fbpx
Abov

Destinácia so širokým spektrom historických pamiatok, prírodných zaujímavostí, z ktorých sú niektoré zapísané do svetového prírodného dedičstva UNESCO, a množstvom slovenských i svetových unikátov.

KOŠICE

Metropola východu je druhým najväčším mestom Slovenska. Mesto je situované na podhorí Slovenského rudohoria v širokom údolí rieky Hornád neďaleko hraníc s Maďarskom. Jedinečná stredoeurópska metropola, Európske hlavné mesto kultúry 2013! Neopakovateľná atmosféra mesta je mixom kultúry, životného štýlu, histórie a priemyslu mesta. Košice sú domovom najstaršieho maratónu v Európe, miestom s najväčšou pamiatkovou rezerváciou na Slovensku, s najväčším a najvýznamnejším zlatým pokladom v Európe, ale predovšetkým miestom, kde sa život žije a vychutnáva.

NAJVÝCHODNEJŠIA GOTICKÁ KATEDRÁLA V EURÓPE

Vzorom katedrály bol kostol sv. Viktora v Xantene pri Rýne. V priebehu storočí sa okolo Dómu svätej Alžbety v Košiciach vytvorilo niekoľko legiend. Stavitelia podľa jednej z nich umiestnili počas stavby na neznáme miesto dutý kameň. Ak by bol vytiahnutý, spôsobil by pád celého kostola.

KOŠICKÝ ZLATÝ POKLAD

Tvorí ho 2920 zlatých mincí, dukátov a dvojdukátov, tri zlaté medaily a renesančná zlatá reťaz. Bol uložený v schránke z tepaného medeného plechu s rytými zvieracími motívmi. Poklad sa pravdepodobne snažili ukryť pred Imrichom Thökölym, ktorý v rámci protihabsburských povstaní obsadil Košice.

NÁVŠTEVNÍK KAVIARNIČIEK

Sándor Márai bol najvýraznejším predstaviteľom meštianskej literatúry a kultúry 20. storočia. Miloval Košice a ich obyvateľov. Tam čerpal inšpirácie pre svoje najväčšie diela.

TAJUPLNÉ PODZEMIE

Jasovská jaskyňa v Národnom parku Slovenský kras je známa výskytom bohatej kalcitovej sintrovej výplne, pozoruhodnými skalnými tvarmi, vývojom podzemných priestorov, viacerými archeologickými nálezmi i zaujímavou históriou.

STUDENÝ GEJZÍR

V obci Herľany neďaleko Košíc sa nachádza európska rarita. Gejzír samovoľne strieka do výšky 7 – 15 metrov s periódou 32 – 40 hodín.

NAJHLBŠÍ KAŇON SLOVENSKA

V Národnom parku Slovenský kras ho vytvoril Blatný potok. Zádielska dolina je hlboká vyše 400 m a dlhá 3 km, ale miestami šírka medzi skalnými stenami pôsobí veľmi stiesnene. Je široká len 10 m. Okraje kaňonu obklopujú masívne kamenné útvary.

ČAROVNÉ MIESTA ODDYCHU

V lone malebnej prírody, plnej voňavých jedlí a smrekov. Klimatické Kúpele Štós, primárne zamerané na liečbu dýchacích ciest, sú známe aj svojou unikátnou speleoterapiou v blízkej Jasovskej jaskyni.