fbpx
Aj grófku Gladys by dnes očarila miestna veterná miniturbína

V časoch sopečnej činnosti pohoria a zosuvom horských masívov bola vytvorená prírodná barikáda zachytávajúca vodu, čím vzniklo najznámejšie zo zachovalých jazier pohoria.

Morské oko je po Štrbskom plese a Veľkom Hincovom plese vo Vysokých Tatrách tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku. Z plochého vrcholu zvyšku lávového prúdu sa vám naskytne nádherný pohľad na jazero i bukové pralesy Karpát, ktoré sú zapísané do Zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Jazero je súčasťou chránenej krajinnej oblasti Vihorlat a nachádza sa vo výške 609,2 m nad morom. Je dlhé cca 750 m, hĺbka jazera je 25 m. Do jazera ústí šesť prameňov. Dnešná podoba jazera sa datuje od 80. rokov 19. storočia, kedy bol vybudovaný priehradný múr a vodná hladina sa zvýšila o 5 m. Do roku 1945 Morské oko a okolie patrilo grófke Gladys Vanderbilt – Széchenyi, ktorá v roku 1924 dala vybudovať pri jazere malý kaštieľ – Kaštielik. Dôvodom výstavby bola choroba jej dcéry, ktorá sa tu úspešne liečila. Materiál sa na stavbu dopravoval po „drevienke“ – dubových žliabkovaných koľajniciach. Kamenárske práce robili majstri zo Sniny. Zrekonštruovaný Kaštielik sa v súčasnosti využíva ako reprezentačná lesnícka chata slúžiaca aj verejnosti. Stavba patrí k najkrajšie situovaným lesníckym objektom na Slovensku, toto miesto patrí medzi najkrajšie zátišia na Slovensku, ktoré si zachovalo romantiku a prirodzený pôvab. Je štátnou prírodnou rezerváciou s chránením rastlinstvom a živočíšstvom.

Z obce Remetské Hámre sa po po príjemnej rovinke v tieni stromov dá dostať na parkovisko a odtiaľ treba ešte asi kilometer pešo k Chate pri morskom oku. Príjemný bufet v Chate pri Morskom oku je pre niektorých zastávkou, pre iných je toto odľahlé a veľmi pekné miesto cieľom oddychu. Vedľa sa totiž nachádza ohnisko a prístrešok s veľkým stolom. Tam sa možno ukryť pred hroziacim dažďom, či neúprosnou páľavou slnka.

Ste z tých turistov, ktorí sa vonku radi aj niečo nové dozvedia? Tak táto výletná destinácia vám sadne ako uliata. Exteriérovú prírodovednú učebňu na brehu Morského oka nebudete vedieť tak ľahko opustiť. Je tu 7 interaktívnych drevených tabúľ – edukačných hier a 5 lavičko-stolov čakajúcich na všetkých zvedavých turistov, ktorí túžia po nových poznatkoch. Nejde len o obyčajné tabule a lavičky. Interaktívnou formou prezentujú informácie týkajúce sa života rastlín a živočíchov, doby rozkladu odpadov a zásady správania sa v lese. Deti tu môžu hádať a spoznávať zvuky, ktoré vydávajú najznámejšie slovenské divé zvieratá. Atrakcia poskytuje zaujímavé a prehľadné informácie o domácej flóre a faune. Súčasťou je aj zvuková tabuľa s napájaním batérie solárnym panelom a veternou mini-turbínou.

Tipy v okolí

Nad hladinou Morského Oka sa vypína Sninský kameň, ktorý je známy výhľadom na okolité vrchy a doliny, preto si náročnejší turisti môžu vyjsť k tejto dominantnej prírodnej pamiatke, ktorý sa týči nad jazerom vo výške 1006 m. n. m. Jednoduchosť a zároveň rozmanitosť okolia si môžete užiť aj na turistických či náučných chodníkoch, ktoré sú nemenej atraktívne a zavedú vás taktiež k hlavným lákadlám tejto oblasti. Lesné úzkokoľajné železnice pomáhali v minulosti zvážať drevo z karpatských lesov, drevené uhlie či železiarske výrobky. Najdlhšia trať merala 43 kilometrov a viedla z Michaloviec cez Remetské Hámre až na Morské oko. V celých Karpatoch bolo vybudovaných 10 000 km lesných železničiek. Takáto hustá sieť tratí na zvážanie dreva nemala obdobu nikde inde vo svete. V oblasti Vihorlatu sa prevádzkovalo 150 km lesných dráh. Úzkokoľajka lesnej železnice tzv. „drevenka”, spočiatku slúžila na odvoz panstva grófstva Károlai a Szechenyi–Vanderbildt k poľovníckemu zámčeku pri Morskom oku a až neskôr na zvoz dreva na pílu v Remetských Hámroch. V tejto obci sa zachoval farský Kostol Svätej Trojice zo 70-tych rokov 19. storočia. Nuž, ponuka je plná lesnej vôňe, vône dreva, prírody či vône histórie tejto oblasti. Príďte sa jej nadýchať.