fbpx
Život dobrodruhov: Havrania skala

Počuli ste už o Havranej skale v Slovenskom raji? Ešte nie? Tak je čas napraviť to. Túra na Havraniu skalu je ideálnym výletom aj pre rodiny s deťmi. Môžete si ju spojiť s prechádzkou náučným chodníkom v Stratenskom kaňone a dozvedieť sa niečo nové. Okrem toho sa nadýchate čerstvého čistého vzduchu, cestou vás bude sprevádzať zurčiaci potôčik a na vrchole si zasa môžete vychutnať úžasné výhľady na takmer celý Slovenský raj. No neznie to úžasne?

Informácie o trase a lokalite

 

Vhodné pre deti

ÁNO

Značená trasa

ÁNO

Stravovacie zariadenie

NIE

Náročnosť trasy

MIERNA

 

Na začiatku túry prechádzame Stratenským kaňonom. Je dlhý asi 2 km a bol vytvorený riekou Hnilec. Úžinou obklopenou skalnými bralami vedie asfaltový chodník.

Stratenský kaňon

Havrania skala je jedným z najlepších vyhliadkových miest a zároveň aj jedným z najvyšších vrcholov v Slovenskom raji. Jej nadmorská výška je 1156 m.n.m. Za dobrého počasia z nej možno vidieť aj Vysoké Tatry a Kráľovú hoľu. V okolí Havranej skaly rastie Prilbica pestrá, Plamienok alpínsky a Poniklec slovenský. Taktiež sa tu vyskytujú Kuriatka lesné, Muchotrávky červené a Rýdziky pravé. V skalnom masíve sa nachádza aj niekoľko jaskynných útvarov. Mnohé z nich sú prístupné turistom  a to aj po oficiálnych turistických chodníkoch. Podľa staršej generácie obyvateľstva Stratenej, sa v týchto jaskyniach ukrývali partizáni po potlačení SNP. Jaskyňa pod Havraňou skalou je dlhá 39 metrov. Prístupných je ale len prvých 16 m.

Jaskyňa pod Havraňou skalou

Na Havraniu skalu vedú dva turistické chodníky z obce Stratená. Prvá trasa začína v centre obce a vedie po zelenej turistickej značke. My sme sa však vybrali trasou, ktorá začína v Stratenskom kaňone. Pred vstupom do Stratenského kaňonu sa nachádza parkovisko, ktoré bude našim východiskovým bodom. Je hneď za Stratenským tunelom.

Stratenský tunel

Sledujeme červenú turistickú značku a vchádzame do Stratenského kaňonu. Celý čas kráčame popri rieke Hnilec. Zhruba v polovičke prichádzame k rázcestníku, kde schádzame z asfaltovej cesty na lesný chodníček. Tu môžeme taktiež vidieť malý, ale nádherný vodopád.  

Odtiaľ, až na vrchol Havranej skaly vedie žltá turistická značka. Prvú tretinu lesného chodníčka kráčame popri potôčiku. V období zrážok sa tento potôčik naplní vodou a často steká aj po chodníčku. Preto si nezabudnite dať na nohy kvalitnú nepremokavú obuv.

Dopravná dostupnosť

 

Parkovanie

ÁNO, Stratenský kaňon
(Zobraziť na mape)

Autobusová zastávka

ÁNO, Stratená, č.d. 27
(Zobraziť na mape)

Vlaková zastávka

ÁNO,
Stratená
(Zobraziť na mape)

Celkové trvanie a dĺžka trasy

Dĺžka trasy: 3,5 km
Trvanie trasy: 1:30 h
Celkové prevýšenie: 360 m

 

Potôčik stekajúci turistickým chodníkom

Zhruba po 10 minútach chôdze môžeme na ľavej strane vidieť malú jaskyňu. Počas celej chôdze popri potôčiku je stredné stúpanie a až pri konci tejto časti sa začína zmierňovať. Križujeme širšiu lesnú cestu a  pokračujeme po žltom značení asi 10 minút. Po chvíli sa napájame na ďalšiu lesnú cestu s miernym stúpaním, ktorou pokračujeme ďalej. Po ľavej strane míňame starú drevenú chatrč.

Pomaly sa cesta začne znova zužovať a pokračujeme lesným chodníčkom. Zakrátko vyjdeme z lesa a dostaneme sa na lúku. Tu sa nachádza odbočka, ktorú môžeme ľahko prehliadnuť. Treba si všímať značenie na strome po ľavej strane. Bude nás posielať krížom cez lúku smerom doprava. Vchádzame do lesa a odtiaľ to je na skalu už len pár minút. Pri rázcestníku pod skalou môžeme pokračovať smerom dolu na Geravy. Týmto chodníčkom sa dostaneme k Jaskyni pod Havraňou skalou. Ak sa chceme dostať na vrchol Havranej skaly, od rázcestníka kráčame po žltej trojuholníkovej značke. Po 5 minútach prichádzame do cieľa.

Nám bohužiaľ počasie nevyšlo a tak sme sa výhľadom veľmi kochať nemohli.

Trasa na Havraniu skalu

Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @zivot_dobrodruhov