fbpx
Košické letecké dni: Predstavujeme historické lietadá

Letecké dni v Košiciach budú tento rok znova o niečo výnimočnejšie. Nielen preto, že budú trvať dva dni (sobota 7.9., nedeľa 8.9.), ale predovšetkým kvôli programu, leteckým hosťom a lietadlám, ktoré potešia malých aj veľkých milovníkov týchto nádherných strojov… A aké lietadlá tento rok pristanú počas Košických leteckých dní na letisku Košice? Čítajte ďalej a dôvody, prečo sa Košických leteckých dní zúčastniť, si nájdete sami.

Pripravte sa na letecké ukážky špičkových air show pilotov ako Zoltán Vereš, Gyula Vári, Maciej Pospieszynski, Artur Kielak, ale aj slovenského akrobatického tímu Retro Sky Box. Veľkým lákadlom sú, samozrejme, samotné lietadlá, ktoré si z takej tesnej blízkosti pozrieť za bežných dní nemôžete. Splňte sebe alebo svojim deťom sen sedieť v kokpite lietadla, vrtuľníka či stíhačky!Čulí vyslúžilci, ktorí prežili desaťročia

Na košické letisko tento rok priletia stroje z rôznych kútov sveta, ktoré brázdili oblohu ešte v minulom storočí. Niektoré boli súčasťou vojny a iné zas zohrali významnú úlohu počas rôznych historických udalostí. Pre mnohých bude veľmi zaujímavé “zoznámenie” sa s legendárnym sovietskym stíhacím lietadlom Jaklovlevom JAK 3U. Je to stroj s hviezdicovým motorom, ktorý bol využívaný od druhej polovice druhej svetovej vojny na východnom fronte. Mnohými bol Jak-3 považovaný za ideálny súbojový stroj prevyšujúci pri správnom nasadení všetky bežné stroje protivníka. 

Ďalším lákadlom pre oči bude Polikarpov PO-2, bežne prezývaný “Kukuruznik”. Ide o jedno z najviac vyrábaných lietadiel na svete. Konkrétny Polikarpov, ktorý bude súčasťou Košických leteckých dní, dostal náš exprezident Rudolf Schuster ako dar od Ruskej federácie a prezidenta Vladimíra Putina k 60. výročiu SNP.

https://www.youtube.com/watch?v=blnn0ZyqGQ4

Československá legenda, ktorá dobyla svet

Správnemu milovníkovi lietadiel neunikne ani Delfín L-29. Ide o jedinečný cvičný letúň, ktorý dobyl svet a je považovaný za jeden z najväčších československých úspechov leteckého priemyslu. Málokto vie, že práve výrobou tohto stroja sa začala úplne nová éra československého letectva, ktoré sa vďaka úspechu Delfína stalo predmetom veľkého záujmu zo zahraničia. Počas svojej “kariéry” zaznamenal veľký úspech v Moskve, kde vyhral otvorenú súťaž, z ktorej mal vzísť dodávateľ jednotného cvičebného lietadla pre krajiny Varšavskej zmluvy. 


Podcast o blížiacich sa Košických leteckých dňoch 2019:


Obrovským ťahákom a prekvapením bude Beech C45H Expeditor. Jeho dvojník bol súčasťou flotily firmy Baťa. Áno, toho československého výrobcu topánok, ktorého meno a značku pozná celý svet už od roku 1894. 

Tučko – prominentná legenda

Počas Košických leteckých dní určite navštívte aj Múzeum letectva v Košiciach, ktoré rovnako ukrýva vo svojom hangári letecké unikáty, vzbudzujúce obdiv aj v dnešných časoch. Roky v nasadení už má za sebou vládny špeciál Slovenskej republiky, ktorý práve tu prežíva svoj dôchodok. Tupolev TU-154 alebo tiež “Tučko” bol vyrobený v roku 1989, nalietal 5200 letových hodín a previezol 148-tisíc pasažierov. Na svojej palube viezol slovenských prezidentov, nórskeho kráľa, pápeža Jána Pavla II. či slovenských hokejistov, privážajúcich trofej majstrov sveta v hokeji z Göteborgu.


Tak čo? Na ktoré lietadlo či letca sa najviac tešíte? Košické letecké dni majú čo ponúknuť a počas dvoch dní zažijete neopakovateľné divadlo premietané nad vašimi hlavami.


O najväčších hviezdach Košických leteckých dní 2019 si viac prečítajte v tomto článku.

Košické letecké dni – mapa areálu

letecke dni mapa arealu