fbpx

Sokolia dolina - zimná turistika a skalolezenie

Tajomný svet Národného parku Slovenský raj ukrýva nepredstaviteľnú prírodnú nádheru. Jeho najznámejšia a najnavštevovanejšia roklina je Suchá Belá. Štedro ponúka romantické vodopády, ktoré sa lámu na dne roklín, rozprávkové kaskády i skalnaté útesy.

Zimná turistika

Významný organizátor slovenskej turistiky Gustáv Nedobrý ešte v 20. rokoch minulého storočia prirovnal divokú prírodu Slovenského raja k raju biblickému. Ak si vyberiete prechod Suchou Belou, už po niekoľkých metroch pohodlnej lesnej cesty narazíte na prvé drevené a železné rebríky, ktoré striedajú reťaze, stúpadlá či lávky. Prechádzkou systémom rebríkov a lávok si vychutnáte okolité bralá a previsy. Roklina tu kúsok po kúsku ukazuje svoju krásu, nevšednú nádheru a je až nepredstaviteľné, koľko zamrznutej vody - ľadu sa tu za sezónu mrazov nazbiera. K nie ojedinelým obrazom patrí, že kde-tu spod nenápadnej skaly vyteká miniatúrny ľadopád, ktorý býva inokedy nepostrehnuteľným pramienkom. História turistického objavovania Suchej Belej sa začína roku 1900, keď skupina pod vedením prof. M. Rotha sa dostala až k Misovým vodopádom. Roku 1908 vyznačkovali a upravili k nim turistický chodník. V marci 1910 skupina pod vedením A. Mervaya prešla po prvýkrát v zime celou tiesňavou. Úplne, teda vrátane rokliny Misových vodopádov, ju sprístupnili členovia Horskej služby v roku 1957. V zimnom období potrebujete pre prechod Suchou Belou aj turistické mačky. Na trase Suchá Belá v dĺžke 4 km zdoláte prevýšenie 400 metrov.

Zimné skalolezenie

Suchá Belá ponúka 30 metrové Misové vodopády či 13 metrový Okienkový vodopád. Vašej pozornosti neunikne ani 8 metrový Bočný či Korytový vodopád. V zime sú tieto už ľadopády priam monumentálne a sú bohato zdobené cencúľmi. Vychutnáte si tu nádherné okolité bralá a previsy. Pochopíte, že ľadolezenie je v zasneženej krajine po zamrznutých vodopádoch neopísateľné a sľubujeme nielen magické zážitky – výstup na vrchol, kochanie sa nádherným pohľadom z výšky, pocit voľnosti a slobody, ale aj prekonanie vlastného strachu.

Hrabušice
térkép