fbpx
Pekelné mestečko je takmer z dreva!

Dreveník

Aj prírodná rezervácia môže byť zaujímavá! Už len ten názov – Dreveník! Ale pozor! Žiadne drevo, ale najväčšie travertínové územie na Slovensku. Už na prvý pohľad ponúka neopakovateľnú skalnú scenériu kamenného mestečka. Priaznivcov histórie upútajú zvyšky  slovanského hradiska a Kamenný raj. Územie je vzácne nielen historickou, ale aj botanickou hodnotou, preto je zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Tvorí najväčšie travertínové územie na Slovensku. Na svoje si prídu i milovníci  fosílií,  vzácneho, neraz prísne chráneného rastlinstva. Popravde, je ich tu dosť a človek sa nemusí volať ani Bystrozraký. Dobrý zrak sa však hodí – z Dreveníka je možné vychutnať si množstvo pozoruhodných výhľadov. Kraľuje im pohľad na majestátny Spišský hrad a blízke lokality, rovnako zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO.

Travertínová kopa má tvar stolovej hory so skalnými útvarmi, puklinovými  jaskyňami, roklinami či priepasťami. Najznámejšia  je roklina Peklo a Kamenný raj, resp. Kamenné mesto. Tvoria ju skalné útvary pripomínajúce veže.  Dreveník  je vynikajúcim východiskom pre výlety za blízkymi atraktivitami.

Ku skalnej scenérii turistu dovedie značkovaný chodník z parkoviska pod Spišským hradom, a tak výstup aj trochu zahreje. Napokon, pred vstupom do pekla sa to trochu hodí, nie?  Prírodnou rezerváciou Dreveník vedie značený turistický chodník zo Spišského Podhradia alebo z obce Žehra. Najľahšie je to však  z parkoviska pod Spišským hradom, je potrebné však obísť  travertínový lom, ktorý v kontraste s krásou okolitej prírody vytvára vskutku zvláštnu atmosféru.

Tipy na výlety v okolí

Výlet možno rozšíriť a obohatiť duchovne aj gastronomicky. Treba však prejsť mestom Spišské Podhradie so zachovalou stredovekou architektúrou, vzácnymi  kostolmi a peknými mestskými budovami. Po prehliadke je dobré pokračovať ďalej na Spišskú  Kapitulu so stredovekou uličkou kanonických domov, a najmä chrámom sv. Martina. Prehliadku unikátneho opevneného cirkevného mestečka treba určite  rozšíriť o lokalitu Pažica, kde bola objavená, okrem minerálnych prameňov, aj najstaršia slovenská kalvária. V prírode je umiestnená tak, aby pripomínala  koncept jeruzalemskej krížovej cesty. Aj preto sa nazýva Spišský Jeruzalem.

Na konci kalvárie sa týči tzv. Sivá brada. Zaujímavé miesto, nazývané aj Golgota s kaplnkou a prestreleným krížom z 2. svetovej vojny, je v podstate rastúcim travertínovým kopcom. Vytvárajú ho usadeniny z prameňov i slabnúci gejzír so slaným jazierkom. Výlet možno zakončiť dobrým jedlom, regionálnymi špecialitami, kávou či zákuskom na Spišskom salaši, či v blízkych stravovacích zariadeniach.


Služby v okolí

U Spišských Bratríkov, Štefánikova 525, 053 04 Spišské Podhradie

Penzión St. Martin, Spišská Kapitula 672

Spišský salaš, Levočská cesta 11, Spišské Podhradie