fbpx
Drezinový ovál na Alpinke

Ambasádori: Autom po Slovensku

Čermeľským údolím ťa prevezie Detská železnička. Potom sadneš na bicykel a vyrazíš vpred ako vlak! Cyklodrezinová jazda na koľajniciach je neobyčajným zážitkom, za ktorým proste musíš prísť na Kraj sveta.

Informácie o trase a lokalite

 

Vhodné pre deti

ÁNO

Stravovacie zariadenie

ÁNO

 

 

 

 

 

Dreziny sú v európskych krajinách moderným trendom. K našim susedom (Poľsko, Maďarsko či Rakúsko) sme sa tohto roku už pridali aj my a na Slovensku vznikol prvý a jediný drezinový ovál.

Nájdeme ho v rekreačnom a výletnom stredisku Alpinka v Čermeľskom údolí, len 6 kilometrov od Košíc. Na Alpinku sa dá z mesta dostať pohodlne autom, autobusom, pešo z Čermeľa lesnou cestičkou, a samozrejme aj Detskou železničkou, ktorá má konečnú stanicu hneď pri tejto novej turistickej atrakcii. A teda, čo sú vlastne tie dreziny?

Dreziny sú ľahké koľajové vozidlá. Môžu byť poháňané mechanicky silou našich svalov, alebo môžu byť vybavené motorom. V minulosti sa hojne využívali na prepravu niekoľkých pasažierov. Časom a technickým vývojom sa zo železničných tratí vytratili, no dnes sa vracajú do cestovného ruchu. Ich názov je odvodený od mena vynálezcu Karla Draisa, ktorý skonštruoval tzv. draisinu, predchodcu dnešných bicyklov.

Dreziny sa vzhľadom na ich obmedzenú rýchlosť používajú len tam, kde nejazdí vlak. Na Alpinke je pre ne postavený uzavretý koľajový okruh. Drezinový ovál je dlhý približne 300 metrov a pozostáva z koľajovej dráhy (koľajnice sú upevnené na drevených podvaloch) s rozchodom 600 milimetrov (tento rozchod sa nazýva aj banský, nakoľko sa používa v baniach). Na dráhe je tiež výhybka a depo na uskladnenie drezín.

Košický drezinový ovál bol slávnostne otvorený 4. júna 2022 pri príležitosti Drezinového dňa a Dňa detí, a aj my sme sa na jeho návštevu veľmi tešili. Na jazdu čakali pripravené 2 cyklodreziny, no celkom sa ich na dráhu plánuje zaviesť 5 až 6. Na drezinu sme nasadli ako na bicykel a s ľahkosťou šľapli na pedále. Po koľajniciach sme vyštartovali ako vlak. Ich ovládanie je jednoduché a bezpečné – keďže idú na ľudský pohon, rýchlosť sme mali len takú, akú sme si „našľapali“ 🙂 Dreziny sú navyše vybavené brzdami a trúbkou. Celá dráha sa rozprestiera na takmer úplnej rovinke. Okrem cyklodrezín poznáme aj klasické pákové dreziny na ktorých sa pumpuje pákou a veríme, že tu raz budeme mať možnosť vyskúšať aj tie.

Na drezine sa môžu odviezť až 4 osoby. Atrakciu prevádzkuje Detská železnička a tak sú dreziny otvorené denne v čase jej prevádzky. Cestovné je symbolické (od 1€) a závisí od počtu okruhov. Cenník je zverejnený na stránke Detskej železničky a platiť sa dá len v hotovosti.

Vďaka košickým drezinám sme si vyskúšali jazdu na koľajniciach, ktorá určite nezabaví len deti. Páči sa nám, že je ovál ekologický, energeticky nezávislý, a ľudí podporuje k pohybu. Veď kto má ráno zaujímavejšiu rozcvičku, než je jazda cyklodrezinou?

Košická detská historická železnica premáva z Čermeľa na Alpinku a späť už 65 rokov. Drezinovým oválom si môže pripísať svoje ďalšie NAJ. Je tiež jedinou detskou železnicou na Slovensku a má najstarší funkčný parný rušeň v Európe!

Dopravná dostupnosť

 

Parkovanie

ÁNO 
(Zobraziť na mape)

Autobusová zastávka

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Vlaková zastávka

ÁNO
(Zobraziť na mape)

 


 

 

Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @automposlovensku.