fbpx
DIVOTVORNÝ BALÓN

Inscenácia Divotvorný balón vytvorená v rámci slovensko-ukrajinského projektu Cestujúce bábky, ktorý získal podporu v rámci výzvy Nórskeho finančného mechanizmu na spoluprácu s Ukrajinou, mala premiéru 5. júna 2016 na medzinárodných dňoch bábkového divadla a hier pre rodiny VIRVAR 2016 v Košiciach. V projekte bolo spracovaných 10 bábkových inscenácií (5 na slovenské a 5 na ukrajinské motívy) na základe reálnych historických udalostí alebo legiend. Inscenácia Divotvorný balón vznikla spojením všetkých 10 príbehov a odohrali ju herci košického Bábkového divadla a Zakarpatského akademického oblastného bábkového divadla v Užhorode BAVKA . Ďalšie predstavenia boli v Rožňave a Medzeve.

Každé predstavenie Divotvorného balóna malo aj rad sprievodných aktivít, ktoré pre deti pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu Košický kraj v stánku Cestujúcich bábok.

Medzi najžiadanejšie patrila virtuálna prehliadka Košického kraja Objav svoj kraj realizovaná prostredníctvom digitálnej 3D aplikácie. Mladí návštevníci aj ich rodičia, či pedagógovia, si tak mohli zblízka prezrieť pamiatky a atrakcie z miest nášho kraja, odkiaľ pochádzajú príbehy. Pre deti bolo pripravené fotografovanie s maskotom projektu – cestujúcou bábkou alebo s niektorou bábkou z príbehu v Potulnom fotoateliéri. Geografické vedomosti o kraji si všetci mohli preveriť na magnetickej tabuli, na ktorej bolo treba na mape kraja správne umiestniť miesta, kde sa odohrávajú príbehy z inscenácie. Podobné zameranie mali aj pracovné listy, ktoré preverili odpovede detí na otázku Poznáš svoj kraj? Plno bolo vždy v tvorivých dielničkách, kde si deti z hliny vyrábali pečate s motívmi miest a ich príbehov. Tie si odnášali domov ako suvenír. Medzi sprievodnými aktivitami nechýbala ani nadrozmerná Superomaľovánka, inšpirovaná príbehom z vybranej lokality, ktorú deti vždy pekne vymaľovali. Pre menšie deti boli pripravené kreatívne detské hračky v Detskom svete.

Ďalšie predstavenie bolo 6. júna 2016 v Rožňave v Mestskom divadle Actores a na námestí deti čakali sprievodné aktivity. Nielen tie v stánku projektu Cestujúce bábky, ale aj ďalšie roztrúsené po celom námestí. Deti si mohli zahrať veľké Človeče nehnevaj sa, zaskákať škôlku, spoznávať zvieratká, zatancovať si, pozorovať hvezdárskym ďalekohľadom oblohu, kresliť alebo absolvovať rôzne súťaže.

7. júna 2016 pristál Divotvorný balón v Medzeve v areáli základnej školy. Aj tu na deti čakal stánok Cestujúcich bábok so všetkými aktivitami. Okrem toho sprievodný program doplnili hasiči z Medzeva, ktorí predviedli záchranu ľudí pri požiari a tiež jeho hasenie. Napokon aj úplný záver celého podujatia patril ich penovej šou.

Každé z týchto podujatí bolo tiež doplnené zľavnenou turistickou ponukou počas podujatia, ale hlavne v dňoch pred alebo po jeho uskutočnení. Zámerom bolo, aby si túto ponuku užili deti so svojimi rodičmi. V Košiciach Východoslovenské múzeum v dňoch 3. – 4. júna umožnilo deťom do 12 rokov za vstupné 1 EUR prezrieť si všetky jeho expozície: Košický zlatý poklad, Storočia v umení, Príroda Karpát, Košické storočia – Miklušova väznica, Rodošto – Pamätný dom Františka II. Rákocziho, Stredoveká fortifikácia mesta Košice – Kazematy a Dom remesiel. Košická zoologická záhrada 4. júna vo svojom areáli pripravila bohatý program, pretože sa tu oslavoval Deň detí. A práve v tento deň deti do 12 rokov mali polovičné vstupné.

V Rožňave a okolí zľavnená turistická zľava priniesla deťom možnosť bezplatného výstupu na strážnu vežu a prehliadky Galérie Baníckeho múzea v deň konania podujatia. Počas nasledujúceho víkendu 10. – 12. júna budú môcť deti s rodičmi využiť bezplatný vstup do Katedrálneho Kostola Nanebovzatia Panny Márie, kde je slávny obraz Metercia, alebo do evanjelického kostola. Takisto vstup zadarmo bude na Deň otvorených dverí 11. júna 2016 v Remeselníckom dome v Krásnohorskej Dlhej Lúke. No a deti do 15 rokov budú mať počas tohto víkendu vstup zadarmo aj do Baníckeho múzea v Rožňave.

Medzev a jeho okolie taktiež ponúka deťom zľavy. V čase konania podujatia mohli deti zadarmo pozorovať hvezdárskym ďalekohľadom vo dvore Hvezdárne a planetária slnko a počas víkendu 11. -12. júna. 2016 do hvezdárne a planetária bude platiť zvýhodnená rodinná vstupenka. Galerie Cafe Medzev uskutoční 10. júna 2016 vernisáž výstavy neobyčajných objektov Andrey Štrbovej a cez víkend pre návštevníkov výstavy ku každej káve pripravili prekvapenie zdarma. V nedeľu 12.júna 2016 o 16.00 hod. vyžrebujú pokladničné bločky a výherca získa originálny šperk od autorky výstavy. Penzión Helion v Medzeve počas tohto víkendu ponúka ku každému jedlu jablkovú štrúdľu a nápoj zadarmo, Hámor v Šugovskej doline si návštevníci budú môcť prezrieť zadarmo a v jeho areáli sa bude dať aj opekať. A Slovenské technické múzeum bude mať celý víkend polovičné vstupné pre deti do Múzea kinematografie rodiny Schusterovej v Medzeve.


DIVOTVORNÝ BALÓN 2016 Košice

DIVOTVORNÝ BALÓN 2016 Rožňava

DIVOTVORNÝ BALÓN 2016 Medzev