fbpx

Érintetlen hagyományok és mesterségek

Lesný kúpeľ

Príroda je silný liečiteľ, vie nám poskytnúť pokoj a relax. Človek sa do prírody akoby inštinktívne vracia a možno ani sám netuší prečo. Les bol kedysi naším prirodzeným prostredím a po tisíce rokov nám dáva svoje dary, obživu a čisté prostredie. Počas stáročí sme sa naučili spoznávať a využívať aj liečivú silu stromov a rastlín.

Bylinkárstvo, fytoterapia alebo bylinná terapia, patrí k najstarším a najúčinnejším spôsobom liečby. Na Slovensku rastie vyše 800 druhov liečivých rastlín a okolo 150 z nich sa dnes aj používa v oficiálnom liečiteľstve. Veď už naši predkovia ovládali tajomstvá bylín a liečili chorých. Naučte sa to aj vy! Vychutnajte si silu lesa a liečivých bylín. Jedinečný koncept využívania sily lesa vznikol v prírodnom prostredí nad jazerom Vinné, asi 8 km od Michaloviec. Trať šitú priamo na mieru tejto lesnej terapie prejdete pomaly, postupne a so zapojením všetkých zmyslov. Prežijete intenzívny pobyt v lese a naplno získate zdravotné benefity, ktoré nám les poskytuje. Neváhajte a zažite les inak vďaka jednoduchým technikám, cvičeniam a aktivitám lesného kúpeľa v sprievode skúsených lesných terapeutov.

Súčasťou lesného kúpeľa je:

Shinrin Yoku – lesná terapia, kúpeľ pre zdravie a relaxáciu, osvedčený v Japonsku. 

Pomocou príjemných terapeutických techník Lesného kúpeľa si užijete pozitívne pôsobenie lesa na vaše zdravie. Citlivo, nenásilne, bez akéhokoľvek zásahu do života lesa samého. Táto metóda so sebou prináša mnohé zdravotné benefity, ako aj odbúranie stresu, podpora imunitného systému, zlepšenie zdravia, prevencia pred vyhorením, zvýšenie koncentrácie, zlepšenie kvality spánku, podpora ozdravných procesov a mnohé iné. A prečo je Lesný kúpeľ vlastne taký zdravý? Sú za to zodpovedné neviditeľné látky, ktoré poletujú v lesnom vzduchu. Tieto látky, fytoncídy, produkujú stromy aj pre svoju ochranu. Chránia ich pred baktériami, vírusmi, hubami i hmyzom. A prostredníctvom fytoncídov stromy dokonca medzi sebou komunikujú! Fytoncídy sú mimoriadne voňavé, a to vďaka rôznym terpénom, ktoré obsahujú.

Pri lesnom kúpeli sa teda okúpete v terpénoch, vo “voňavom koktaile stromov“. A práve terpény sú zodpovedné za priame zlepšenie nášho zdravotného stavu.

Praktická fytoterapia – liečivá sila bylín. 

Priamo v lese si vyskúšate rozpoznávať dreviny a rastliny. Naučíte sa niečo o ich živote a liečivej sile, ako ich zbierať a spracúvať. Odhalíte spôsoby, ako z nich citlivo vyrobiť rôzne liečivá, spoznáte byliny do čajov, do kuchyne i do kúpeľa a nakoniec zistíte, že vyrobiť liečivé masti, tinktúry, oleje či sirupy z lesných bylín vôbec nie je také komplikované. Stačí prísť a nechať sa unášať prírodou.

Ochutnávka sirupov a džemov.

V týchto produktoch nenájdete žiadne farbivá ani dochucovadlá, sú 100% biologické. Výrobcov baví žiť a pracovať spôsobom, ktorý chráni tradície a pôvodnú kultúru a snažia sa podporovať biodiverzitu a trvalú udržateľnosť a vedome rešpektovať múdrosť a jednoduchosť našich predkov.

Je predsa úžasné používať tradičné spôsoby a celkom jednoducho prispievať k zlepšeniu kvality nášho žitia a vytváraniu bezpečného miesta na život.

V ponuke sú okrem ovocných a bylinných prospešných sirupov aj domáce voňavé džemy varené v kotlíku.

