fbpx

Élj át egy éjszakát/napot akár egy valódi kelet-szlovákiai

Chute sveta v Košiciach

V Košiciach nájdete všetky chute sveta na jednom mieste. Vaše chuťové poháriky rozmazná exotická, stredomorská, talianska, francúzska, indická, ázijská…svetová kuchyňa. Nemusíte cestovať do ďalekej krajiny. Ocitnete sa v Toskánsku, zamaškrtíte si na pravých dezertoch Francúzka a v Košiciach vám zavonia aj vzdialené more.

Košice boli vždy kozmopolitným mestom. A to nie len Slovákov, Maďarov, Židov, Ukrajincov, Poliakov. Národnostný a kultúrny mix nájdete tiež na tanieroch reštaurácií, z ktorých si na košickom korze nebudete vedieť vybrať.

O reštauráciách v Košiciach nemusíte mať pochybnosti, veď práve Pivovar Hostinec, sídliaci v Levočskom dome, sa považuje za najstarší hostinec na Slovensku, fungujúci len s krátkymi prestávkami od roku 1542. Zaujme vás aj Hotel Bankov. Mimochodom, ide o najstarší hotel na Slovensku. Košickým čašníkom patrí aj prvenstvo z roku 1921, keď predbehli bratislavských kolegov pri nosení “štátnych” novozavedených uniforiem. Dôvodom bola vyššia návštevnosť košického Schalkházu. K jedlu patrí víno a v Košiciach to platí o to viac, že od 14. storočia malo mesto monopol obchodu s vínom, neskôr v 16. storočí už aj vlastné vinice na Tokaji. O histórii veľa napovie víno Cassavita, ktoré oficiálne vzniklo s cieľom pripomenutia si slávnych košických vinárskych čias a začiatkom písania novej kapitoly košického vína.

Ráno v metropole východu sa začína čerstvým obloženým chlebíčkom v Bistre Gourmet, pokračuje kávičkou v Porte na rohu trhoviska s úžasnou autentickou atmosférou pod múrmi Dominikánskeho kostola, najstaršieho v Košiciach. Obedovať môžete khinkali v Gruziňaku, risoto v Napoli, tikka masalu v Malej Indii. Na makrónky zájdite k Francúzovi do Café de Paris alebo nie?! Radšej choďte na makovú štrúdľu z Hrašovíka. Popoludňajšiu kávu vám ponúkne Sicílčan v kafetérii pri Immaculate. Vychutnáte si ju možno radšej v schovanej Malej Budapešti. Na večeru zažijú vaše chuťové poháriky inú stranu sveta, vezmite ich do mexickej La Haciendy i poľskej Karczmy Mlyn. V Republike východu prejdete rýchlo kurzom východniarčiny pri “privarku dneška”. Hviezdy na košickom nebi porátate pri pohári vína v toskánskom Centre a pri pive v Kembridži.  A na “šlafdrunk“ i kapurkovú skočte do Litlle Havana. Áno, presne toto je košická “svetová” gastronómia ako na tanieri.