fbpx
Hojdačka pod Bránkami a Margecianske fajnoty

Ambasádori: Autom po Slovensku

Minulý víkend (15.-16. októbra 2022) uličky malebnej východoslovenskej obce rozvoniavali dobrotami. Na gurmánskom festivale Margecianske fajnoty sa podávali stovky našich i cudzokrajných špecialít. Okrem gastronomických zážitkov ste si tohto roku mohli odniesť aj jeden adrenalínový – priamo z výťahu nad Margecanmi. Ak ste ho nestihli, nezúfajte. Na konci článku sme si pre vás pripravili tip na miesto, z ktorého si pohľad na Margecany môžete vychutnať kedykoľvek.

Hradná kuchňa

Margecianske fajnoty sú jedným z najväčších gastrofestivalov na Slovensku a tohto roku sa konal už ich 12. ročník! Po mnohých dobrých chýroch, ktoré sa o festivale naprieč krajom šíria, sme sa veľmi tešili, že ho tentoraz aj my zažijeme na vlastnej koži. Margecany sú významným dopravným uzlom, a tak sa do obce dá okrem auta ľahko dostať aj vlakom či autobusom. Už z diaľky bolo počuť, že centrum Margecian doslova žije festivalom jedla a zábavy :).

V stánkoch sa usídlili desiatky tradičných „kuchní“. V domácich kuchniach zo Spiša, Gemera či Abova si mohli návštevníci zgustnúť napríklad na džatkách, gruľovníku, šúľancoch, haluškách, kysnutých koláčoch, výborných polievkach ale aj pečených klobáskach. Festival svojou návštevou poctili aj zahraničné kuchne – ukrajinská, srbská, lotyšská a talianská s typickými cestovinami All’Eoliana.

Cieľom festivalu je zachovávať takmer zabudnuté tradičné receptúry jedál našich starých mám, verejnosti odkryť postup ich príprav, a samozrejme ochutnať špeciality regionálnej a zahraničnej gastronómie.

Celé podujatie sprevádzal bohatý kultúrny program. Sústreďoval sa na malej a veľkej scéne, kde dostali priestor hudobné skupiny i folklórne súbory. Nechýbali ani atrakcie, z ktorých by sme určite chceli spomenúť tú najvyššiu – vyhliadkový žeriav, tzv. výťah do neba, ktorý návštevníkom ponúkol pohľad na Margecany z vtáčej perspektívy. Na detskom zábavisku so skákacími hradmi a kolotočmi sa to hýrilo vysmiatymi tváričkami. Ulička remesiel bola plná ukážok práce s drevom, textíliami, drôtikmi aj kožou a v pasáži s množstvom obchodíkov si na svoje prišli milovníci oblečenia aj doplnkov v ľudovom štýle.

Okolie Margecian sa dalo spoznať vďaka vyhliadkovým autobusombanský stroj Pochwerk v Gelnici, štôlňa Zuzana v Žakarovciach, či národná technická pamiatka Margeciansky tunel sú všetko veľmi zaujímavé lokality, ktoré v Gelnickom okrese jednoznačne stoja za návštevu.


Hojdačka pod Bránkami

Rozprávková hojdačka na kopci, z ktorej budete mať Margecany na dlani! Kde ju nájdete?

Informácie o trase a lokalite

 

Vhodné pre deti

ÁNO

Značená trasa

NIE

Stravovacie zariadenie

ÁNO (v obci)

Náročnosť trasy

ĽAHKÁ

 

Hojdačka sa nachádza na severovýchodnom okraji obce, neďaleko mostu železničnej trate vyzdobeného pestrofarebnými grafitmi. Ak do Margecian prichádzate autom od Košíc, zaparkovať môžete na maličkom parkovisku hneď za mostom. Od parkoviska sa po kraji cesty vyberte ešte asi 50 metrov rovno. Z cesty potom zídite k lávke, ktorou zdoláte potôčik. Následne stačí nasledovať vychodenú cestičku stúpajúcu naprieč lúkou až na okraj lesa, kde na vás bude medzi stromami čakať Hojdačka pod Bránkami. Cesta vám nezaberie viac ako 10 minút a je tu aj ohnisko s lavičkou, tak si môžte pribaliť čosi pod zub.

Most
Kopec s hojdačkou za mostom
Lúka vedúca k hojdačke

Dopravná dostupnosť

 

Parkovanie

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Autobusová zastávka

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Vlaková zastávka

ÁNO
(Zobraziť na mape)

Celkové trvanie a dĺžka trasy

Dĺžka trasy: 250 km
Trvanie trasy: 0:10 h

 

Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @automposlovensku.