fbpx
Čarovná zima v Košickom kraji na lyžiach i bez nich

Hlavne vyššie položené, horské lokality ponúkajú v zime krásne zátišia na aktívny oddych. Prevádzkari lyžiarskych zjazdoviek v Košickom kraji sú pripravení sprevádzkovať svahy aj počas nadchádzajúcej sezóny. Potrebujú k tomu dve základné ingrediencie: mráz a sneh. Viaceré zjazdovky prispôsobia štart lyžiarskej sezóny práve aktuálnym klimatickým podmienkam.

Tradične dobrú lyžovačku si užijú návštevníci Relax SKI Plejsy pri Krompachoch s hotelom a wellness priamo pod zjazdovkou. Zimnú sezónu tam plánujú spustiť najneskôr na 1. sviatok vianočný, 25.12.2016. Plejsy sú dejiskom tradičného podujatia Pankuškové fašiangy, ktoré bolo v tomto roku jediným zimným spomedzi TOP podujatí programu Terra Incognita. Tradičným miestom na dobrú lyžovačku na dosah ruky je aj SKI Jahodná, ktorú otvoria buď v druhej polovici decembra 2016, alebo začiatkom januára 2017. Na zimnú prevádzku sa chystá aj stredisko SKI Rejdová, kde majú navyše aj požičovňu snežných skútrov.

 

Štveranie a korčuľovanie sa na zamrznutej rajskej vode

Oblasť Slovenského raja a Južného Spiša zas ponúka mnohé nevšedné príležitosti na aktívny oddych počas zimy, ktoré sú pre tento región špecifické a unikátne. V Slovenskom raji si môžeme vychutnať tradične pešiu turistiku, ale aj atraktívne ľadolezenie. „Známe vodopády Slovenského raja sa v zime premieňajú na lezeckú stenu a ľadolezenie je tam vhodné pre začiatočníkov i pokročilých. Ideálnymi lokalitami na túto aktivitu sú Suchá Belá, Kláštorská roklina, Sokolia dolina, Letanovský mlyn či Zejmarská roklina. Prekonať ich nie je jednoduché, no tento zážitok určite stojí za to,“ uviedla výkonná riaditeľka krajskej organizácie Košice región turizmus Lenka Vargová Jurková. V prípade, že je na naplnenie vodopádov dostatok vody, hrúbka ľadu je 15 centimetrov a teplota neklesne pod -14°C, je možné trénovať v tejto oblasti rôzne techniky lezenia počas celej zimy.

Skialpinisti si môžu vyskúšať výstup na Veľkú knolu alebo Kráľovu hoľu, bežkári sa odreagujú na planinách Geravy, Krajnár alebo Knola. Ďalšia zaujímavá aktivita – akú nezažijete ani v Tatrách – sa tiež spája so zamrznutou vodou: „Fenomenálny zážitok ponúka zimný prechod prielomom Hornádu po jeho zamrznutej hladine, ktorý možno v prípade dobrého počasia absolvovať pešo, na bežkách či dokonca korčuliach,“ doplnila L. Vargová Jurková.

Oddych v Košickom kraji

Chladné počasie často vyčerpáva organizmus, preto sú na zimu vhodné aj relaxačné plány – najlepšie môžeme zregenerovať vo wellness. Okrem viacerých košických hotelov ponúkajú wellness aj ubytovacie zariadenia mimo krajskej metropoly – spomenúť možno Hotel Lesanka*** v okrese Košice-okolie, michalovský Hotel Mousson****, prípadne Hotel Vinnay*** na brehu Vinianskeho jazera či Thermal Park Šírava. Wellness poskytuje aj Hotel Čingov*** a svojmu telu môžeme dopriať zdravý oddych aj v kúpeľoch Štós.