť si.

Dopravná dostupnosť

 

Parkovanie

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Autobusová zastávka

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Vlaková zastávka

NIE

Celkové trvanie a dĺžka trasy

Dĺžka trasy: 163 m
Trvanie trasy: 0:03 h

 

Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @nacestachsnikou.