fbpx

Élj át egy éjszakát/napot akár egy valódi kelet-szlovákiai

Košická sobotňajšia hladinka

Mesto rôznych chutí, zážitkov, kultúry, umenia, národností a milovníkov tajných uličiek s históriou a nezameniteľnej atmosféry počas celého dňa. Krásne centrum ponúka všetko. Ak chcete ešte viac, použite zdieľané bicykle, či kolobežky. Objavujte.

Začnite svoje ráno tam, kde vychádza slnko, na východe. Hneď ráno vás pohltí atmosféra na trhovisku Dominikánskeho námestia v centre mesta. Pestrosť farieb sezónneho ovocia, zeleniny a nespočítateľné vône ponúkaných kvetín vám prinesú pocit radosti. V okolitých kaviarničkách počuť debaty a cítiť vôňu kávy. Ak by ste tu boli dostatočne dlhý čas, dozvedeli by ste od “košických čaji a šrácov“ všetko o metropole východu. Aktívnejší návštevníci si z centra môžu namieriť k mestskému kúpalisku, kde je hneď za rohom Kunsthalle – Hala umenia Košice s ponukou moderného umenia. Na chvíľu vás zastaví obed na niektorej z terás košických reštaurácií. Ak máte radi zelené dvorné záhrady v mestských domoch, skvelým tipom je reštaurácia na Hrnčiarskej ulici. Osvedčená domáca klasika je U Kohúta.

Ak chcete vidieť košické centrum celé a naraz, niet lepšieho miesta ako Žigmundova veža – severná veža Dómu sv. Alžbety. Po zdolaní 165 schodov točitého schodiska budete mať centrum ako na dlani a v mobile pár desiatok krásnych záberov. Aj zhora uvidíte, že v centre nájdete úplne všetko. Ale, ak by ste chceli vidieť ešte viac, nasadnite na bicykel alebo zelenú kolobežku a vydajte sa vyznačeným cyklochodníkom smerom na Námestie Maratónu mieru (košicky – na Maratónca). Ak cestou spozorujete nahého bronzového bežca, nerobte paniku, je náš! Priamo za pamätníkom sídli Východoslovenské múzeum a v jeho podzemných útrobách Košický zlatý poklad. Po prehliadke nasadnite opäť na sedadlo ekologického premiestňovača a pokračujte cyklochodníkom na sever po Komenského ulici. Na jej úplnom konci tesne pred obratiskom električiek je areál Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie. Prezradíme vám, že ukrýva park zaujímavých sôch. Milovníkov kvetov priláka cesta k Botanickej záhrade a železničiarov zavedieme až do Čermeľského údolia, kde je nástupná stanica Detskej železničky, známa košická reštaurácia Baránok, bufet Ovečka a U Vlka. Dalo by sa pokračovať aj ďalej na Bankov, Alpinku, ale to by ste sa zapotili. Vráťte sa teda do centra.

Povinnou jazdou v Košiciach je spievajúca fontána pred budovou divadla. V jej blízkosti nájdete aj zvonkohru, ktorá sa rozozvučí každú hodinu. Najhlučnejšie je na Hlavnej o 18. hodine, vtedy sa rozozvučia všetky kostolné zvony. Pamätajte na to, že po odzvonení sa Hlavná ulica začne intenzívne zapĺňať a vám sa prudko znížia šance na obsadenie tých najlepších stolov na košickom korze.  Letné košické korzo má svoju jedinečnú prímorskú atmosféru na východnom pobreží. Centrom nám namiesto mora preteká malý potôčik. Koryto rieky Hornád, pôvodne tečúce po terajšej Štefánikovej ulici, bolo odklonené z centra, čím Košice na istý čas stratili rieku v meste, nie však atmosféru „rivertownu“. Ulicou nočných klubov je Kováčska ulica, zeleným kútom pod korunami líp zas Kasárenské námestie pri Kine Úsmev, kde nájdete aj skvelý street food. Večerné párty s bohatou ponukou kultúrneho programu hľadajte v Tabačke Kulturfabrik a ďalšie nájdete nižšie v zozname.

