fbpx
Netradičné múzeá na Kraji sveta 1. časť – Od krokov v pravekej obuvi k presunom na kolesách

Obujte si správnu obuv a poďte na prechádzku storočiami. Múzeum obuvi v Kluknave upriami vaše kroky do minulosti. Vo Vodnom mlyne v Kováčovej si odnesiete znalosti, ako sa kedysi vyrábal chlieb. V múzeu veteránov v Michalovciach nahliadnete pod kapotu štvorkolesovým legendám. Nakoniec vášho výletu po netradičných múzeách zavítate do dobrodružného 17. storočia v kaštieli v Borši.

Múzeum obuvi v Kluknave.

Aké kilometre a diaľky zaznamenali v sebe životy muzeálnych topánok? Kam odkráčali? Čím prešli? Jediné Múzeum obuvi na Slovensku siahlo na stopy krokov pravekej obuvníckej minulosti a prezentuje stopy zaznamenané v topánkach histórie až po súčasnosť. Múzeum vystavuje repliky topánok z doby kamennej i bronzovej. Nájdete tu aj sieň osobností s portrétmi a topánkami známych športovcov, hercov, spevákov a vedcov.

Pravdepodobne ten najstarší nález obuvi, na ktorý archeológovia naďabili v jaskyni Forest Cave v Oregone, starej 10.500 rokov, dnes môžete vidieť práve v Kluknave. Nájdete tu vystavené aj kovové sabatony, ktoré tvorili súčasť rytierskeho brnenia. Nechýbajú ani typické ľudové topánky, ako slovenské krpce, holandské dreváky či laponské topánky zo sobej kože.

Netradičné múzeum sa nachádza v pamiatkovo chránenej budove z prelomu 18. a 19. storočia, v ktorej bývali správcovia majetku Csákyovcov z tunajšieho kaštieľa. Po vzniku Československa sa v objekte nachádzala obuvnícka dielňa. Obuvníctvo bolo s Kluknavou spojené do 90. rokov, keď sa ešte v miestnej pridruženej výrobe šili vršky topánok pre obuvnícke závody v Zlíne. Súčasťou zbierok je aj Kluknavská chyža, ktorá približuje izbu a dielňu obuvníka s dobovými nástrojmi, topánkami a figurínami v historických ľudových odevoch.

Vodný mlyn v Kováčovej

Kolesá – veľké, ale aj malé kolieska ovládli technológie a aj preto dnes privilégium stať sa aspoň na chvíľu mlynárom „železného grófa“ čaká práve na vás. Doprajte si zaujímavú prehliadku vodného mlyna, ktorý pôvodne patril rodine Andrássyovcov z Krásnej Hôrky. Na tomto mieste spoznáte tradíciu mlynárstva na Gemeri a fungovanie ekologickej vodnej energie, ktorú využívali naši predkovia.

Budova má 4 poschodia s pôvodným strojným zariadením, mlynské koleso a jeho privádzací drevený žľab k mlynu. Počas prehliadky sa dozviete, ako sa niekedy vyrábala múka a vypočujete si príbeh mlynára a jeho rodiny, ktorí tu naposledy žili a pracovali.

Súčasťou prehliadky je expozícia úžitkových predmetov a predmetov ľudovej tvorby, ako sú napríklad hrnčiarske, keramické, prútené výrobky či výšivky pochádzajúce z tejto oblasti Gemera a do svojho informačného systému o živote v minulosti tak získate o koliesko viac.

Netradičné múzeá na Zemplíne

Múzeum veteránov

Ak vám jedno koliesko naviac nestačí, presadnite do štvorkolesových veteránov v srdci Zemplína, v Michalovciach. Čaká vás tu múzeum, ktoré svojím veteránskym charakterom vo svojom okolí nemá konkurenciu, o silnú turistickú atrakciu v podobe prezentovania historických automobilov a motocyklov, v ktorom je ohromujúcim zážitkom vidieť nádherne zrenovované veterány.

Netradičné múzeum neďaleko maďarských hraníc ponúka dotyk s dobou, v ktorej tieto tátoše zažívali svoju slávu. Slúži nielen na predstavenie technickej histórie v regióne a kraji, ale návštevníkom poskytuje aj množstvo atraktívnych aktivít. Napríklad možnosť modelárov a nadšencov veteránov stretávať sa, zdieľať svoje záujmy a ukázať svoje umenie verejnosti. Okrem toho sú tu aj exteriérové priestory, vrátane prístrešku. Využívajú sa aj na realizáciu rôznych podujatí a eventov, vrátane Zemplín Veterán Rallye.

Kaštieľ v Borši

Nastal čas docestovať na miesto, kde minulosť stále plynie. Na mape trasy sa priam skvie obec Borša a perla jej renesančnej architektúry. Kaštieľ Františka II. Rákócziho, ktorý ponúka to, čo iné múzeá nemajú. Medzi najvzácnejšie historické poznatky patrí fakt, že 27. 3. 1676 v tomto kaštieli uvidel svetlo sveta budúci vodca posledného protihabsburského povstania, po ktorom je kaštieľ pomenovaný.

Sú tu dobovo zariadené pamätné izby, ktoré akoby boli vystrihnuté z dávnej doby. Tunajšie expozície približujú jeho život a pôsobenie, históriu rodu Rákocziovcov a tiež dejiny samotného kaštieľa. Pre kaštieľ bolo typické množstvo renesančne zdobených okien. Tieto okná ako aj dvere sú dodnes zachované. Tak nahliadnite cez ne! Vkročte dverami, ktorými tak významne vykročil Rákoczi do našich dejín a dostaňte sa priamo do prvého dejstva – doby narodenia kniežaťa.

Druhé dejstvo sa odohráva niekoľko mesiacov po jeho narodení a zavedie vás k sťahovaniu sa Heleny Zrínskej a malého Rákócziho. V treťom dejstve sa stanete účastníkmi obkľúčenia hradu a bojov o neho. To bude zážitok! V štvrtom dejstve sa Rákóczi vracia do kaštieľa už ako dospelý, kde ho privítate sviatočným výstrelom a veľkým pohostením.

Kaštieľ ponúka interaktívne expozície, premietanie na plátne s 360 stupňovou panorámou, virtuálnu realitu aj únikovú izbu. Všetko vás vtiahne do deja a zažijete jedno dobrodružné putovanie dejinami.