Program šitý priamo na mieru si dohodnete na:

lesnykupel.sk

Navštívte aj:
Vinianske jazero
Jazero sa rozprestiera na ploche 8 hektárov a má hĺbku 3 metre. Vzniklo v sedle na upätí dvoch vrchov vytvorením umelej hrádze a privedením vody z Vinianskeho potoka. Je obklopené okolitými lesmi a vytvára jedinečné podmienky na relax, člnkovanie, rybolov a turistiku v okolí. V zime je zas vyhľadávané na korčuľovanie a bežkovanie. Oddych v blízkosti jazera si môžete vychutnať aj z terasy neďalekého hotela, penziónu či reštaurácie. Ochutnajte lokálne špeciality s výhľadom na pokojnú hladinu v tomto prírodnom prostredí.
Hrad nad obcou Vinné
zemplinske-hrady.sk
Tento pozoruhodný hrad je len na skok od obce Vinné a Vinianskeho jazera. Vznikol pravdepodobne na prelome 13. – 14. storočia a jeho dôležitou funkciou bolo strážiť cestu, ktorá viedla údolím Laborca a na sever od Haliče a Poľska. V 15. storočí bol hrad centrom michalovského panstva. Začiatkom 18. storočia po potlačení protihabsburských povstaní dali hrad zničiť, aby sa nestal sídlom vzbúrencov. Panstvo na opustený hrad zanevrelo a odvtedy hrad dlhé roky chátral. V súčasnosti je už však všetko inak a na záchrane hradu sa podieľa najmä občianske združenie Zemplínsko-užská hradná cesta. Pri obnove hradnej zrúcaniny sa používajú pôvodné stredoveké techniky a postupy, navyše členovia združenia aj dobrovoľníci pracujú v dobovom oblečení a navodzujú tú pravú hradnú atmosféru. Príďte si pozrieť tieto rekonštrukčné práce a nádherné výhľady do okolia na vlastné oči. Hradom vás prevedie kastelán Ing. Jaroslav Gorás.
Ruiny kostolíka pod Senderovom
Zrúcaniny kostolíka ležia juhovýchodne od obce Vinné na terase pod vrchom Senderov. Pravdepodobne by mohlo ísť o kostol sv. Kríža postavený prvým uhorským mníšskym rádom sv. Pavla prvého pustovníka. Dobrovoľníci tu osadili veľký drevený kríž a informačné tabule, z ktorých sa dozviete viac o histórii kostolíka. Vďaka polohe tejto málo zachovanej pamiatky sa vám naskytnú výhľady nielen na Zemplínsku šíravu, ale aj na okolitú prírodu južného Zemplína. K ruinám kostolíka vedie nenáročná turistická trasa z obce Vinné a Kaluže a okrem peších turistov je vhodná aj pre cyklistov.
Jazdiareň Hipocentrum Vinné
hipocentrum.sk
Ak ste aj vy podľahli čaru z výhľadu na okolitú krajinu z konského chrbta a chcete si to aspoň raz v živote vyskúšať, ste na správnom mieste. V Hipocentre ponúkajú výučbové jazdy aj pre úplných začiatočníkov. Ak sa však v sedle cítite už ako doma na pohovke, vydajte sa na niekoľkohodinové, či dokonca niekoľkodňové putovanie po krásach Zemplína, kde na koni navštívite vrch Vihorlat i nekonečne modré Morské oko.
Vinárstvo Staško – INVITAS
vinarstvostasko.sk
História tohto rodinného vinárstva sa píše oficiálne od roku 1991, ale v skutočnosti začala už oveľa skôr, kedy pôvodné vinohrady padli za obeť budovaniu Zemplínskej šíravy v roku 1956. Nové rodina založila priamo v obci Vinné, na južných svahoch Malého Senderova a oplatilo sa, dodnes z nich zbierajú úrodu, ktorú potom spracovávajú do podoby skvelého vínka. Ochutnať ho môžete v originálnej polkruhovej degustačnej miestnosti, kde nechýba soška sv. Urbana, ľudové motívy ani historické náradie z časov minulých.
Produkt: Lesný kúpeľ a praktická fytoterapia
lesnykupel.sk
Príďte si oddýchnuť a načerpať energiu do lesa. Myslíme to vážne, hoďte mobily za hlavu, zastavte sa a doprajte si lesný kúpeľ. Presne to vás čaká v krásnom prostredí lesa neďaleko Vinianskeho jazera na Zemplíne. Pani Berta Stašková vás spolu so svojimi kolegami, certifikovanými lesnými terapeutmi, prevedie pobytom v prírode prospešným pre vaše telo i dušu. Naučíte sa, že les možno vnímať všetkými zmyslami s rovnakou intenzitou. S pomocou príjemných terapeutických techník lesného kúpeľa si užijete pozitívne pôsobenie lesa na vaše zdravie. Citlivo, nenásilne, bez akéhokoľvek zásahu vinarstvostasko.skdo života lesa samého. Priamo v lese si tiež skúsite vyrobiť prírodnú masť či tinktúru z byliniek podľa starého receptu našich predkov. Bylinná masť istotne pohladí vašu pokožku ešte dlho po absolvovaní tohto jedinečného zážitku.”