fbpx

Zipline Beňatina

Viete, ktoré miesto v košickom kraji nesie pomenovanie "slovenské Plitvické jazerá" a ktoré sa tiež pýši odtlačkom veľryby na jeho stene? Ak už viete, čo máme na mysli, gratulujeme, a ak vám tieto nápovede nič nehovoria, prezradíme vám to. Ide o starý travertínový lom v obci Beňatina. Lom je medzi návštevníkmi známy aj vďaka jeho dokonalej tyrkysovej farbe, spôsobenej pravidelným odtokom a prítokom novej vody. Beňatinský lom je však už aj prvým miestom v košickom kraji, ktorý sa môže pýšiť zipline-om.

Travertínový lom sa nachádza v polovici cesty na trase Beňatina - Inovce, na pravej strane. Obec Beňatina patrí do okresu Sobrance, ktorého východná hranica okresu je zároveň slovensko-ukrajinskou hranicou. K samotnému zipline-u vedie nenáročný turistický chodník.

Najvýchodnejší zipline na Slovensku je dlhý 180 metrov a pozostáva z oceľového lana, ktoré vedie ponad jazero vo výške 35 m. Spúšťanie prebieha so špeciálnym popruhom okolo trupu po lane a je prístupné pre osoby staršie ako 10 rokov s váhou od 40 do 120 kilogramov. Pre tých menších z nás je tu k dispozícii "mini zipline" s dĺžkou 30 metrov.

V okolí obce sa nachádzajú až dva hrady, konkrétne ich zvyšky. Ide o hrad Choňkovce (v obci Choňkovce) a hrad Podhoroď (v obci Podhoroď). V okolí môžete ďalej navštíviť národnú kultúrnu pamiatku, ktorá sa nachádza v obci Inovce, a to gréckokatolícky drevený Chrám sv. Archanjela Michala. Ide o trojdielnu zrubovú stavbu, ktorá je prikrytá valbovou šindľovou strechou s dvomi vežičkami.

Beňatina
térkép
kapcsolat
telefon
+421 915 888 915