fbpx
Život dobrodruhov: Klauzy

Slovenský raj ponúka veľa možností. Jednou z krásnych a technicky menej náročných trás je túra k vodnej nádrži Klauzy. Aj napriek svojej malej veľkosti má svoje čaro a oplatí sa ju vidieť v každom ročnom období. Cestou sem zažijete aj miernu dávku adrenalínu na technických zabezpečeniach, typických pre Slovenský raj. Celý čas vás budú sprevádzať príjemné zvuky zurčiaceho potoka a nádherné machom obrastené stromy.

Vodná nádrž Klauzy

Informácie o trase a lokalite

 

Vhodné pre deti

ÁNO

Značená trasa

ÁNO

Stravovacie zariadenie

ÁNO (Čingov)

Náročnosť trasy

STREDNÁ

 

Vodná nádrž Klauzy sa nachádza na hornom toku Bieleho potoka v úžine Tomašovská Belá. Prvá zmienka o tejto nádrži je z roku 1887, kedy jej majiteľom bola grófska rodina Csákyovcov. Mala dvojitú funkciu. Slúžila ako regulátor celého povodia v oblasti. Okrem toho sa však používala najmä na splavovanie dreva až k sútoku rieky Hornád do obce Smižanská Maša. Celá táto vodná trať mala 14 km.  Neskôr v roku 1979 sa vybudovala ďalšia Horná nádrž (80m za murovanou chatou), ktorá chránila Klauzy pred naplaveninami a zachytávala povodňové vlny. Hrádza už bola párkrát rekonštruovaná najmä v dôsledku povodní. Dnes sa využíva najmä na chov rýb a kúpanie sa v nej nie je možné.

Základom pre asi takmer každú túru v Slovenskom raji je kvalitná nepremokavá obuv. Výnimkou z tohto pravidla nie je ani táto túra. Najmä v časoch početných zrážok sa hladina vody v potoku značne zvýši. Východiskovým bodom tejto túry je parkovisko Čingov.  Odtiaľto sa musíme dostať na Čingov, centrum po žltej turistickej značke. Železným mostom prechádzame ponad rieku Hornád.

Pri rázcestníku pokračujeme 10 minút po modrej značke smerom na Lesnica, ústie a potom pokračujeme stále po modrej značke smerom na Biely potok, ústie. Celý čas máme Hornád po pravej strane. Po 30 minútach prichádzame k rázcestiu Biely potok, ústie. Napravo sa nachádza malý most ponad Biely potok. My však pokračujeme rovno po zelenej značke smerom na Kyseľ, ústie. Zelenej značky sa od tohto bodu budeme držať až kým nedôjdeme do cieľa – Klauzy. V tejto časti túry sa nachádzajú dva úseky zabezpečené železnými stúpačkami a pomocnými reťazami, ktoré vedú nad Bielym potokom.

K rázcestníku Kyseľ, ústie prichádzame zhruba po 45 minútach. Odtiaľ sa vyberieme zelenou značkou smerom na Sokolia dolina, ústie. Tento úsek by mal trvať približne 20 minút a značná časť vedie dreveným zabezpečením, typickým pre Slovenský raj.

Prichádzame k Sokolej doline, ústie. Pred nami je už len posledný úsek. Stále sa držíme zelenej značky a kráčame smerom na Klauzy. Celý čas ideme lesom popri Bielom potoku.

Trasa je taktiež zabezpečená viacerými železnými alebo drevenými mostami ponad Biely potok. Po 35 minútach prichádzame do cieľa.

Dopravná dostupnosť

 

Parkovanie

ÁNO, Čingov
(spoplatnené 3€ / deň)
(Zobraziť na mape)

Autobusová zastávka

ÁNO, Čingov
(Zobraziť na mape)

Vlaková zastávka

ÁNO,
Spišské Tomášovce
(Zobraziť na mape)

Celkové trvanie a dĺžka trasy

Dĺžka trasy: 8,6 km
Trvanie trasy: 2:40 h
Celkové prevýšenie: 220 m

 

Trasa na Klauzy

Viac inšpirácií nájdete na sociálnej sieti Instagram a účte @zivot_dobrodruhov