fbpx
Planina neplní nudné očakávania a dorazí ťa tajne vypálenou kaplnkou!

Jasov, Jasovská planina a Rastlinný kostol v Debradi

Vraj stačilo opozeranej „klasiky“, kam smeruje každý školský výlet a píše sa o nej v každom cestovateľskom bedekri. Chce to zatúlať sa niekam inam. Napríklad na planinu, čo dokáže naplniť  vzrušením z nepoznaného a trochu iného. Jasovská planina je pozoruhodným príkladom miesta kontrastu pokoja a pestrofarebnej prírody, ktorá vyruší miernym vzrušením až strachom zo samoty, v ktorej sa turista určite ocitne. Stáročia sa vyvíjala v špecifických podmienkach na krasovom podloží a tieto hodnoty dnes chránia prísne zákony Národného parku Slovenský kras. Aj preto je čo obdivovať!

Priamo na planine, nad obcou Debraď, je miesto, ktoré rozpáli zvedavosť nejedného cestovateľa. Krasové útvary, škrapy, závrty alebo teplomilná vegetácia, no nadovšetko kostol, ktorý videl len málokto – je totiž rastlinný. Žiadny nezmysel, ale fakt, treba ho vidieť! Drevenú konštrukciu postavenú na kamenných základoch stredovekej sakrálnej stavby z 15. storočia. Kedysi patrila  premonštrátskemu kláštoru z Jasova, dnes patrí všetkým, ktorí ju objavia.

Neopakovateľný obraz niekdajšieho chrámu sv. Ladislava je priehľadný a číry. Čistý vo svojej jedinečnosti je korunovaný svätyňou, ktorej dominuje zelený strom s košatou korunou, prerastajúc múry chrámu až do neba. Zázrak v priamom prenose!

Pôvodné zrúcaniny boli viditeľné ešte začiatkom 20. storočia, no po 2. svetovej vojne tu postavili kaplnku nad  prameňom a hneď sa stala obľúbeným pútnickým miestom. Po komunistickom puči v roku 1948 začala kaplnka prekážať vládnej garnitúre, tak ju nechala tajne vypáliť. Tradíciu pútí vzkriesili až po roku 1989 a kaplnku obnovili. Avšak nie do pôvodného stavu. V národnom parku by to nešlo, a tak kompromis zrodil unikátnu, citlivú a do prírody priam zasadenú stavbu – atrakciu s duchovným rozmerom a neopakovateľnou atmosférou.

Ku kaplnke sa človek nezadýcha. Na pohodlie myslí žltá turistická značka z obce Jasov (7 km), z obce Drienovec (5 km) alebo zelená z Moldavy nad Bodvou (9 km). Samozrejme, zvládne sa to aj bicyklom či autom z odstavnej plochy na konci poľnej cesty vedúcej z obce Debraď, vzdialenej od kostolíka 3 km.

Tipy na výlety v okolí

Ak planina naplnila túžby po dobrom výlete, stále možno pokračovať do blízkeho Jasova, starobylého sídla premonštrátskeho opátstva. Obec na úpätí Jasovskej skaly ponúka niekoľko atraktivít. Od jari do jesene sa možno schladiť prehliadkou Jasovskej  jaskyne (zapísanej v zozname UNESCO) s neopakovateľnou krasovou výzdobou, expozíciou jaskynného medveďa, keramiky pravekého obyvateľstva i nástenného nápisu svedčiacom o pobyte bratríckych vojsk z roku 1452, ktorý je najstarším doloženým nápisom v slovenských jaskyniach.

V blízkosti hlavného vstupu do jaskyne sú pozostatky starého mlyna s vodným náhonom, vedľa vedie nenáročný turistický chodník popri starobylom cintoríne premonštrátov až na Jasovskú skalu so zvyškami stredovekého hradu (treba ich hľadať pozorným okom) a vynikajúcim výhľadom.

V obci sa nachádzajú aj rybníky, avšak so zákazom kúpania. Určené sú aktuálne iba pre športový rybolov s povinnou registráciou na mieste. Prechádzky okolo  sú však príjemným spestrením výletu alebo chvíľ pred dobrým občerstvením v miestnych reštauráciách, či autokempingu.

Bombastická je však ohradená a rozsiahla francúzska záhrada so vzácnymi drevinami, oranžériou a monumentálnou budovou barokového Jasovského kláštora. Dômyselná stavba je vlastne kalendárom architekta, ktorý tu zakomponoval 365 okien, 12 komínov a 4 vchody (symbolizujú ročné obdobia). Dominantou kláštora je unikátny barokový kostol sv. Jána Krstiteľa. Vzácna je aj kláštorná knižnica, ktorá je však prístupná iba výnimočne. Viac informácií o komentovanej prehliadke kláštora, záhrady a knižnice sú na stránke opátstva.


Služby v okolí

Reštaurácia Skala, Námestie sv. Floriána 257/3, 044 23 Jasov

Reštaurácia Starý Mlyn, Mlynská 627/5, 044 23 Jasov (150 metrov od Jasovskej jaskyne)

Autokemping Jasov s reštauráciou, Podzámok, 044 23 Jasov