fbpx
Dolný Zemplín

Región s najchutnejším vínom sveta, ktorý dotvárajú malebné hony viníc. Dolný Zemplín je krajom šírych úrodných strání, vinohradov, lužných lesov i tienistých hôr, Karičky a pozdišovskej keramiky. Pre vnímavého turistu skrýva príroda zemplínskeho regiónu množstvo krásnych zákutí a človekom nedotknutých miest.

MICHALOVCE

Hlavné centrum ležiace v srdci Zemplína. Je vstupnou bránou rekreačnej oblasti Zemplínska šírava. Príjemným spestrením chvíľ v meste Michalovce pre jeho návštevníkov i domácich obyvateľov sú pravidelné kultúrno-spoločenské atrakcie. Nová, zrekonštruovaná centrálna pešia zóna s pútavou dominantou – spievajúcou fontánou – je prirodzeným centrom tohto moderného srdca Zemplína.

MIESTO ODPOČINKU JÚLIUSA ANDRÁSSYHO,

posledného ministerského predsedu Rakúsko-Uhorska, sa nachádza v prekrásnom parku blízko romantického jazierka v meste Trebišov. Súčasťou parku je aj kaštieľ rodiny Andrássyovcov, v ktorom je dnes Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína.

KOSTOLÍK BEZ KLINCA

Ruská Bystrá. Zvláštnosťou je, že objekty sú postavené výlučne z dreva. Výnimočnú celosvetovú hodnotu má 8 drevených kostolíkov karpatského oblúka zapísaných do zoznamu UNESCO.

OČARIL HO ZEMPLÍN

Jozef Theodor Mousson (1887 – 1946), maliar a grafik, ktorý pôsobil v Michalovciach. Tam objavil inšpirácie v podobe veselých a rušných mestských trhov a vidieckeho života.

VÍNO KRÁĽOV – KRÁĽ VÍN

Tak znie výrok francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV. o tokajskom víne. Aromatické víno zlatavej farby, vyrábané v tokajskej oblasti, je výnimočné tým, že nemá alternatívu. Je to skrátka originál.

TAJUPLNÉ PIVNIČKY V AGÁTOVOM HÁJI

Malohorešské vínne pivnice sú najväčším komplexom pivníc v regióne. Do tufu je na malom mieste vytesaných 80 vchodov, ktoré sa delia ešte na množstvo ďalších chodieb. Ich pôvod siaha do doby pred tatárskym vpádom, kedy slúžili miestnemu obyvateľstvu ako úkryty.

VÍNA Z VULKÁNU

Vynikajúce pôdne a klimatické podmienky s vysokým počtom slnečných dní a v neposlednom rade ľudská ruka sa zaslúžili o jedinečné vínka z oblasti Tibava. Prevažne biele odrody viniča dopĺňajú výsadby jedinečného Tramínu červeného. O trochu menšia je oblasť Orechová. Jej vinohrady si dodnes zachovali pôvodný klon Veltlínskeho zeleného.

JAZERO POD VULKANICKÝM POHORÍM

Zemplínska šírava je v skutočnosti vodná nádrž, ktorá mala slúžiť ako ochrana pred záplavami. Bola postavená v miestach, kde bolo kedysi nemecké vojenské letisko slúžiace Luftwaffe počas druhej svetovej vojny. Miesto patrí k najteplejším oblastiam Slovenska. Slniečko tu svieti v priemere až 2200 hodín ročne, čo je priam ideálne na oddych pri vode.

REKREAČNÉ STREDISKÁ

Rekreačné strediská Biela hora, Hôrka, Medvedia hora, Kaluža, Kamenec, Klokočov, Paľkov ponúkajú množstvo zábavy a relaxu. Tri vonkajšie bazény, kempy, jachting, jazda na vodných skútroch, člnkovanie, vodné lyžovanie, tenis, nohejbal, volejbal, futbal a ďalšie športy dávajú aktívnym dovolenkárom úžasné možnosti tráviť tu voľné chvíle.