fbpx
Gombasecká jaskyňa

Ambasádori: Autom po Slovensku

Mimoriadne tenké sintrové brčká, pestré a svieže steny, gotické chodby. Gombasecká jaskyňa si svojou impozantnou výzdobou získa každého návštevníka. Kamennú harfu či obrátené Vysoké Tatry predsa nevidno každý deň, a s dotykom stalagmitu môžete mať jedno želanie. Ale psst, nikomu ho neprezrádzajte!

Informácie o trase a lokalite

 

Vhodné pre deti

ÁNO

Značená trasa

ÁNO

Stravovacie zariadenie

NIE

Náročnosť trasy

ĽAHKÁ

 

Gombasecká jaskyňa, jedna z najvýznamnejších v Národnom parku Slovenský kras, je vychýrená svojimi sintrovými brčkami. Sintrové brčká vyzerajú ako slamky, sú to tenké a duté stalaktitové útvary. Vďaka pravidelnému presakovaniu vody tieto rúrky môžu rásť aj dnes – pri kvapkaní na konci brčka vznikajú nové prstence kalcitu v rovnakej hrúbke. Narastajú až do niekoľkých metrov, a to najdlhšie v Gombaseckej jaskyni meria 3 metre!

Gombaseckú jaskyňu nájdeme asi 10 kilometrov južne od Rožňavy, uprostred zmieneného Slovenského krasu. Dostaneme sa k nej z obce Slavec, a jej parkovisko sa nachádza v areáli Kempingu Gombasek. Po vstupe do areálu nás ihneď zaujal park sikulských kopijí, a minuli sme aj sochu Mihálya Tompu. Hlavná cesta končí na veľkom parkovisku priamo pri pokladni jaskyne a stánku so suvenírmi. Čas, čo nám do prehliadky ostával, sme si krátili prezeraním informačných tabúľ v modernom a pekne upravenom vstupnom areáli.

Vstupný areál

Jaskynné priestory vytvoril podzemný tok Čierneho potoka. Ten zbiera vody na Silickej planine, priteká od Silickej ľadnice, a sifónovitými priestormi sa dostáva do jaskyne. Ide teda o jeden genetický silicko-gombasecký jaskynný systém. Jaskyňu objavili dobrovoľní jaskyniari z Rožňavy v roku 1951 a o 4 roky neskôr bola sprístupnená verejnosti. Slúžila (mimochodom ako prvá na Slovensku) aj na speleoterapiu. Vďaka aerosólu v ovzduší a takmer 100%-nej vlhkosti sa tu liečili predovšetkým choroby dýchacích ciest. Gombasecká jaskyňa bola spolu s ďalšími jaskyňami Slovenského a Aggtelekského krasu zapísaná do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO v roku 1995.

Gotická chodba

Jaskyňu tvoria očarujúce siene poprepájané tajuplnými chodbami. Delí sa na 2 vetvy ležiace v horizontálnych úrovniach. Sprístupnená časť je dlhá 285 metrov ale takmer celá trasa sa prechádza dvakrát. Ešte pár rokov dozadu tu bývalo jazierko s priezračnou vodou a odtieňmi do tyrkysova, no dnes na jeho prázdnom dne môžeme s trochou predstavivosti pozorovať len skameneného krokodíla Dandyho.

Bývalé jazierko s krokodílom

V najväčšej Mramorovej sieni je studňa hlboká 10 metrov vytvorená v bielom vápenci, v súčasnosti nanešťastie taktiež bez vody. Svojou krásou vyniká brčkový stalaktit dlhý 1,6 metra. Atypické útvary nad našimi hlavami, ktoré príroda kvapľom dala, pripomínajú obrátené Vysoké Tatry.

Studňa v Mramorovej sieni
Sintrové brčká

Herényiho sieni, pomenovanej podľa jedného z objaviteľov Ladislava Herényiho, brčká dosahujú dĺžku až 2,5 metra. Na schodisku je stalagmit – jediný v jaskyni, ktorého sa môžete dotknúť, a navyše si aj niečo zaželať. Rozložníkova sieň je tiež pomenovaná po objaviteľovi, Viliamovi Rozložníkovi, a v tejto sieni prehliadka končí. Brčká tu rastú tak nahusto, že pripomínajú kamennú harfu alebo kamenný dážď. Vďaka prímesiam železa, horčíka a mangánu sú steny jaskyne sfarebné – bielu zdobí hnedočervená a miestami môžeme spozorovať aj čiernu farbu. Snehobiele sklovité brčká hrubé 2-3 milimetre sú európskou raritou.

Sfarebenie stien
Rozložníkova sieň

V jaskyni nežijú netopiere, čo je tiež dôvodom, prečo sa krehká výzdoba sintrových brčiek mohla zachovať vo svojej pôvodnej kráse. Zo živočíchov tu ale nájdeme salamandru škvrnitú či slepú mnohonôžku s dĺžkou tela len 26 milimetrov a neuveriteľnými 294 nohami. Je najväčším pravekým jaskynným živočíchom v slovenských jaskyniach.

Vstupy sa do jaskyne konajú v hodinových intervaloch od 9:00 do 16:00 všetky dni v týždni okrem pondelka. Cena za dospelú osobu je 7€, a za fotenie a natáčanie sa dá priplatiť ďalších 7€. Prehliadka trvá 30 minút a v jaskyni je veľmi príjemných 9°C. Prevýšenie je minimálne a preto prehliadka nie je fyzicky náročná.

Po prehliadke sme sa ešte rozhodli preskúmať areál Kempingu Gombasek. Jeho západnou stranou sa tiahne spomínaný Čierny potok. Prešli sme okolo turistických prístreškov s ohniskami a našli sme zabudnutú pôvodnú pokladňu Gombaseckej jaskyne či malý bazén. Medzi stromami sme natrafili na lanový most vedúci ponad potok. Reagujúc aj na ten najmenší pohyb, jeho prechod nás na chvíľku vrátil do detských čias. Nachádza sa tu aj chatová osada, stanový tábor či amfiteáter, v ktorom sa každoročne konajú Gombasecké kultúrne slávnosti (folklórny festival Maďarov žijúcich na Slovensku). Kemping v lete udomácňuje účastníkov Gombaseckého letného tábora.

Lanový most v kempingu

Dopravná dostupnosť

 

Parkovanie

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Autobusová zastávka

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Vlaková zastávka

ÁNO
(Zobraziť na mape)

   

 

Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @automposlovensku.