Zoznam košických miest
Trhovisko na Dominikánskom námestí
Dominikánske námestie 1, Košice
Legendárne celoročné trhovisko zriadené a spravované mestskou časťou Košice–Staré Mesto. Predaj ovocia, zeleniny, kvetov, priesad, včelích produktov, vlastných po domácky vyrobených predmetov.
Mestská plaváreň
Vstup z Mestského parku z Rumanovej ulice, Košice
www.kupaliskorumanova.sk
Plavecký, neplavecký a detský bazén Atrakcie: Vodný ježko, vodný hríb, šmýkačka slon, hojdací záliv, vodný chrlič.
Mestská krytá plaváreň
Protifašistických bojovníkov 4, Košice
www.plavarenkosice.sk
Plavecký bazén spojený z 50-metrového a 25-metrového plaveckého bazéna a v letnej sezóne sprístupnená vonkajšia trávnatá plochu s detským bazénikom.
Kúpalisko Červená hviezda
Staničné námestie 5, Košice
www.cervenahviezda.sk
Plavecký, neplavecký, detský bazén a vodnopólový bazén. Služby: fitness ihrisko, prenájom lehátok, slnečníkov, odkladacích skriniek, bufety a bistro.
Kúpalisko Ryba Anička
Pod šiancom 5, Košice
www.ryba-anicka.sk/kupalisko
Plavecký, rekreačný a detský bazén Služby: prenájom ležadiel, šatňových skriniek, bufet, športový rybolov, plážový volejbal, člnkovanie, 2 detské šmýkačky.
Kunsthalle – Hala umenia
Rumanova 1, Košice
www.k13.sk
Budova je jedným zo symbolov starých Košíc. V súčasnosti slúži predovšetkým na prezentáciu súčasného vizuálneho umenia domácich a zahraničných umelcov.
Východoslovenské múzeum
Námestie Maratónu mieru č. 2, Košice
www.vsmuzeum.sk
Múzeum v súčasnosti spravuje takmer 500 000 zbierkových predmetov, výber z ktorých predstavuje v piatich tematických expozíciách.
Východoslovenská galéria
Hlavná 27 a Alžbetina 22, Košice
www.vsg.sk
Mekka výtvarného umenia východu, výstavné projekty, ktoré ponúka sú rôznorodé a variujú od starého až po súčasné umenie.
Múzeum Vojtecha Lofflera
Alžbetina 20, Košice
www.lofflermuzeum.sk
Múzeum Vojtecha Löfflera predstavuje v súčasnosti významnú košickú kultúrnu inštitúciu, ktorá ostáva neustále prítomná vo vedomí kultúrnej verejnosti. Múzeum prezentuje tiež tvorbu mladej umeleckej generácie a je súčasťou kultúrnej základne mesta Košice.
Šopa Gallery
Hlavná 40, Košice
www.sopagallery.sk
Nezávislý komorný priestor zameraný na prezentáciu súčasného vizuálneho umenia predstavuje umelcov mladej a strednej generácie stredoeurópskej scény s fokusom na aktuálne spoločenské témy a trendy vo výtvarnom umení.
Detská železnica
Čermeľská cesta, Košice
www.detskazeleznica.sk
Košická detská historická železnica bola vybudovaná v rokoch 1955 – 1956 ako Pionierska železnica. Takéto železničky neskôr vznikli aj v Prešove, Plzni, či iných mestách Československa. Zachoval sa však iba tá v Košiciach. V blízkosti samotnej Detskej železnice je rekreačné stredisko Alpinka a Bankov s možnosťou stravovania a športových aktivít pre deti a dospelých.
Tabačka Kulturfabrik
Gorkého 2, Košice
www.tabacka.sk
Tabačka Kulturfabrik je unikátnym kultúrnym centrom a otvorenou zónou pre umenie, kreativitu a spoluprácu v Košiciach. Jej príbeh sa začal písať v roku 2009 v tzv. starej Tabačke, keď opusteným priestorom bývalej tabakovej továrne vdýchli nový život. Stala sa miestom na prezentáciu a produkciu rôznych žánrov súčasného umenia.
Kasárne Kulturpark
Kukučínová 2, Košice
www.k13.sk
Z armádneho priestoru bývalých kasárni vznikla kreatívna mestská štvrť plná života. Nový kultúrny stánok v Košiciach ponúka príležitosti na stretávanie sa, kreatívnu tvorbu a prezentáciu rôznych žánrov moderného umenia. Kreatívny inkubátor podporuje subjekty a firmy, zaoberajúce sa kreatívnymi činnosťami. Sú tam ateliéry, dielne, štúdiá či učebne.
Spievajúca fontána
Hlavné námestie Košice
Je najstaršou spievajúcou fontánou v bývalom Československu. Fontána reaguje a synchronizuje na vlastnú hudbu, na neďalekú zvonkohru a ešte aj na živú hudbu znejúcu zo Štátneho divadla. V blízkosti spievajúcej fontány sa nachádza košická zvonkohra, ktorá bola postavená v roku 1997. Pozostáva z 22 zvonov, ktoré symbolizujú 22 mestských častí mesta Košice. V repertoári má až 99 melódií.